.: ONLINE BİLGİ :.

 

EXCEL’DE Formülleri Gizlemek ve Korumak

Excel’de bir hücreye formül girdiğinizde, formülünüz bir başkası tarafından görülebilir ve değiştirilebilir.

Özellikle, birden fazla kişinin kullandığı Excel tabloları ve çok sayıda formül içeren tablolarda, formüllerinizin başkaları tarafından görülmesi veya istemeden de olsa değiştirilmesi sorun yaratabilir.


Excel çalışma tablolarınızdaki formülleri koruma altına alarak değiştirilmelerini veya silinmelerini önleyebilirsiniz.


1) Öncelikle tüm hücreleri seçip, sağ tık ile hücreleri biçimlendir (format cells) seçeneği seçilir.

2) Açılan pencerede Koruma (Protection) sekmesini seçerek buradaki “kilitli”(Lock) kutucuğundaki işaret kaldırılır.

3) formülünüzün bulunduğu hücreye giderek sağ tık ile ile hücreleri biçimlendir (format cells) seçeneği seçilir.

4) Açılan pencerede Koruma (Protection) sekmesini seçerek buradaki “kilitli”(Lock) ve “Gizli”(Hide) kutucuklarından istediğiniz kutucuğa işaret koyulur.

5) Son olarak, Araçlar(Tools) menüsünden Koruma (Protection) seçeneği seçilir ve sayfayı koru (Protect sheet) seçeneği seçilir. (Burada istenirse şifre opsiyonu da bulunmaktadır)Eğer tablonuzda çok sayıda formül var ise tek tek gidip tüm formül hücrelerini bulmak ve kilitlemek veya gizlemek oldukça uzun ve yorucu bir işlem olacaktır. Bu durumu engellemek ve tüm formül hücrelerini bir seferde koruma altına almak için;


Yukarıdaki 1. madde uygulandıktan sonra, Düzen(Edit) menüsünden Git(Go To) seçeneği seçilir. Açılan sayfada özel (special) seçeneği seçilerek açılan pencerede formüller (formula) grubu işaretlenir. Bu grubun altın bulunan 4 maddeninde işaretli olmasına dikkat edilerek Tamam (Ok) butonuna basılır. Bu işlem yapıldığında, sayfadaki tüm formül hücrelerinin otomatik olarak seçildiğini görebilirsiniz. Seçili hücrelerden herhangi birinin üzerinde sağ tık ile hücreleri biçimlendir (format cells) seçeneği seçilerek Koruma (Protection) sekmesinden “kilitli”(Lock) ve “Gizli”(Hide) kutularından istenenler işaretlenebilir.

TAKİP EDİN: WORLD_PC

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-TVTüm Videolar