Bilgisayar Kursu geçerliliği için üye girişi yapın veya kayıt olun

Bilgisayardaki Müzik Seti: Winamp

Şarkı Listesi (Playlist)

BİLGİSAYARDAKİ MÜZİK SETİ: WINAMP
ŞARKI LİSTESİ (PLAYLIST)

Winamp'ın sunduğu faydalı özelliklerinden birisi de "playlist", yani şarkı listesidir. Bu özellik, adından da anlaşılabileceği gibi kendi şarkı listenizi oluşturmanızı sağlar. Liste, bilgisayarınızın kapasitesine bağlı olarak sayısız parçayı içerebilir.

Winamp'ın ana penceresi üzerinde yer alan "Playlist" düğmesine tıklayarak, şarkı listesinin görüntüleneceği pencereyi açabilirsiniz. Eğer daha önce Winamp ile farklı bir listeyi çaldıysanız, açılışta bu liste ile karşılaşırsınız. Listeyi silmek için, "Playlist" penceresindeki "REM" düğmesine basın ve açılan menüden de "REM ALL" düğmesine tıklayın. Sadece tek bir şarkıyı listeden çıkartmak isteyenler ise, "REM" düğmesine çift tıklayarak amaçlarına ulaşabilirler.

Listeye şarkı eklemenin iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki, dosyayı sürükleyerek pencere içerisine getirmek ve buraya bırakmaktır. İkinci yol ise, "Playlist" penceresindeki "ADD" düğmesine çift tıklamaktır. Düğmeye çift tıkladığınızda, karşınıza küçük bir diyalog penceresi gelir. Bu pencereyi kullanarak listeye eklemek istediğiniz dosyaları bulabilir ve işlemi tamamlayabilirsiniz.

Dilediğiniz tüm parçaları listeye eklediyseniz, artık şarkıları çalmak için de hazırsınız demektir. Yapmanız gereken sadece "Play" düğmesine tıklamak ve müziğin tadını çıkartmak. Winamp, tüm şarkıları listedeki sıraya göre çalmaya başlayacaktır.

Winamp ile çok sayıda farklı liste oluşturtmanız da mümkün. İlk listenizi kaybetmek istemiyorsanız, tek yapmanız gereken bu listeyi kaydetmektir. Bu sayede farklı türdeki şarkıları bir araya getirmeni de mümkün olabilir.

Listeyi kaydetmek için "Playlist" penceresinin sağ alt bölümünde yer alan "LIST OPTS" düğmesine basın. Açılan menüden "Save List" düğmesine tıklayın ve listenin nereye kaydedileceğini belirtin. "Kaydet" düğmesine bastığınızda, işlem tamamlanacaktır ve listeniz, ".m3un uzantısı ile belirttiğiniz konuma kaydedilecektir. Artık bu simgeye tıklayarak listenizi tekrar tekrar açabilirsiniz. Listeden bir parçayı sildiğinizde, orijinal dosyanın da silineceğini düşünmeyin.

Winamp'ın şarkı listesinden kaldırılan bir parça, aslında olduğu yerde kalır. Yaptığınız işlem ise, sadece parçayı listeden çıkartmakla sınırlıdır.
DEVAMI:Skin
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • nasıl acılıor yaaaaaaaa......

  Ziyaretçi
  16 Eki 2013 21:11

 • bilgisayarima nasil koyabilirim winamp sarki dinlemek icin

  Ziyaretçi
  13 Haz 2010 15:11

 • winamp 3 gibisi yok be şimşek gibi :D

  bLiND
  19 Nis 2010 18:11

 • Bence Winamp Artık Eski Winamp Değil. Pc yi çok kasıyor. Bende artık winamp yerine aimp kullanıyorum. cok daha hızlı.

  ceforce
  02 Eyl 2009 15:52

 • winamp'a altarnetif olarak aımp player'i tavsiye ederim benim son günlerde kullandığım multimedia aracı

  hasan25
  20 Oca 2009 12:31

Siz de yorumunuzu yazın

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar