Bilgisayar Kursu geçerliliği için üye girişi yapın veya kayıt olun

Donanım ve Yazılım Arasındaki Köprü

Donanım bileşenleri ile yazılımlar arasında köprü görevi gören sürücüler hakkında herşey.

DONANIM VE YAZILIM ARASINDAKİ KÖPRÜ
Yeni bir çevre birim aygıtının bile, bilgisayara bağlandığı anda çalışmaması veya sistemi kilitlemesi söz konusu olabilir. Bu gibi bir durumda problemin kaynağı, büyük ihtimalle sürücüde gizlidir.

Bir bilgisayar, donanım (işlemci, bellek, sabit disk gibi fiziksel bileşenler) ve yazılım (işletim sistemi ve programlar) olmak üzere iki temel bölümden oluşur. Bu iki farklı bölüm arasındaki iletişim ise "sürücü" adı verilen öğeler sayesinde sağlanır. İngilizce'de "driver" olarak bilinen sürücü, çevre birim ünitelerinin (yazıcı, tarayıcı, klavye gibi) ve dahili donanımların (ekran kart, sabit disk, CD-ROM sürücü gibi) doğru çalışmasını sağlayan küçük yazılımlar şeklinde açıklanabilir. Sürücüler, bir başka ifadeyle, bilgisayara takılı olan donanımları yazılımsal olarak yöneten pilotlardır.

Tamamen bilgisayarlarla ilgili olan sürücü tanımlamasının, adını bir trafik teriminden alması rastlantı değildir. Bir tır, ehliyeti olmayan veya gerekli deneyimi bulunmayan bir sürücünün ellerinde ne kadar tehlikeliyse; bir bilgisayar donanımı da doğru sürücüye sahip olmadığı takdirde o kadar tehlikeli olabilir. Trafikteyken aynı güzergahta hareket eden otomobillerin bir uyum içerisinde olmasını sağlayan sürücüler, bilgisayarlarda da farklı donanımların birbirleriyle uyum içerisinde çalışabilmelerini sağlarlar. Bu uyumda en ufak bir sorun varsa, tüm sistem bu durumdan zarar görecektir.
DEVAMI:Yolunda Gitmeyen Birşeyler Varsa
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • yazmış olmak için 2 tıklık işi uzun uzun anlatmış.sorsan adminim der.

  Ziyaretçi
  14 Eyl 2014 16:12

 • hiç bir şey anlamadım

  Ziyaretçi
  16 Mar 2014 18:45

 • işime yarmadı

  Ziyaretçi
  12 Ara 2013 19:56

 • hiç işime yaramadı

  Ziyaretçi
  21 Kas 2013 16:21

 • hiç ama hıc ısıme yqaramafdı bos verrr

  Ziyaretçi
  28 Eki 2013 10:07

Siz de yorumunuzu yazın

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar