Bilgisayarımdaki ikinci Windowsu silmek

HPQ-User
26-06-2008, 15:41   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Mustafa2211 sormuş:
Bilgisayarımda internet explorer çöktükten sonra başlatma cdsi ile bilgisayarımı yeniden yükledim.ancak windows C harddiskindeydi.Yanlışlıkla yeni yüklemeyi D'ye yaptım.Bu nedenle bilgisayarımda 2 Windows oldu.Bilgisayarımın sabit disk kapasitesi düşük olduğu için C'deki gereksiz olan 2. windowsu silmem lazım.ama silemiyorum,işlemi onaylamama rağmen silmiyor.lütfen yardım edermisiniz,C'deki gereksiz ikinci windowsu nasıl silebilirim?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Windows Vista Home Basic,1.8 ghz,pentium dual core

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506)

Kapalı Hesap (53751)
26-06-2008, 15:47   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

Elinizdeki CD'yle kurulum yapacakmış gibi ilerleyin alan seçmeye geldiğinizde C bölümünü biçimlendirin veya bölümü silip tekrar oluşturun o zaman C'de yüklü olan 2. Windows uçacaktır:)

kurtogluomer
26-06-2008, 16:04   |  #3  
Taze Üye
7 mesaj

cd ile formatlamayı dene(boot cdsi)

neverofnever
26-06-2008, 16:54   |  #4  
Yıllanmış Üye
507 mesaj

Öncelikle Windows'un kurulu olduğu 2 diskten hangisini silmek istiyorsanız o diski biçimlendirerek diskteki tüm verileri silecektir.Bu şekilde Windows'ta gider fakat açılışta senden hangi işletim sistemini seçeceğini sorabilir.(2 Windows kurulu olmasından kaynaklanıyor.Bakınız..)

Bilgisayarım/Sağ tıkla ve Özellikler/Gelişmiş/Başlangıç Kurtarma(Ayarlar)/Sistem Başlangıcı(Düzenle)

Burada çok ama çok dikkatli olman gerek.Buradaki kodlar birbirinin aynısı.Öncelikle hangisini kullanmak istemiyorsan onu silmelisin.Ama tekrar söylüyorum kullandığını silersen dosyaların falanda gider...!

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

Yada daha farklı bir yolla işletim sistmi cd'ni takarak kuruluma başla Disk biçimlendirme bölümünde silmek istediğin windows'un kayıtlı olduğu diski sil.Şu an senin kullandığın ve var olmasını istediğin windows'un kurulu olduğu diske dokunma.

Banned
26-06-2008, 16:58   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

a.) disk yönetiminden diskin üzerine sağ tıklayıp sil seçeneğini seçin, önce silip sonra yeniden biçimlendirin.
b. ) çalıştıra msconfig komutunu verip boot.ini sekmesinden eski işletim sisteminizin adının yazılı olduğu satırı seçip alt kısımdaki önyükleme yollarını denetleyi tıklayın eğer eski sisteminize ait satırsa silmek istermisiniz uyarısı gelecektir evet deyip silin, yanlış satırsa windows önyüklemesi için tatam uyarısı gelecektir diğer satırı deneyin.
c.)  Hala eski diski silmenize izin verilmiyorsa disk yönetiminden yeni diskinize sağ tıklayıp etkin olrak işaretleyi seçin, devamında diğerini silin.

mustafa2211
26-06-2008, 17:14   |  #6  
Taze Üye
5 mesaj

arkadaşlar yönetimsel araçlardan diski biçimlendiri seçince windows bu diskteki sistem bölümünü birleştiremez diyor.Ürün kurtarma CDsindede sadece yenile var,biçimlendirme veya silme yok.başlarken otomatik olarak son yüklenen windowsla başlıyor anacak C den windowsu silemiyorum.Biçimlendirmeyide kabul etmedi

mustafa2211
26-06-2008, 17:19   |  #7  
Taze Üye
5 mesaj

khramn,yeni windowsun olduğu Dyi etkin olarak seçip Cyi biçimendir dedim,'Denenen işlem tamamlanamıyor.Bu işlem sistem bölümü veya disk belleği doyaları içeren bölümlerde geçerli değildir' diye uyarı veriyor

Banned
26-06-2008, 17:31   |  #8  
Banlandı
5,777 mesaj
mustafa2211
khramn,yeni windowsun olduğu Dyi etkin olarak seçip Cyi biçimendir dedim,'Denenen işlem tamamlanamıyor.Bu işlem sistem bölümü veya disk belleği doyaları içeren bölümlerde geçerli değildir' diye uyarı
Dikkat ettiyseniz önce silin sonra biçimlendirin demiştim. Biçimlendirmeye izin vermeyecektir ama önce silip sonra biçimlendirince sorun olmaz.

mustafa2211
26-06-2008, 17:39   |  #9  
Taze Üye
5 mesaj

khramn maalesef silmeye çalışıncada aynı mesajı veriyor.C'de 2 tane program var,acaba ilkin onlarımı silmem lazım?

mustafa2211
26-06-2008, 17:52   |  #10  
Taze Üye
5 mesaj

D'yi etkin işaretledim.Programları sildim tekrar deniyorum ama denenen işlem tamamlanamıyor.Bu işlem sistem bölümü veya disk belleği içeren dosyalarda geçerli değildir diyor

Banned
26-06-2008, 18:02   |  #11  
Banlandı
5,777 mesaj

Aferdersiniz dikkat etmemişim her iki sisteminde visya olduğuna. Vista biraz farklı, her ne kadar açılışta listelenmiyorda olsa eski sisteminize ait boot loder hala etkindir. Sorunda bundan kaynaklanmaktadır.Öncelikle easyBCD programını indirerek eski sisteme ait bootloderi kaldırmanız gerekmektedir.

mustafa2211
26-06-2008, 23:48   |  #12  
Taze Üye
5 mesaj

sorunu çözdüm,çok teşekkürler