PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA hatası

beinn45
28-03-2009, 09:18   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
413 mesaj

arkadaslar ben bu sorunu oncedende buraya acmıstım, ama yeterlı cevap bulamadım, gun gectıkce bılgısayar benı delırtıyor, sorun su arkadaslar bılgısayar donuyor.fare hıc hareket etmıyor oldugu gibi ekran donuyor, donmadan once tıtreme oluyo, birde sesde, fare hareketlerınde yanı anlıcanız titrıyo fare hareketlerıne gore sesde tıtrıyor resetledıkten sonra tekrar ve tekrar bıktım hep aynı degısen bısey yoq ondan sonra mavı ekran hatası verıyor arada bi veriyor mavı ekran şu

ama arkadaslar ben bunu ınternetten aldım ama hata aynı stop yazan yerdekı nolar degısık benım bılgısyarımda ama ordakı hata vermesının kaynagı bende gelen mavı ekran hatasıyla aynısı onlarca format attım duzelmedı oyun yuklemedım duzelmedı, ekran kartının orjınal drıverını guncellemedım.ekran kartının cd sı ıle guncelledım sorun tekrar aynı. Ayrıca kasanın ıcınde ramı soktum aynı tozları sıldım aynı ekran kartının fanını temızledım gene aynı napıcam benyaa arkadaslar yardım edın ne yapmam gerekıyor

not: ayrıca bu donma su hatadan sonra gerceklestı: bılgısayarın acılısında mavı ekran hatası verdı işte chkdsk dosyası bozuk diye  işte servıse yolladık, formatladı galıba, ama ondan sonra tıtreme basladı. hdd cesıtlı hatalar verdı,  mesela ntldr dosyası eksık dıye nese bu sorunları cozduk ama bu sorunu cozemıyorum yardımlarınızı beklıyorum..

Son Düzenleme: beinn45 ~ 28 Mart 2009 09:37
yineben
28-03-2009, 10:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
207 mesaj

slm arkadaşım.

Bana muhtemelen elektrik problemin varmış gibi gorunuyor. (sesteki cızırtı falan). toprrak hatlı prizden mi alıyorsun elektrik. eğer böyle ise guc kaynagından da kaynaklanıyor olabilir

Burgut
28-03-2009, 11:11   |  #3  
Yıllanmış Üye
237 mesaj

Bilgisayardaki bir sorunu belirleyebilmek için;

1. Bilgisayarın dahili ve harici konfigürasyonlarını,
2. GPU-Z ve PC Wizard gibi bir programdan alınmış raporunu,
3. Bilgisayara hangi müdehaleler yapıldığını ve sorunun bu müdehalelerin hangi aşamasında başladığını,
4. Anvirüs ve antispyware programlarından hangilerinin kullanıldığı ve tarama sonuçlarını,
5. Bilgisayarın donanımının düzgün temizlenip temizlenmediğini,
6. Bilgisayar donanımının tek tek parçaları sökülmek ve tek tek takılıp açılarak denemek sureti ile ne gibi gelişmeler yaşandığını,
7. Eldeki yedek parçalarla makine üzerindeki parçaların değişiminden ne gibi sonuçlar alındığını,
8. Makine üzerinde birden fazla HDD veya bilgisayar üzerinde aynı anda birden fazla HDD bulunup bulunmadığını,
9. İşletim sistemi cdsinin değiştirilip (en az 3 kere farklı cdlerle denenmeli) tekrar formatlanmasından bir sonuç elde edilip edilmediğini,
10. Bilgisayara bağlı bir UPS bulunup bulunmadığını ve herhangi bir elektrik şokuna maruz kalıp kalmadığını,
11. Bilgisayarın overclock yapılıp yapılmadığını,
12. Bilgisayar iç bileşenlerine gereken elektriğin istenen voltajda ve stabilitede ulaşıp ulaşmadığını,
13. İşletim sisteminin ve üzerinde yüklü programların güncellemelerinin yapılıp yapılmadığını,
14. İşletim sisteminin, kurtarma konsolunu kullanarak CHKDSK /f /r gibi parametrelerinin uygulanıp uygulanmadığını,
15. Formatlama esnasında "tablo bölümlemesinin" D tuşuna basılarak kaldırılıp tekrar tablonun veya tabloların oluşturulup oluşturulmadığını,
16. HDD üzerinde bad sectors olup olmadığı ve sürekli olarak HDD üzerinde defrag uygulanıp uygulanmadığını,
17. Bilgisayarın "güvenli modda" çalıştırılıp yazılım ve donanım hatalarına karşı tarattırılıp gerekli kontrollerin yapılıp yapılmadığını,
18. Bilhassa eldeki yedek RAMlerin denenip denenmediğini,
19. BIOS ayarlarının (açılış esnasında DEL tuşuna basınız) düzgün olarak yapılıp yapılmadığını,
20. Çeşitli bilgisayarlarda açılım olma esnasında F8, F9, F10 tuşları ile görebileceğimi sayfaların kontrol edilip edilmediğini

