Bilgisayar Kursu geçerliliği için üye girişi yapın veya kayıt olun

Gereksiz Dosyalardan Kurtulun

İşe yaramayan dosyaları silerek sisteminizin performansını artırabilirsiniz.

GEREKSİZ DOSYALARDAN KURTULUN
Sabit disklerin sunduğu kapasite, günümüzde son derece yüksek bir düzeye ulaşmıştır. Ancak bu durum, artık işimize yaramayan dosyaları saklamamız gerektiği anlamına da gelmez.

DİSK TEMİZLEME İLE KESİN ÇÖZÜM

"Disk Temizleme" uygulaması, Windows'un standart öğelerinden biridir. Görevi, kullanılmayan dosyaları silerek sabit diskinizde kullanıma hazır boş alanlar yaratmak şeklinde özetlenebilir.

Disk Temizleme uygulamasını başlatmak için "Başlat / Tüm Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / Disk Temizleme" yolunu takip etmelisiniz. Uygulamayı başlattığınızda, öncelikle hangi sabit diski temizlemek istediğinizi seçeceksiniz. Seçiminizin ardından kısa bir süre bekleyin. Bu sürenin sonunda, silebileceğiniz dosyaları gösteren küçük bir pencere ile karşılaşacaksınız. Bu pencere içerisinde listelenen seçenekler arasından dilediklerinizi seçebilirsiniz. Örneğin "Temporary Internet Files'ı seçerseniz, internette gezinirken bilgisayarınıza kopyalanan dosyaların silinmelerini sağlarsınız. "Karşıdan Yüklenen Program Dosyaları"nı seçtiğinizde ise, internet uygulamalarının zaman zaman kullandığı Java ve ActiveX gibi öğeleri silebilirsiniz. Ancak bu öğeleri silmemenizde büyük yarar var; çünkü internet üzerinde sörf yaparken çok işinize yarayabilirler.

"Geçici Dosyalar" seçeneği, bir program kurulumu sırasında sistem tarafından sabit diske kopyalanan ve artık hiçbir işe yaramayan dosyalardan kurtulmanızı sağlar. "Geri Dönüşüm Kutusu" seçeneğini ise, Geri Dönüşüm Kutusu'nda bulunan silinmiş öğeleri tamamen ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz.

Seçiminizi tamamladığınızda, "Tamam" düğmesine basarak yaptığınız işlemi onaylamanız gerekli.
DEVAMI:Windows Bileşenlerini Silmek
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • benim pc de c diski full dolu diski temizleye bastim ve orda gecici dosya cikti boyutu 1.6 gb silsem zarar gelirmi pc nin icinde onemli dosyalar varda ??

  Ziyaretçi
  22 Mar 2014 11:28

 • Aslında CCleaner adlı programıda tavsiye ederim o program'da bayağı işime yaradı...

  Ziyaretçi
  30 May 2013 23:09

 • sol tarafta windows bileşenleri yok neden?

  Ziyaretçi
  19 May 2013 20:18

 • Elinize sağlık..Yararı olmayan ve artık çöp niteliğinde dosya temizlendi. muratsadioglu

  Ziyaretçi
  11 Nis 2013 19:17

 • Çok harika pc intertte daha hızlı dolaşmamı sağlıyor yapana tşk :)

  Ziyaretçi
  30 Mar 2013 08:48

Siz de yorumunuzu yazın

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar