Bilgisayar Kursu geçerliliği için üye girişi yapın veya kayıt olun

Ekran Koruyucu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hem monitörünüzü koruyorlar, hem de masaüstünüzü renklendiriyorlar.

EKRAN KORUYUCU NEDİR, NASIL KULLANILIR?
Bir zamanlar monitörümüzü korumak için kullandığımız renksiz ve basit ekran koruyucuları, günümüzde gerçek birer sanat eseri haline geldiler. Bu küçük programlar, artık koruma özelliğinden çok görsel özellikleri ile ön plana çıkıyorlar.

İş yerinizdesiniz... Öğle yemeği zamanı geldiğinde üzerinde çalıştığınız programı kapatmamak için bilgisayarınızı ve monitörünüzü açık bırakıp çıkıyorsunuz. Siz arkadaşlarınızla yemeğinizi yerken, ekranda sabit duran görüntünün monitörünüze zarar verdiğinden haberiniz bile yok...

Bu durum kısa vadede ciddi bir sorun yaratmayabilir; ama uzun süre bu şekilde devam ederseniz monitörünüzde kalıcı hasarlar oluşabilir. Ekran koruyucu adı verilen basit programlar da ilk olarak bu gibi unutkanlıklar yüzünden ortaya çıktı. Ekran koruyucular, uzun süre sabit kalan görüntünün monitörü bozmasını engellemek için hareketli görüntüleri ekrana yansıtmakla görevlidirler. Bilgisayarı yeninden kullanmaya başladığınızda ise ekran koruyucu devre dışı kalır ve çalışmanıza geri dönebilirsiniz.

Aslında yeni nesil monitörlerde bu tip bir sorunla pek sık karşılaşmıyoruz. Ancak ekran koruyucular, bugün bile büyük bir ilgi görüyorlar. Eskiden sadece bir önlem olarak düşünülen bu küçük programlar işin estetik yanını keşfeden programcılar sayesinde kısa sürede bir sanat akımına dönüştü. Artık ekran koruyucular monitörü korumaktan çok estetik değerler için tercih ediliyorlar. Yine de ekran koruyucuların koruma özelliğini görmezden gelmeyin. Ne kadar kaliteli bir monitöre sahip olursanız olun, onu korumak için mutlaka iyi bir ekran koruyucuya sahip olmalısınız.
DEVAMI:Yeni Ekran Koruyucular
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • MERHABA BENDE NOTE 3 CEP TELEFONU VAR İKİDE BİR EKRAN KORUMAYA GEÇİYOR ÇIKIYORUM HEMEN DEVREYE GİRİYOR İPTAL OLMUYORR KENDİ KENDİNE GİRİRYOR KAPATIYOR YENDEN DEVAM EDİYOR BU VKONUDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ CEVABINIZI BEKLİYORUM

  Ziyaretçi
  31 Ara 2014 23:56

 • benimde var ne olmuş

  Ziyaretçi
  15 Nis 2014 12:28

 • saol kardeş

  Ziyaretçi
  03 Nis 2014 16:33

 • moniterimiz bozulursa ya...

  Ziyaretçi
  27 Ara 2013 12:18

 • ehhhhhh sayılır

  Ziyaretçi
  18 Kas 2013 11:49

Siz de yorumunuzu yazın

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar