Bilgisayar Kursu geçerliliği için üye girişi yapın veya kayıt olun

Gereksiz Dosyalardan Kurtulun

İşe yaramayan dosyaları silerek sisteminizin performansını artırabilirsiniz.

GEREKSİZ DOSYALARDAN KURTULUN
Sabit disklerin sunduğu kapasite, günümüzde son derece yüksek bir düzeye ulaşmıştır. Ancak bu durum, artık işimize yaramayan dosyaları saklamamız gerektiği anlamına da gelmez.

DİSK TEMİZLEME İLE KESİN ÇÖZÜM

"Disk Temizleme" uygulaması, Windows'un standart öğelerinden biridir. Görevi, kullanılmayan dosyaları silerek sabit diskinizde kullanıma hazır boş alanlar yaratmak şeklinde özetlenebilir.

Disk Temizleme uygulamasını başlatmak için "Başlat / Tüm Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / Disk Temizleme" yolunu takip etmelisiniz. Uygulamayı başlattığınızda, öncelikle hangi sabit diski temizlemek istediğinizi seçeceksiniz. Seçiminizin ardından kısa bir süre bekleyin. Bu sürenin sonunda, silebileceğiniz dosyaları gösteren küçük bir pencere ile karşılaşacaksınız. Bu pencere içerisinde listelenen seçenekler arasından dilediklerinizi seçebilirsiniz. Örneğin "Temporary Internet Files'ı seçerseniz, internette gezinirken bilgisayarınıza kopyalanan dosyaların silinmelerini sağlarsınız. "Karşıdan Yüklenen Program Dosyaları"nı seçtiğinizde ise, internet uygulamalarının zaman zaman kullandığı Java ve ActiveX gibi öğeleri silebilirsiniz. Ancak bu öğeleri silmemenizde büyük yarar var; çünkü internet üzerinde sörf yaparken çok işinize yarayabilirler.

"Geçici Dosyalar" seçeneği, bir program kurulumu sırasında sistem tarafından sabit diske kopyalanan ve artık hiçbir işe yaramayan dosyalardan kurtulmanızı sağlar. "Geri Dönüşüm Kutusu" seçeneğini ise, Geri Dönüşüm Kutusu'nda bulunan silinmiş öğeleri tamamen ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz.

Seçiminizi tamamladığınızda, "Tamam" düğmesine basarak yaptığınız işlemi onaylamanız gerekli.
DEVAMI:Windows Bileşenlerini Silmek
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • sağol kardesim

  Ziyaretçi
  19 Şub 2015 15:40

 • teşekkür ederim :D

  Ziyaretçi
  20 Oca 2015 13:11

 • bende sileceğimde pc de bi sorun çıkarmı

  Ziyaretçi
  18 Oca 2015 00:54

 • arkadaşlar bilgisayarı en iyi hale getirmek için diks alanının %70 boş olması lazım

  Ziyaretçi
  14 Eki 2014 08:36

 • gerçekteniyi ama benim pc de işe yaramadı RAR temizlemiyo kalıntısını yanı bende çozum buldum sol altta windows logosu var ona girip programlarda ara var oraya ÇALIŞTIR yazdım sonrada gelince çalıştıra girip oraya %temp% yazın %leride yazın mesela ben 9gb oyun indirdim burdan sıldım 9gb Cdiski by U.C.S

  Ziyaretçi
  16 Tem 2014 17:28

Siz de yorumunuzu yazın

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar