Bilgisayar Kursu geçerliliği için üye girişi yapın veya kayıt olun

Dosya Silmek

Sabit diskinizde yer kaplayan bir dosyayı silmek için pek çok nedeniniz olabilir.

dosya silmek
Bilgisayarınız ile çalışırken ihtiyacınıza göre dosyalar yaratırsınız ve bir süre sonra bu dosyalara ihtiyacınız kalmayabilir. PC'nizi ilk aldığınızda sabit diskinizdeki alan pek çok dosyayı saklayabilmek için kesinlikle yeterlidir. Fakat zaman içinde dosyalarınız tahmininizin ötesinde bir hızla artarak sabit diskinizi doldurmaya başlayacaktır. Bu durumda eski dosyalarınızı silmekten başka bir çareniz kalmaz.

SİLMENİN TEMELLERİ

Silme işlemini gerçekleştirmek için başvurabileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. Örneğin klavye üzerindeki "DEL" tuşunu kullanabilir ya da sadece fareden yardım alabilirsiniz. Sonuç her zaman aynı olacaktır ve istemediğiniz dosyalar sabit diskten silinecektir. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken birkaç küçük ayrıntıyı gözden kaçırmamanızda büyük yarar var. Bu ayrıntılardan az sonra bahsedeceğiz. İsteğinize göre tek bir dosyayı, bütün bir klasörü, halta birçok klasörü aynı anda silme şansına sahipsiniz. Bildiğiniz gibi klasörler, alt klasörler ve dosyaları içerebilirler. Unutmamanız gereken nokta; bir klasörü silmeye karar verdiğinizde, klasör ile birlikte içerdiği tüm bilgilerin de silineceğidir. Bu yüzden klasörleri silerken çok dikkatli olmalısınız ve Windows'un uyarılarına kulak vermelisiniz.
DEVAMI:Nesneleri Seçmek
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • hiç güzel değil

  Ziyaretçi
  04 Haz 2013 18:02

 • çooooooook güzel

  Ziyaretçi
  05 Oca 2010 13:59

 • ben hiç beğenmedim

  Ziyaretçi
  05 Oca 2010 13:57

 • CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
  Şurda dosya silmek adına yazılmış olan 8 başlığı da okudum sırf soruma cevap alabilmek için yoq kardeşim dosyalar silinince bilgisayarın rahatlayacağını biz de biliyoruz o kadar da eşek değiliz. Hangi dosyaları sileceğimizi yazsanız (yanlışlıkla bilgisayarın ana dosyasını silmemek için) bari benden sonra aynı problem yaşıyan arkadaşa yardımcı olursunuz.

  ya arkadaş ama da saçma soru hangi dosya silecaz kulanmadın dosyalı tabii ama şansını zorlarsan win32 sil:)) töbe töbe oku oku diye yazmışlar!

  melis78
  28 Ağu 2009 10:35

 • Şurda dosya silmek adına yazılmış olan 8 başlığı da okudum sırf soruma cevap alabilmek için yoq kardeşim dosyalar silinince bilgisayarın rahatlayacağını biz de biliyoruz o kadar da eşek değiliz. Hangi dosyaları sileceğimizi yazsanız (yanlışlıkla bilgisayarın ana dosyasını silmemek için) bari benden sonra aynı problem yaşıyan arkadaşa yardımcı olursunuz.

  Ziyaretçi
  09 Ağu 2009 17:26

Siz de yorumunuzu yazın

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar