CHIP Forum
Haber
İnceleme
Makale
CHIP TV
Galeri
Kategoriler
Forum
Canlı Yayın
-->
Konu Seçenekleri

"High definition audio veri yolu aygıtı"

CHIP Online
UID
41714

Kişisel Sayfası

25 Eyl 2008 11:54     #1
surmemomd sormuş:
bilgisayarı kendim birleştirip Windows XP prof(lisanslı) yükledim. Windows XP SP3 e upgrade ettim.Bütün parçaların(anakart,ekran kartı..) driverlarını beraberinde verilen CD'lerden yukledim.ancak Aygıt yöneticisinde başında sarı renkli soru işareti bulunacak şekilde diğer aygıtlar adı altında "high definition audio veri yolundaki ses aygıtı" driverları yüklenmemiş olarak hata veriyor ve driver yüklenmesini istiyor. Gigabyte'ın sitesinde bu durumdan bahsedilmiş ve çözümü için linkler verilmiş. Bu linklerdeki yönergeler doğrultusunda aygıtları 'disable ve uninstall' yaparak driverları yeniden yükledim ancak halen aygıt yöneticisinde başında sarı renkli soru işareti bulunacak şekilde diğer aygıtlar adı altında "high definition audio veri yolundaki ses aygıtı" driverları yüklenmemiş olarak görünüyor.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intel core2 duo 3.16GHz 6mb cache proc/ 4GB RAM/Sapphire Radeon HD4850 ekran karti/320 GB SATA HD

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.1

Bildir
Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Yeni Üye
UID
89700

Kişisel Sayfası
Engelle

25 Eyl 2008 12:05     #2
Bu arada ANAKART GIGABYTE EP45-DS4

Bildir Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Üye
REP: 237, 3,84
UID
53414

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

25 Eyl 2008 12:28     #3
Ekran kartı cd sini taktıkdan sonra o sarı ünlem işaretine sağ tıkla sürücüyü güncelleştir e tıkla.
Hayır bu kez değil i işaretle sonra ileri ileri yap kendi cd den bulup yüklücektir.
Eğerki bu yüklemeden sonra pc den ses gelmezse mesaj at.

Üye
UID
11144

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

25 Eyl 2008 12:48     #4
microsoft'u arayarak linktei fixi istemen gerekiyor

http://support.microsoft.com/kb/835221

kolay gelsin

Yeni Üye
UID
89700

Kişisel Sayfası
Engelle

25 Eyl 2008 14:53     #5
Arkadaşlar çok teşekkürler sayenizde sorun çözüldü. Sorunu çözerken ilk olarak "Stern"in söylediği hotfixi indirdim ama bu hotfix'in read me dosyasında bu fix'in Windows SP1 için olduğu yazıyordu.
İlk olarak High Definition Audio Veri yolu driverlarını kaldırdım(uninstall). Daha sonra bilgisayarı restart ederek hotfixi yükledim.
Hotfix yüklenince "yeni donanım bulundu sihirbazı" çıktı;bu sihirbaz ekranı çıkınca "Sah1n"in dediği gibi "ekran kartı CD"sini taktım ve "High Def. Audio Veri yolu aygıtı" sürücüsünü yükledim (daha önceden Gigabyte anakartı ile beraber gelen CD'den driverları yüklüyordum ve hata oluşuyordu)
Bilgisayarı restart ettim ve Aygıt yöneticisinden kontrol ettim. Sarı ünlem işareti kaybolmuştu ve tüm aygıtlar çalışıyordu-driverlar yüklenmişti. Media player ile sesi kontrol ettim. PC'den ses çıkışında bir sorun yok.

Bu çözümün aynı sorunu yaşayan kullanıcılara rehber olmasını diliyorum.
Stern ve Sah1n 'e çok teşekkürler...

Son olarak 2 ek soru sormak istiyorum.

1) Benim sistem özelliklerime en uygun işletim sistemi nedir? 4 GB RAM olduğu ve anakart-işlemci özellikleri göz önünde bulundurulduğunda 64-bit bir işletim sistemi uygun görünüyor. 64-bit Windows XP veya 64-bit Vista? Bilgisayarı ses-görüntü animasyon alanında kullanıyorum.
Örneğin 32-bit yerine 64-bit işletim sistemi kullanmanın benim gibi bilgisayarı olan bir kişinin sisteminde ne gibi artıları ve eksileri vardır?

2)Sorun yaşadığım "High Definition Audio Veri yolu aygıtı" pratikte sisteme ne katar? Nasıl bir kalite,fonksiyon, performans farkı yaratır?

NOT: sistem özelliklerim yukarıda yazıyor.

Son düzenleme: surmemomd ~ 25 Eyl 2008 15:03

Üye
REP: 188, 3,91
UID
84369

Kişisel Sayfası
Engelle

26 Eyl 2008 00:34     #6
İşlemci ekran kartı ve ram miktarı çok güzel hatta süper durumda.Bu durumda eğer bilgisayar medya ve görüntü ağırlıklı kullanılacaksa elbette vista home preumum 32 bit öneririm.Neden 32 bit derseniz donanım dünyası henüz tam olarak 64bit'e hazır değil sorun yaşayabilirsiniz.Son olarak HD ses aygıtına gelince Bu aygıt HD kalitesinde ses sunar HD hakkında daha çok bilgiye ulaşmak için.
http://www.donanimtr.com/high-definition-nedir-t742.html?s=99713f6191ebc2782104c6a16130ec57&

Son düzenleme: YasarS ~ 26 Eyl 2008 00:35

Yeni Üye
UID
100583

Kişisel Sayfası
Engelle

13 Ara 2008 20:28     #7
surmemomd
Arkadaşlar çok teşekkürler sayenizde sorun çözüldü. Sorunu çözerken ilk olarak "Stern"in söylediği hotfixi indirdim ama bu hotfix'in read me dosyasında bu fix'in Windows SP1 için olduğu yazıyordu.
İlk olarak High Definition Audio Veri yolu driverlarını kaldırdım(uninstall). Daha sonra bilgisayarı restart ederek hotfixi yükledim.
Hotfix yüklenince "yeni donanım bulundu sihirbazı" çıktı;bu sihirbaz ekranı çıkınca "Sah1n"in dediği gibi "ekran kartı CD"sini taktım ve "High Def. Audio Veri yolu aygıtı" sürücüsünü yükledim (daha önceden Gigabyte anakartı ile beraber gelen CD'den driverları yüklüyordum ve hata oluşuyordu)
Bilgisayarı restart ettim ve Aygıt yöneticisinden kontrol ettim. Sarı ünlem işareti kaybolmuştu ve tüm aygıtlar çalışıyordu-driverlar yüklenmişti. Media player ile sesi kontrol ettim. PC'den ses çıkışında bir sorun yok.

Bu çözümün aynı sorunu yaşayan kullanıcılara rehber olmasını diliyorum.
Stern ve Sah1n 'e çok teşekkürler...

Son olarak 2 ek soru sormak istiyorum.

1) Benim sistem özelliklerime en uygun işletim sistemi nedir? 4 GB RAM olduğu ve anakart-işlemci özellikleri göz önünde bulundurulduğunda 64-bit bir işletim sistemi uygun görünüyor. 64-bit Windows XP veya 64-bit Vista? Bilgisayarı ses-görüntü animasyon alanında kullanıyorum.
Örneğin 32-bit yerine 64-bit işletim sistemi kullanmanın benim gibi bilgisayarı olan bir kişinin sisteminde ne gibi artıları ve eksileri vardır?

2)Sorun yaşadığım "High Definition Audio Veri yolu aygıtı" pratikte sisteme ne katar? Nasıl bir kalite,fonksiyon, performans farkı yaratır?

