Mahmut Karslıoğlu

Read.Me (Director’s Cut Extended Edition)

NBA 2K17 - İnceleme - Xbox One

90/100, Xbox ONE/360/PC/PS4/PS3, Visual Concepts - Yine basketbol tutkunlarının nefesini kesecek kadar detaylı olmuş


Hiç yalan söylemeyeceğim. Nedense basketbol oyunlarında pek bir başarı gösterdiğim söylenemez. Oldum olası hep yenilen taraf olmuşumdur. Üstelik bu tür oyunların şu anki kapsamlı olduğu dönemden de bahsetmiyorum. Atari zamanındaki One-on-One basketball oyunu için de aynı durum geçerliydi. Ancak yine de bu türün gelişimini takip etmeyi seviyorum. Bence spor oyunları arasında görsellik adına futbola göre daha fazla gerçekçilik sundukları kesin. Hele ki NBA 2K serisi bu türün en iyi örneği desem herhalde yanlış olmaz.

Hele ki 2K17, basketbol tutkunlarının bile nefesini kesecek kadar detaylı hazırlanmış tam anlamı ile eksiksiz bir basketbol simülasyonu olmuş. 2K16 sahiplerinin, daha üzerine ne koymuş olabilirler ki dediklerini duyar gibi olabiliyorum. Ama yeni oyundaki MyGM ve MyLeague modlarındaki muhteşem detaylar size bu oyunu aldırmak için yeterli olacaktır. Oyunun sinematikleri ve hikâyeye odaklı yapısı boyutunu yine 50GB'ın üzerine çıkartıyor ama 2K17'de artık odak yeniden saha içine çevrilmiş. MyCareer modu aynen yerinde duruyor. Asıl yapılan yenilikler ve değişiklikler ise ağırlıklı olarak diğer alanlarda yer alıyor.

MyGM ve MyLeague modları bu oyunu almak için en iyi neden!
Oyunun MyGM ve MyLeague modları her zamankinden de muhteşem bir şekilde geri dönmüş durumda ve bu muhteşemlik de "League Expansion" olayı ile başlıyor. Kısaca "ligin genişlemesi" olarak adlandırılabilecek olan bu durum, takım sayısını şu anki 30 rakamından 36'ya kadar çıkartarak bir lige başlayabileceğiniz veya siz sezonları geçerken ligin otomatikman genişlemesi anlamına geliyor.

Eğer ligi genişleterek başlayacaksanız çeşitli seçenekler söz konusu. Bir takımı logosu, ismi, forması, hatta salonunun tasarımı ve saha çizgilerine kadar en baştan yaratabiliyor, Visual Concepts'in oldukça özenli hazır takımlarından birini seçebiliyor ya da 2K17 oyuncularının yarattığı takımları indirip MyGM veya MyLeague'e ekleyebiliyorsunuz.

Fenerbahçe'siz bir basketbol oyunu düşünülebilir mi?
Oyunda bu sene 16 Euroleague takımı (Ve evet Fenerbahçe, Galatasaray Odeabank, Anadolu Efes ve Darüşşafaka Doğuş da bu takımlara dahil.) ve 5 adet de Eurocup takımı bulunuyor. Bu takımların kadroları geçen seneki halleriyle oyunda bulunuyor. Oyunun saha içi tarafı da yine elden geçirilmiş ve oyuncuların yön hareketlerine verdiği tepkiler, potaya devrilmeleri ve özellikle de ikili oyunları oynamak tam bir keyif haline gelmiş durumda. Visual Concepts ortaya bir başyapıt çıkartmış ve ortaya koydukları şey "mükemmel" sıfatını fazlasıyla hak ediyor.

Forza Horizon 3 - İnceleme - Xbox One

95/100, Xbox ONE/PC, Playground Games - Bir Xbox One sahibi olduğum için ne kadar şanslıyım diyebileceğiniz yarış oyunu!


Kim ne derse desin bazı oyunlar konsolda daha iyi oynanıyor. Futbol ve yarış oyunları da bence bunların başını çekiyor. Özellikle yarış oyunlarında  elde edilen grafik kalitesi ve ihtiyaç duyulan akıcılığı bir PC'de elde etmek için harcayacağınız miktarı düşündüğünüzde konsol hem pratik hem de ekonomik kalıyor. Diğer taraftan zaten PC sahipleri, çok güçlü donanımlara sahip olsalar da konsollara exclusive olan PS4 tarafında Gran Tourismo ile Xbox tarafındaki Forza'ya ulaşamıyorlardı.

