Cem Sinanoğlu

 

41 megapiksel Nokia ve gerçekler!

Diyelim ki 41 MP'lik yeni Nokia'yı aldınız... Peki sonra ne olacak?

Cem SİNANOĞLU


Önemli not: Bu yazıyı okumadan önce lütfen şunu göz önünde bulundurun: Bu yazı kesinlikle Nokia'nın 41 MP kameralı PureView modeli özelinde yazılmamıştır. Nokia PureView'den bahsedilmesinin tek nedeni, 41 MP'lik kamerasının cep telefonlarında yaşanan megapiksel çılgınlığının geldiği son noktayı temsil etmesi ve bana bu yazıyı yazmak için cesaret vermiş olmasıdır. Okuyacaklarınız X markalı 12 MP'lik herhangi bir cep telefonu için de geçerlidir. Hiçbir markanın hiçbir modelinin kamera kalitesini tartışmak, bu yazının amaçları arasında değildir. Yok eğer bu yazı yüzünden beni "marka düşmanı" ilan edecekseniz, lütfen önce buraya tıklayarak, bu notu neden eklediğimi anlamanızı sağlayacak şu yazımı okuyun...

---

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen MWC (Mobile WorldCongress) etkinliğinde Nokia, 41 megapiksel kameraya sahip PureView isimli yeni Symbian cebini tanıttı. Yani, sadece birkaç yıl önce, yoluna 1 megapikselin üçte biri kadar bir çözünürlükle başlayan cep telefonu kameraları, bugün 41 megapiksele kadar ulaşmış durumda. Piyasa standardı ise, 5 ya da 8 megapiksel olarak kabul edilebilir.

Yeni bir cep telefonu satın alınırken ilk dikkat edilen konulardan biri hiç kuşkusuz kamerasının kaç megapiksel olduğu. Yaygın kanı ise şu: Ne kadar yüksekbir megapiksel değeri varsa, telefon o kadar iyidir! Peki ama gerçekten öyle mi? Örneğin bir mağazaya girip 12 megapiksellik bir cep telefonuna servet dökerken, bu 12 rakamının gerçekte ne işimize yarayacağını acaba hiç düşünüyor muyuz?

12 megapiksel ne demektir? Bu rakam, gerçekte 4.000 x 3.000 gibi bir çözünürlük anlamına geliyor (4:3 formatında). Önünüzdeki monitörde ise muhtemelen 1280 x1024 çözünürlük kullanıyorsunuz. Yani 12 megapiksel bir kamerayla çektiğiniz fotoğrafın tamamını görmek için 10 tane monitörü birleştirmeniz gerekiyor.

Peki 12 megapiksellik bir fotoğrafı orijinal boyutunda basmaya kalksanız elinizde nasıl bir fotoğraf olur? (Normal fotoğraf baskı standartlarına göre) Uzunluğu 68 cm, yüksekliği ise 51 cm... Eğer tatil anılarınızı poster olarak basıp duvara asmaya niyetiniz yoksa biraz fazla gibi...

Şimdi de gelin, 3.1 megapiksellik bir cep telefonu ile neler yapabileceğimize bakalım. Bu megapiksel değeri 2.032 x 1.520'lik ekran çözünürlüğüne denk geliyor (4:3 formatında). Yani fotoğrafın yarıdan fazlasını monitöre sığdırabiliyoruz. Fotoğrafı basmak istediğimizde ise, elimizdeki baskı normal bir fotoğraf kağıdından daha büyük bile olabiliyor.

Tüm bunları niye mi anlatıyorum? Teknolojiyi ne kadar yanlış değerlendirdiğimizi gösterebilmek için... 12 megapiksel, hatta çok daha yüksek çözünürlüklere ihtiyacı olanlar elbette ki var. Ama bunun için cep telefonundan fazlasını kullandıkları kesin. Sanıyor musunuz ki, gidip 12 megapiksellik bir cep telefonu satın aldığınızda tüm fotoğrafları 12 megapiksel çözünürlükte çekeceksiniz? Sonuçta cebiniz ile çekeceğiniz fotoğraflar anı olmaktan öteye geçemeyecek; hatta pek çoğu minik telefon ekranında hapsolup kalacak, asla kağıda dökülmeyecek. Öyleyse istisnalar hariç, pek çoğumuzun asla işine yaramayacak bir özelliğe neden servet dökelim ki?

KATEGORİLER

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-TVTüm Videolar