ve daha pekçok şeyi bilmek, kontrol etmek ve denemek gerekir. İnsan üzerinde de "benim başım ağrıyor" demek bir doktor için ne ifade edebilir? "Hiç!" Çünkü öncelikli olarak tetkik edilmesi gereken konular vardır;

1. Bu ağrıya ne sebep oldu ve oluyor?
2. Sürekli bir ağrı mıdır, yoksa geçici midir?
3. Daha evvel bir ağrı kesici kullanmış mı?
4. Tansiyon, şeker, vs. gibi çeşitli hastalıklarından biri hastada mevcut mu?
5. Sıvı alımı ve atımı ne düzeyde?

ve daha pekçok sorunun doktor tarafından bilinmesi ve daha da önemlisi hastanın detaylı bir kimyasal ve biyolojik tetkiklerden geçirilmesi gerekir.

Yazımın bütün arkadaşlarıma yardımcı ve ışık tutucu olmasını temenni ederim. Yukarıda yazdığım 20 maddelik reçeteye dikkat eden arkadaşlar, sorunlarının en azından % 80'ini çözebilirler. Bazen de sorun işletim sistemini değiştirmek veya bir donanımı yenilemektir.

Kimse, uzaktan uzağa yazılmış 3-5 satıra bakarak "bu arkadaşın sorununun çözümü net olarak budur" diyemez. Çünkü sizin çözüm olarak öne sürdüğünüz şey, normalde gerçekten işe yarar bir yoldur, ancak başka bir problem de o sorunu çözmenize engel oluyordur. Bilgisayar sahibi çeşitli varyasyonları deneyerek çözümünü üretme yoluna gidecektir. Bilgisayar tamircisine götürseniz "tamir garantisi olmamak kaydı ile kapağını açmanın bedeli 50 liradan aşağı değildir." Hepimiz zor koşullar altında elimizden geldiğince bilgimizi ve becerimizi arttırmaya çalışıyoruz. Birşeyler bilenler de elinden ve dilinden geldiğince bildiklerini paylaşmaya çalışıyor.

Eğer ki bir sorunu çözdüyseniz, 2 satır yazı yazarak bunu herkesle paylaşın. En önemlisi de sizlere yardımcı olanlara teşekkür etmeyi unutmayın. Herkes için hazırlanmış ve yeri geldiği için hazırlanmış bir yazı idi. Bireysel olarak kimse üstüne almasın, herkesçi düşünce ile herkes üstüne alsın.

Kolay gelsin.

Feylezof Aristutales

beinn45
28-03-2009, 11:23   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
413 mesaj

hayır arkadasım elektrık problemınden kaynaklanacagını sanmam cunku bu olay 3 ay once oldu ben bılgısyarı alalı 2 sene oluyor sorun nedır yaa anlıyamadım cızırtı derken tıtrıyor farede tıtrıyo ve mavı ekran hatası verıyor :(:(:((

beinn45
28-03-2009, 11:25   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
413 mesaj

arkadasım vallahı dedıklerının hepsını bı anda yapamam ama işlemci fanını sokup temızlemedım dondugunda fandan berbat ses cıkııyor kasırga gıbı acaba sokup temızlesem gecermı bılmıyorum ayrıca işlemcim intel pentıun (r) tek cekırdek 4 cpu 3.00 ghz ram 1 gb

Banned
28-03-2009, 11:38   |  #6  
Banlandı
934 mesaj

http://support.microsoft.com/kb/903251/tr
öncelikle bu makaleyi oku
ama sorununun bu olduğunu zannetmiyorum bu donanımla ilgili bir hata gibi görünüyor ram,L2 bellek veya video bellek teki problemler buna sebep olabilir imkanın varsa başka bir ram bulup dene ram larinde bir problem olur eğer bu sorunu çözmezse güvenli modda başlatarak sürücüleri teker teker devreye al bozuk bir sürücüden kaynaklanıyorsa hangisi olduğunu bu şekilde bulabilirsin buda işe yaramazsa check disk yap eğer hdd de bozuk bir bölüm varsa sebep bu olabilir ama büyük bir ihtimal son zamanlarda pc ye yeni bir donanım eklediysen veya sürücü yüklediysen problem onda kolay gelsin

beinn45
28-03-2009, 11:54   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
413 mesaj

en son ekran kartı almıstık nvıdıa geforce fx 5500

Banned
28-03-2009, 11:59   |  #8  
Banlandı
934 mesaj
beinn45
en son ekran kartı almıstık nvıdıa geforce fx
problem bu ekran kartından sonra çıktııysa sorunun sebebi odur öncelikle sürücüsünü güncelle işe yaramazsa ekran kartında donanımsal bir sorun vardır işletim sistemini yazmamışsın aşşağıdaki xp 32 bit masaüstü driverı ekran kartın için vista kullanıyorsan nvidia nın sitesinden bulabilirsin

sancar55
28-03-2009, 12:46   |  #9  
Taze Üye
10 mesaj

donanımın anakart veya işlemci bileşenleriyle güncel veya uyumsuz olabilir. bu yüzden bu sorunları alıyo olabilirsin. Soğutucu fanı ters takman da pc nin donmasına ve ses yükselmelerine neden olabilir.( ben kendim ters denedim biliyorum :D )

beinn45
28-03-2009, 12:53   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
413 mesaj
sancar55
donanımın anakart veya işlemci bileşenleriyle güncel veya uyumsuz olabilir. bu yüzden bu sorunları alıyo olabilirsin. Soğutucu fanı ters takman da pc nin donmasına ve ses yükselmelerine neden olabilir.( ben kendim ters denedim biliyorum :D )
vallahı arkadasım banada ters gelıyor:D:D:D:D bı bakam

mancukya
28-03-2009, 13:18   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj
beinn45
arkadasım vallahı dedıklerının hepsını bı anda yapamam ama işlemci fanını sokup temızlemedım dondugunda fandan berbat ses cıkııyor kasırga gıbı acaba sokup temızlesem gecermı bılmıyorum ayrıca işlemcim intel pentıun (r) tek cekırdek 4 cpu 3.00 ghz ram 1
Neyse okumadan bilgi vermisim arkadasim sen bunu baska bir cd ile formatlayip sifirdan kur.
Ayrica Bütün driverslarini cdden yükledikden sonra hepsini en son sürüme yükselt mavi ekran hatalarinin pek cogu bu sekilde düzeliyor.

Son Düzenleme: mancukya ~ 28 Mart 2009 13:21
beinn45
28-03-2009, 14:28   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
413 mesaj

ARKADASLAR ISLEMCI FANI doru sekılde takılmıs ben sokup denedım ama bımıyorum napacagımı acaba hdd den mı kaynaklanıyor bu sorun yaa yoksa ram den mı off arkadasım mancukya kac kere formatladım baska cd yle hala sorun aynı

Mustafa@PC
28-03-2009, 14:36   |  #13  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

xp cd sini tak normal format atarmış gibi lerle ilk format ekranında windosu onarmakiçin r ye basın dicek r ye bas..daha sonra ms-dos ortamında size hangi windows ta oturum açmak istiyosunuz diye sorcak altta 1:c:/windows var...
"1" yazıp enterlayıcaksınız...daha sonra sizden parola isticek yine ms-dos oratmında siz parolanız varsa girin yoksa direk enter ve  burası windows kurtarma konsolu şimdi burda söyliceğim komutları uygulayın...

"fixboot"
"fixmbr"
"Chkdsk /f /r" (tırnaklar olmadan)(son komutta aralarda boşluklar var).

...

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 28 Mart 2009 14:37
samsamsa
28-03-2009, 15:10   |  #14  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

aynı sorun pcyi ilk aldıgımda bendede vardı her 2 3 saatte bir yapıyordu yada bir oyuna girdiğimde ..araştırdım ramden kaynaklanıyormuş..remi değiştir öyle dene isterse..

beinn45
28-03-2009, 15:49   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
413 mesaj
Mustafa@PC
xp cd sini tak normal format atarmış gibi lerle ilk format ekranında windosu onarmakiçin r ye basın dicek r ye bas..daha sonra ms-dos ortamında size hangi windows ta oturum açmak istiyosunuz diye sorcak altta 1:c:/windows var...
"1" yazıp enterlayıcaksınız...daha sonra sizden parola isticek yine ms-dos oratmında siz parolanız varsa girin yoksa direk enter ve  burası windows kurtarma konsolu şimdi burda söyliceğim komutları uygulayın...

"fixboot"
"fixmbr"
"Chkdsk /f /r" (tırnaklar olmadan)(son komutta aralarda boşluklar var).

sewgili  dostum ben format attım dıyorum sorun duzelmıyor, onarsam ne fayda edecekAğlıyor

cartacian
28-03-2009, 16:21   |  #16  
Taze Üye
19 mesaj

arkadaşım. her sorunu evde halledemezsin, biyerdede artık o bilgisayarın bilgisayarcıya kadar gidip gelmesi gerek. diceksinki onlarda aynı şeyleri denicek, ama hayır. en azından parçalarını tek tek deneyip neyin yalnış olduğunu söyleyebilir sana bilgisayarcı. yanıtlamak istedim ama evde senin yapabileceğin her şeyi arkadaşlar sana tarif etmiş.
sen onu al. bi bilgisayarcıya götür. her şey sistem değil bu işte. biyerde bişeyler yanabiliyor kullanılmaz halede gelebiliyor.
kolay gelsin.

kays
28-03-2009, 20:00   |  #17  
Yıllanmış Üye
348 mesaj

bu demek oluyorki senin kasanın değişme vakti gelmiştir eğer ekonomin iyi se delikanlı bir bilgisayar al bence

Josiah
28-03-2009, 20:54   |  #18  
Taze Üye
17 mesaj

sorun kesinlikle "ram" lerde!! slot degıstır. eğer cok sık alıosan bu hatayı..
yeni ram alıcksn baska caresi yok bunn

nurtan
31-03-2009, 18:15   |  #19  
Yeni Üye
48 mesaj

Hardiskin de bozulmuş olabilir

Selçuk İslamoğlu
31-03-2009, 18:25   |  #20  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA hatası Josiah'ın dediği gibi  kesinlikle RAM hatası. Ya RAM'lerin bozuk, çok ısınıyor ya da doğru oturmamış yerine...

Yüksek miktarda veriyi RAM'e atmaya çalışırken (örneğin HD bir filmi izlerken, veya oyunu yüklerken) RAM takas dosyası ile veri alışverişi yapar.

RAM'lerim doğru oturmuş diyorsan, çok da ısınmıyor diyorsan, tek çözümün RAM'lerden arızalı olanı bulup, değiştirmek.

Vista kullansaydın bu USB Bellek ve ReadyBoost bazlı da olabilirdi. Ama XP kullandığına göre tek sonuç RAM kalıyor.