Ama bu durum dünyanın en iyi yarış oyunlarından biri için değişmek üzere. Köşemi takip edenler hatırlayacaklardır. Forza 6'yı da daha önce Xbox One üzerinde oynama ve inceleme şansı bulmuştum. Kullanabileceğiniz araç sayısı, araç fizikleri, hava koşullarının sürüşe etkisi ile oynadığım en iyi ve en gerçekçi yarış simülasyonu idi. Hala da oynamaya devam ediyorum.

Microsoft'un yeni oyunu Forza Horizon 3 ise sizi pistlerden dışarı çağırıyor. Forza 6'daki 400'e yakın aracı ve bunlara ek olarak pistlerin dışında olduğunuz göz önüne alınırsa arazi araçları ve buggy'leri  Avustralya’nın uçsuz bucaksız topraklarında Surfers Paradise’dan Byron Bay’e, Yarra vadisinden Outback’e kadar uzanan, devasa boyutta bir haritada kullanma şansı bulabiliyorsunuz. Bu harita Forza Horizon 2'nin neredeyse iki katı.

Motorsport 6 ne kadar simülasyon ise Horizon 3 de o kadar arcade bir oyun
Horizon serisi, Motorsport serisinden farklı olarak Arcade bir oyun. Eğer siz de benim gibi uzun süre Forza 6 oynadıysanız temkinli sürüş tarzından kurtulmanız gerektiği söyleyeyim. Kısacası freni unutun :) Zaten spor arabanız ile kumsalda ve suyun içinde gitmeye başlayıp, kestirme için uçurumdan açağı uçup devam ettikten sonra bu huyunuzdan vazgeçip kendinizi oyunun eğlencesine bırakıyorsunuz. Aynı Forza 6’da olduğu gibi aracınızın ön, arka kanat tasarımını değiştirip lastik tipinden aracın rengine kadar tüm detaylar ile dilediğiniz kadar oynayabiliyorsunuz. Oyun bir senaryo üzerinden ilerlediği için ilk başlarda size araç konusunda çok fazla seçenek sunmasa da bir süre sonra garajınıza istediğiniz aracı ekleyip alıştığınız tarzda yarışlar yapmanıza da imkan tanıyor.

En iyi yarış oyunu olmaya aday ve PC sahipleri de artık oynayabilecek
Daha çok arcade tarzda bir oyun olduğu için sürüşte dış araç görünüşünü tercih ediyorsunuz. Playground da bundan yola çıkarak kokpit görüntülerindeki detaylarını biraz azaltmış. Ancak onun dışında güneş batımından yağmur efektlerine kadar oyuncuta inanılmaz bir görsel şölen sunuluyor. Avustralya'nın müthiş manzarasını seyrederken yarışamayabilirsiniz. Mükemmel bir yarış oyunu. Daha da iyisi artık PC sahipleri de bu oyunu oynayabilecek.

PES 2017 - İnceleme - Xbox One

90/100, Xbox ONE/PC/PS4, Konami - Biliyorum yıllardır FIFA oynuyorsunuz ama PES geri döndü a dostlar :)


İncelemeye bir itiraf ile başlayayım.Ben aslında uzun süredir FIFA'cıyım :) 2010 öncesi PES oynardım ama o eğlendiğim oyun tarzını kaybedince bıraktım ve o zamanlar daha ciddi bir futbol simülasyonu olarak görsem de FIFA'ya geçtim. Üstelik tüm takımlar da lisanslı olarak vardı. FIFA her yıl üzerine sürekli bir yenilik ekleyip büyüdü durdu. Daha geçtiğimiz sene ben de herkes gibi PES, pes etmeli diye düşünürken FIFA 17, bu sene bir de üzerine, Frostbite grafik motoru ile çok daha iyi bir görsel şölen eklemiş. Ayrıca yepyeni bir Hikaye (Story) moduna da sahip.

Ama sonra PES 2017'yi oynadım ve gördüm ki PES, uzun yıllar sonra tekrar bir güneş gibi doğuyor. O özlediğim eğlenceli oyun tarzı geri gelmiş ve oynanış gerçekten FIFA'dan daha iyi. Elbette resmi takımlar sizin için önemliyse FIFA hala tepede. Ama PES ek olarak bu sene daha hatasız bir simülasyon sunuyor. En büyük yeniliklerden birisi iki tarafın oyuncularının da sahada yaptığınız hareketlere verdiği tepkilerde yatıyor. Daha akıllıca koşular yapıyorlar ve pas verebileceğiniz daha akılcı boş alanlara kaçıyorlar.