NOT: sistem özelliklerim yukarıda yazıyor.
Kardes sorun bendede var fakat bu fixi bulamadım bana yardımcı olursan çok sevinirim yoqsa kafayı yicem şimdiden saolAğlıyor

Üye
UID
11144

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

20 Ara 2008 16:10     #8
yukarıda verdiğim linkte ki güncellmeyei microsoft'u arayarak isteyebilirsin
444 67 87

Üye
UID
75457

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

20 Ara 2008 16:14     #9
sah1n
Ekran kartı cd sini taktıkdan sonra o sarı ünlem işaretine sağ tıkla sürücüyü güncelleştir e tıkla.
Hayır bu kez değil i işaretle sonra ileri ileri yap kendi cd den bulup yüklücektir.
Eğerki bu yüklemeden sonra pc den ses gelmezse mesaj at.
O dediğiniz Ekran kartı driverı değil ki sahin Arkadaşım;
High Definition Ses kartı driverından söz Ediyor!!!Arkadaş

Üye
UID
75457

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

20 Ara 2008 16:27     #10
HPQ-User
surmemomd sormuş:
bilgisayarı kendim birleştirip Windows XP prof(lisanslı) yükledim. Windows XP SP3 e upgrade ettim.Bütün parçaların(anakart,ekran kartı..) driverlarını beraberinde verilen CD'lerden yukledim.ancak Aygıt yöneticisinde başında sarı renkli soru işareti bulunacak şekilde diğer aygıtlar adı altında "high definition audio veri yolundaki ses aygıtı" driverları yüklenmemiş olarak hata veriyor ve driver yüklenmesini istiyor. Gigabyte'ın sitesinde bu durumdan bahsedilmiş ve çözümü için linkler verilmiş. Bu linklerdeki yönergeler doğrultusunda aygıtları 'disable ve uninstall' yaparak driverları yeniden yükledim ancak halen aygıt yöneticisinde başında sarı renkli soru işareti bulunacak şekilde diğer aygıtlar adı altında "high definition audio veri yolundaki ses aygıtı" driverları yüklenmemiş olarak görünüyor.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intel core2 duo 3.16GHz 6mb cache proc/ 4GB RAM/Sapphire Radeon HD4850 ekran karti/320 GB SATA HD

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.1
Sizin sorununuzun sebebi;Chipset driverını ilk önce yüklememenizden kaynaklanıyor!!!Aynı Sorun Bende de oldu
Hatta ses kartının arkasındaki S/Pdif çıkışı(Digital ses çıkışı) portundaki kırmızı ışık yanmadığı için ses kartının bozulduğundan bile şüphelendim!!!Ama sonunda sorunu aşağıdaki yolları izleyerek çözdüm.Meğer se Chipset driverını ses kartında sonra yüklediğim için Windows aygıtın ilişkilendirmesini yapmamış ve sürücüyü hatalı ve eksik olrak görüyor.Nese Çözümü Burda:

Önce ses kartı sürücüsünü Güvenli moddan kaldırın ve Anakartın cd sinden yğüklediğiniz (Ethermet kartı,Sata driver vs) kaldırın ve en son olarak ta Chipset driverını kaldırın.Ve her sürücü kaldırışınızda sistemi de yeniden başlatmayı unutmayın!!!
Şimdi Şu Sıra İle Driverları yükleyin!!!
1.Chipset Driverı
2.Sata Driverı (SAta hdd var ise)
3.Ses Kartı Driver ı
4.Ekran kartı Driver ı
5.Ethernet(ağ) Kartı driverı
6.Usb Portuna Takılan Aygıtların (Webcam,yazıcı,Bt vs) Driver"ı

Sorununuz çözülmez ise
Microsoft tarafından çıkarılan bir Hotfix var: onu yüklerseniz muhtemelen çözülecektir!!!Ayrıca
bana Sarı Renkli ünlem işaretinin ordaki Sürücünün Özellikler kısmında detaylı olarak ne yazdığını söylerseniz veya özelden mesaj atarsanız daha iyi yardımcı olacağım!!!
Link:http:http://support.microsoft.com/kb/835221 adresine girip Microsoft"a bazı bilgiler (e-osta adresi,isim vs)
vermelisniz.Sonra size microsoft Hotfixin olduğu şifreli bir zip ya da rar dosyası linkinin olduğu bi e-mail göndercek.
Ayrıca o mailin içinde de rar şifresi yazılı.Simdiden Kolay GElsin!!!
Edit:Eksik Bİlgi

Son düzenleme: alierenerdal ~ 20 Ara 2008 16:33