Şahin Ekşioğlu

 

Harika bir video dönüştürücü

Denemediğim video dönüştürücü kalmadı. Aklınıza gelebilecek tüm video dönüştürücüleri (bazılarını unutup 2 kere) kurup denedim ve istediğim gibi bir yazılım bulamadım. Peki aradığım özellikler çok mu uçuk? Hayır değil.
İstediğim şey basitçe DivX’leri altyazı basarak Sony PSP formatına (H.264) 480 x 272 çözünürlükte çevirebilmek. Ve çözünürlük boyutlarını gerektiğinde ilgili yazılımın otomatik olarak oranlayarak 480 piksele göre ayarlaması. Yani PSP ekranını maksimum şekilde kullanmak. Aman yarabbi. Ne çok şey istemişim meğerse.
Her neyse arayışım geçen ay son buldu. Üstelik ücretsiz bir yazılımla. XviD4PSP adlı yazılım dertlerime deva oldu. http://www.winnydows.com/ adresinden indirebileceğiniz bu yazılımın "küçük" bir dezavantajı var. Video dönüştürme konusuna yabancıysanız yazılım içinde sunulan ayarlar size karmaşık gelebilir. Açıkçası bazı ayarlar beni bile deneme yanılma yöntemine başvurmaya itti. İyi de oldu gerçi. Böylece yeni şeyler öğrenmiş oldum. Yazılımla ilgili sorun yaşarsanız sisteminizdeki tüm kurulu codec paketlerini kaldırın. Yazılımı da kaldırıp sistemi tekrar başlatın ve XviD4PSP’yi tekrar kurun. Yazılımın içinde zaten gerekli codec’ler mevcut. yeri gelmişken yazılımın ismine bakıp aldanmayın. Sadece PSP değil XviD4PSP sayesinde format açısından zengin bir yelpazede video dönüşümü yapabilirsiniz.

ŞAHİN EKŞİOĞLU

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-TVTüm Videolar