Oyuncular elbette hata yapıyorlar ve gerçek hayattaki isimlerin bireysel yeteneklerine sahipler ama yapay zeka oyunda gerçekten iyi çalışıyor. Artırılmış top kontrolü sayesinde oyuncu geçmeler ve ikili mücadeler size daha fazla zevk veriyor. Hakemin dahil olduğu pozisyonlarda takım arkadaşlarınızın laf dalaşına girmesi ve atışmasını izlemek de oldukça eğlenceli. Bu arada hakemler  daha önceki oyunlara göre biraz daha sert ama yine de kart göstermekte ve penaltılarda oldukça adil davranıyorlar.  Konami kaleci teknolojisini de oldukça geliştirmiş. Etkileşimi yüksek seyirci ise duruma çok iyi tepki verse de maç yorumları bence hala yeterli değil.

Oyun modları hala yeterli değil ama takımı yönetmek çok daha kolaylaşmış
O kadar olumlu şeyin ardından oyun modları nda ne yazık ki FIFA'nın özellikle Story modu karşısında yetersiz kalıyor. Transfer sistemi ise bir miktar geliştirilmiş ve artık bütçenizi daha kolay yönetebiliyorsunuz. Ayrıca Pause menüsünde taktik değiştirmek de oldukça kolaylaştırılmış ve bunlar d-pad tuşlarına atanabiliyor. PES bu sene daha çok daha gerçekçi bir oyun yaratma üzerine yoğunlaşmış.

Konami, takım kadroları ve isimlerini  düzenlemeye artık izin veriyor
Çok fazla olmasa da Liverpool, Arsenal, Borussia Dortmund, Barcelona ve Türkiye'den de Beşiktaş gibi bazı takımların lisansları alınmış.  Gerçi Konami, PES 2017'de kadroları ve takım isimleri düzenlemeye de olanak sunarak bir nevi FIFA lisansını da atlatmış. Dolayısıyla USB üzerinden de güncelleme imkanı ile yakın zamanda çıkacak bu düzenlemeleri fan sitelerinden indirip rahatlıkla yükleyebileceksiniz. PES 2017 bu senenin galibi olmaya aday. Bence 2008 sonrasında tekrar bir şans vermeye değer.

Deus Ex: Mankind Divided - İnceleme - Xbox One

85/100, Xbox ONE/PC/PS4, Eidos Montreal - I Robot'da Will Smith'in sadece kolu Augmented idi. Adam Jensen ne yapsın?


Aslında geçtiğimiz ayın sonlarına doğru gelmişti. Oynamaya başlamıştım  ama köşemi ve dergiyi bitirdiğimiz için yazmak ancak bu aya nasip oldu. Aslında iyi de oldu denebilir. Çünkü beni sosyal medyadan da takip edenlerin hatırlayacağı gibi bu oyunla ilgili ilk deneyimlerim pek iyi değildi. Dolayısıyla iyi ki bu aya kalmış diyorum. Çünkü hemen başında vazgeçmeyi planladığım oyuna ikinci bir şans daha verince beni öyle bir sardı ki uzunca bir süre başından ayrılamadım.

Aslında serinin daha önceki oyununu oynamadığım halde hakkında o kadar olumsuz eleştirilere maruz kalmıştım ki bir nevi ön yargılı yaklaştım denebilir. Gerçi Mankind Divided'taki yüksek kaliteye rağmen donuk grafikler, diyaloglardaki belli senkronizasyon problemleri ve kafa karıştıracak kadar detaylı augment mekaniğini görünce hak vermemek elde değildi. Ancak iyi işlenen senaryo ve en önemlisi de farkı durumlar için farklı çözümler üretmenize imkan tanıyan özgür oynanış tarzı tüm diğer olumsuzlukları göz ardı etmeme neden oldu.
İnsanların daha hızlı, daha güçlü, daha yetenekli olmak için uzuvlarını gönüllü olarak yapay olanlarla değiştirdiği ve birer androide dönmeye başladığı bir dünyada geçen Deus Ex serisi tamamen Cyberpunk teması üzerine kurulu bir oyun.

Bu oyunda Augmented bir insansan güçlüsün ama ikinci sınıf bir insansın
Mankind Divided, bir önceki oyun olan Human Revolution'dan iki yıl sonrasını konu alıyor. İlk oyunu oynamamış olanlar için bir önceki oyunun hikayesi de 12 dakikalık bir video olarak oyunun başına dahil edilmiş. Buna vakit ayırmanızı tavsiye ederim. Kanlı ayaklanmanın bastırılmasının ardından Augmented insanların ikinci sınıf insan muamelesi  gördüğü bir dünyada yine bol bol augment'e sahip Interpol ajanımız Adam Jensen, bir yandan bu sorunla mücadele ederken bir yandan da terörist Augmented gruplar ve Illuminati’nin yaptıklarını ortaya çıkarmaya çalışan bir grup hacker'a karşı mücadele ediyor.

Açık dünya konseptiyle görevleri istediğiniz gibi gerçekleştirebiliyorsunuz
Oyunu oynarken başarı gösterdiğinizde kazandığınız Praxis  puanlarını ve çevrede gezinerek bulacağınız kredileri Augment'lerinizi güçlendirmek için kullanıyoruz ve rahat ilerleyebilmeniz için bunlar oldukça önemli.  Ölümcül olanlara ağırlık vermenizi öneririm. Kapıları hackleme yeteneği elbette önemli ama çevrede biraz gezinirseniz elbet yakınlarda aynı yere çıkan bir tünel ya da havalandırma bulabiliyorsunuz.

Oyunda belli bir sorunun üstesinden gelmek için tek çözüm yok. Oyun o kadar serbest bir yapıya sahip ki sessizce içeri süzülmeniz gereken yerde kapıdakileri havay uçurup içeri kaçıp ortam sakinleşene kadar bir yerde saklanmak da size kalmış :) Beni çeken işte bu özgürlük oldu. Yoğun yan görevler ve Breach modlar ile uzun eğlenceli günler geçirebilirsiniz. Tavsiye ederim.

Armikrog - İnceleme - Xbox One

75/100 Xbox ONE/PS4/PC/WIIU, Pencil Test Studios - 3B çıktı mertlik bozuldu. Sanatsal oyunlara artık az rastlanıyor!


Yaz dönemi genelde firmaların yeni oyunları sakladıkları bir dönem oluyor. Bir çok kişinin bundan şikayet ettiğine eminim ama bence bu dönem bağımsız yapımcıları hatırlamamız ve o birbirinden güzel oyunlarını keşfetmemiz için bir fırsat oluyor.  Köşemi takip edenler hatırlayacaklardır geçen ay Limbo ile çok iyi vakit geçirmiştim. Eylül’e girerken AAA oyunlar kendini göstermeye başlamış olsa da ben Armikrog’u incelemeden geçemezdim tabii ki de.


Stop motion animasyon uzmanlıkları ile tanınan Pencil Test Studios’un Neverhood’un ardından yaptığı bu tarzdaki ikinci oyun olan Armikrog da aynı başarıyı gösteriyor. Oyunun kahramanı astranot Tommynaut ve gözleri görmeyen köpeği Eekbeek’in modellemesi ve ara sahnelerdeki kil animasyonları tek kelime ile mükemmel. Oyunu oynarken bu iki karakteri de ayrı ayrı kontrol edebiliyorsunuz. İşinizi kolaylaştırmak için yazayım; karakter değiştirmek için benim gibi tuş kombinasyonlarını denemekle uğraşmayın, karakterlerin üzerine tıklamanız yeterli. Çünkü, bu bir point&click macera oyunu. Bu tür tarihe gömüldü sanmıyordunuz değil mi? Hayır gömülmedi, gömülmeyecek de :)


PC’de ekrandaki nesnelere tıklayarak onların amacını bulduğunuz, birbirleri üzerinde kullanarak bulmacaları çözdüğünüz bir oyun tipi olan point&click macera oyununu konsolda da rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. Eğer bu türe yabancıysanız ne yapacağınızı kestirmeniz biraz zaman alabilir. Çok fazla spoiler vermeden şunu söyleyebilirim; Bir odada yapacağınız bir aksiyon orada işe yaramıyor olsa da bir başka odadaki bulmacanın çözümü olabilir :)


Bakalım, arkasında inanılmaz görsel emek olan Armikrog’da Spiro-5 gezegeninde tek sağ kalan astronot olan Tommynaut ve köpeğini ihityaç duydukları P-tonium madenine ulaştırabilecek misiniz? Çok ağır bir bulmaca oyunu olduğu ve sık sık şekil serilerini de aklınızda tutmanız gerekeceği için sık sık not almayı da unutmayın. Bir Neverhood hayranı olarak ben sevdim. Bence kesinlikle deneyin!

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin