Power Point' e Müzik Eklemek Ama....

ereglili
04-05-2007, 13:20   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
61 mesaj

hazırlamıs olduğum sunuya müzik ekliyorum... sonuna kadar dinleyebiliyorum ama baska pc de sunumu actığım zaman müzik çalmıyor? bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Özalp
04-05-2007, 13:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
139 mesaj

Eklediğin müziğin formatı wav olmalı. Eğer mp3 veya başka bir format ise başka bilgisayarda çalmayacaktır. Çalması için ses dosyasını da ayrıca kullanacağın bilgisayara götürmen gerekir.

Son Düzenleme: Özalp ~ 04 Mayıs 2007 14:39
sgungul
04-05-2007, 18:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
215 mesaj

Powerpoint programında sunumun içine nasıl müzik gömülür onu anlatmaya çalışacağım, öncelikle powerpoint’e müzik eklemek ile müzik gömmek arasındaki farkı söylemekte fayda var, sunuma müzik eklemek aslında fazla bir şey ifade etmez çünkü hazırladğınız sunumu başkasına gönderirken müzik dosyasınıda ayrıca göndermeniz gerekir yani 2 dosya gönderirsiniz(powerpoint dosyası ve ses dosyası) fakat müziği içine gömerseniz ses dosyasını göndermenize gerek kalmaz sadece powerpoint sunumunu gönderirsiniz ve sesli olarak sunumu izlerler.

Powerpoint programının içine müzik gömmek için bilinmesi gereken en önemli şey ses dosyasının WAV uzantılı olmasıdır, yani çok kullandığımız MP3’ler powerpoint sunumunun içine gömülmez(yanlış anlaşılmasın eklemekten bahsetmiyorum), gömmek için “wav” uzantılı ses dosyası olması gerekmektedir ya da MP3’ler bir dönüştürü ile wav’a dönüştürülüp gömülmesi gerekir.

Bunu dedikten sonra isterseniz başlayalım

Öncelikle “araçlar(tools)” girerek aşağı doğru açılan menüden “seçenekler(options)” seçelim.

Açılan pencereden “Genel(general)” girerek “KB” önündeki sayıyı yükseltelim, bu değer içine gömeceğimiz ses dosyasının(wav) limitini gösteriyor, ekleyeceğimiz ses dosyasını örneğin 10MB ise buraya 10.000KB yazmamız gerekli, işlem bittikten sonra “tamam(ok)” ile kapatın pencereyi.

Şimdi “Ekle(insert)” , "sesler ve klipler(movies ans Sounds)" takip ederek "dosyadan ses(sound from file)" seçin.

Ses dosyasını seçin, unutmayın WAV olmalı…

Dosya eklendikten sonra karşınıza bir pencere gelir, “otomatik olarak(Automatically)” seçin

Ses dosyasını ekledik ve slaytın ortasında bir sarı çan şeki çıktı, üzerine gelin ve sağa basın,açılan menüden “Animasyon(custom animation)” girin

Sağ tarafta açılan animasyon penceresinden eklediğimiz ses dosyasının üzerine gelip sağa basın ve efekt seçenekleri(effect options) girin.

Burası önemli bir nokta aşağıdaki resimde kırmızı kare içine aldığım yerdeki “sonra(after)” yazan yere tik koyun ve ordaki boşluğa sunumunuzun toplam slayt numarasını yazın, yani sunumunuz 40 slayt ise toplam oraya 40, 856 slayt ise 856 yazın böylece eklenen ses dosyası hiç durmayacak ve toplam slayt sayısı sonuna kadar çalmaya devam etcek(bunun hakkında sıkıntı çekenler oluyordu)

Son olarak sarı çan işaretinide saklamak için şunu yapın, yukardaki “ses ayarları(sound settings)” sekmesine girdikten sonra aşağıdaki resimde işaretlediğim, “hide sound icon” ile başlayan cümlenin başındaki yere bit tik koyun ve tamam diyip kapatın.

Aslında ses dosyasını gömmekten biraz fazlasını yaptık ama hepsi birbirine bağlı şeyler, ses dosyasını ekle ile ekledikten sonra sesin hiç kesilmemesi için toplam slayt numarasını yazdık ve böylece müziğimiz sunumun sonuna kadar çalmaya devam etti ayrıca görüntüyü bozmaması açısından sarı renkli çanı sakladık.
Kolay Gelsin

ereglili
04-05-2007, 23:03   |  #4  
OP Üye
61 mesaj

Teşekkürler

mutlus
10-05-2007, 16:56   |  #5  
Taze Üye
1 mesaj

MP3 WAV YAPINCA DA DOSYANIN BOYUTU BÜYÜYO.. BUNA Bİ ÇARE YOK MU?...

sgungul
11-05-2007, 17:30   |  #6  
Yıllanmış Üye
215 mesaj

mutlus kardeşim maalesef wav formatının sıkıştırılmışı mp3 o yüzden bir çaresi yok

hatib
11-05-2007, 18:12   |  #7  
Yeni Üye
44 mesaj

şöyle bir çare var.mp3 ten wav yaptığın müzik dosyasının bit değerini azaltarak boyutunu büyük oranda düşürdükten sonra normal olarak hazırladığın slaytında boyutu da azalır.bunu yapan bir çok program var ama sana imtoo mpeg encoder programını( tabiki lisanslı) tavsiye ederim.ben hazırladığım sunumlarda bu yöntemi kullanıyorum. ses kalitesinde farklılık ta olmuyor. bahsettiğim programın kullanışı da çok kolay. iyi çalışmalar

dedita
25-05-2007, 13:37   |  #8  
Taze Üye
4 mesaj

çok teşekkür ederim. çalışmalarınızda başarılar dilerim.
sevgiyle kalın.

zarifn
28-05-2007, 22:54   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj

sgungul
Verdiğin bilgiden dolayı teşekkürler.

sgungul
30-05-2007, 15:16   |  #10  
Yıllanmış Üye
215 mesaj

zarifn

umarım yardımcı olmusumdur.

iyi çalışmalar..

Nusret MayGE
30-04-2009, 20:17   |  #11  
Taze Üye
3 mesaj

Hayır hayır.PowerPointin içine müzik dosyasını gömmek için dosyanın wav formatı olması gerekli değil.İnternette gezinirken bu sayfayı tesadüfen buldum.mp3 formatındaki dosyalar da pekala gömülebilir.Haydi kolay gelsin.

selm
27-05-2009, 21:04   |  #12  
Üye
88 mesaj

peki mp3 ü nasıl wav yaparız

sedefg
27-09-2009, 09:48   |  #13  
Taze Üye
3 mesaj

ya allah rızası için yardım edin öğretmen bi ödev verdi slayt yapın dedi ben slaytımı hazırladım powerpointte ama bi türlü müzik ekleyemiyorum ekliyorum ama her sayfada müzik bastan baslıyo sgulgul bana yardım edermisiniz

sedefg
27-09-2009, 10:34   |  #14  
Taze Üye
3 mesaj

ya bana yardımcı olun lütfen sgungul bana yardım et ben slaytıma müzik ekleyebiliyorum ama müzik sayfa değişince bastan baslıyor ne yapmam gerekli öğretmen ödevverdi bunu yardım et lütfen

CERBEROS
02-10-2009, 16:13   |  #15  
Taze Üye
4 mesaj

Arkadaşlar kolay gelsin ben yukarıda yazılı olan işlem yolunu izleyerek power point sunumuna ses gömüyorum (ki bana kalırsa buna gömmek falan denmez ama teknik terimi bu sanırım). Yüklediğim ses dosyası Wav uzantılı ve masa üstünde yer alıyor. Ses dosyasını üklediğim power point sunusuda masa üstünde saonra bunu power point slayt gösterisine çeviriyorum. Buraya kadar sorun yok. Bunu NERO ile veri CD si yarat bölümünden CD ye yazdırıyorum ancak kendi bilgisiyarım haricinde hiçbir bilgisayarda ses gelmiyor. Aramadığm forum kalmadı herkez ses dosyası gömmekten bahsediyor ama buna bir cevap yok. Konu ile ilgili bulabildiğim en uzun cevap ses dosyasını da gönder. E nasıl olacak CD yi alan programa girip tekrarmı müziği yükleyecekte sonra onu slayt gösterisine çevirecek. Bu bana anlamsız ve yanlış geliyor. İşte bu nedenle bunun adı ses dosyası gömmek olamaz... Konu hakkında yardımcı olan arkadaşa valla çukulata göndericem...:) Yok sinirim bozuldu denemediğim yol kalmadı yahu...:(

CERBEROS
02-10-2009, 16:23   |  #16  
Taze Üye
4 mesaj

Ya o konu kolay... Aç sunumunu müziği yüklediysen bir çan çıkmış olmalı üzerinde sağ tuş yap oradan özel animasyonu aç sağ tarafta bir sütun açılacak oradan müziğini bul ve sğ tarafındaki aşağı oka bas oradanda zamanlamayı seç.açılan pencerede efekte tıkla yürütmeyi durdur kısmına gel oradan son slaydının numarası yani kaç sayfa sılayt yaptıysan onu yaz. Bu müziğin son sayfaya kadar devam etmesini sağlar. sonra aynı penceredeki zamanlamayua gel. yürütme bitince geri sar a gel bu müziğin bitince tekrar başlamasını sağlar. Ama bu sunumu hocana verdiğinde onun bilgisayarında ses çalışırmı onu bilemem benim sorunumda bu zaten...