Bilgisayar Kursu geçerliliği için üye girişi yapın veya kayıt olun

İnternette Sörf Yapmak

İnterneti bilebilirsiniz ama onu tanıdığınıza gerçekten emin misiniz?

İnternette Sörf Yapmak
World Wide Web (tam anlamıyla 'dünya üzerindeki büyük ağ') için kullanılan WWW harfleri, dünyadaki tüm bilgisayarlar arasında kurulan sınırsız ağı temsil eder. Günümüzde internet, Grönland'dan Avustralya'ya kadar dünyadaki bütün ülkeleri birbirine bağlamaktadır. Bu olağanüstü bir olaydır. İnternette sörf yapmak hiç de sanıldığı kadar zor değil. Her şey farenin sol tuşuna bir kez tıklamakla başlıyor...

HYPERTEXT

Genellikle yanlış kullanılan terimlerden birisidir. Hypertext, en basit tanımıyla birbirleriyle ilişki içinde bulunan (linkler yardımıyla birbirlerine bağlı olan) metinlerin veya elemanları n (film, ses, resim gibi) oluşturduğu sisteme verilen isimdir. Örneğin, internettesiniz ve ekranınızda bir sayfaya bakıyorsunuz. Belli bir noktalarda renkli (genellikle mavi) ve altı çizili kelimeler göreceksiniz. Eğer farenin işaretçisini o kelimenin üzerine getirirseniz, ok işareti küçük bir ele dönüşecektir. Bu durum bir link; yani bir bağlantı bulduğunuzu gösterir.

Bitmedi... Bu kelimenin üzerine tıkladığınızda onunla ilişkili bir elemanın, yani farklı bir sayfanın açıldığını göreceksiniz. Örneğin özel bir yemek hazırlamak için yemek tarifleri içeren bir sayfayı açtığınızı varsayalım. Tarifte diyor ki: "Etin üzerine tatlı-ekşi sosu dökün ve hafif ateşte pişirin." Eğer bu sosu hazırlamayı bilmiyorsanız, sos tariflerinin olduğu bölüme bakıp nasıl hazırlandığını bulmaya çalışırsınız. Sonuç olarak, sos tarifini okuduktan sonra, başlangıçtaki tarife geri döner ve yemeğinizi hazırlamaya devam edersiniz.
DEVAMI:Derinlemesine Hypertext
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • web sörf ne demek bilen varmııı

  Ziyaretçi
  07 Ağu 2013 23:28

 • @07 Ağu 2013 23:28 internette çeşitli uygulamalara bakmak mesela sosyal media ya da haberlere bakmak v.b

  Ziyaretçi
  22 Şub 2014 19:27

 • SEVGİ Çok güzel bir site

  Ziyaretçi
  30 Kas 2011 13:08

 • @30 Kas 2011 13:08 ben oynayamadım bile nasil

  Ziyaretçi
  04 Nis 2013 23:25

 • ELLER

  Ziyaretçi
  27 Nis 2011 20:41

Siz de yorumunuzu yazın

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar