CHIP Forum
Haber
İnceleme
Makale
CHIP TV
Galeri
Kategoriler
Forum
MWC 2014
Konu Seçenekleri

XP onarma(repair)!!!!

Üye
UID
39129

Kişisel Sayfası
Engelle

12 Oca 2007 21:55     #1
arkadaşlar ben bilgsyarıma format atıyorum bi kaç gün kullanıyorum ama bi sabah bilg. hiç açılmıo...hep yeniden başlıo windows açılmıo blie..bunun sebebi HDD olablir mi???
bide her defasında format atmak yerine onarmak istiom ama ONAR dediiimde MS-DOS açılıo ve bazı komutlar istio benden...HELP,EXIT gibi şeyler oraya ne yazmam gerekio .....teşşekürler

Bildir
Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Üye
UID
23761

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

12 Oca 2007 22:06     #2
viking20 den alıntıdır arkadaşım
"Arkadaşlar Açılmayan windows xpler içinde aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.
Öncelikle xp cdsini taktığımızda karşımıza onar diye bir seçenek gelmez.
Ama cd'yi takıp bilgisayarı yeniden başlat dediğimizde ( Bios ayarlarından first boot device olarak cd-rom seçili ise) cd'den ön yükleme için bir tuşa basın diye bir seçenek çıkar. Tabi Biosta boot device olarak cd-rom seçili değilse, bunu ayarlamamız gerekiyor. Tecrübesiz kullanıcıların bios ayarlarıyla oynaması işin içinden çıkılmaz sonuçlar doğurabilir zira bu ayarlardan anlamayan kullanıcıların karıştırması tavsiye edilmez. Cd.den ön yükleme için bir tuşa basın dendi. Herhangi bir tuşa bastıktan sonra yaklaşık 3 ile 4 dakika arası bekliyoruz.(çünkü ön yükleme dosyaları kaydediliyor). Ve windows xp'yi kurmak için enter tuşuna basın veya onarmak için "R" tuşuna basın diyor.Biz onarmak için "R" tuşuna basıyoruz. Hangi windows yüklemesinde oturum açmak istiyorsunuz diye bir soru geliyor.Bilgisayarımızda bir sistem yüklü olduğunu varsayarak 1 yazıp enter tuşuna basıyoruz.Yönetici parolası yazın diye bir seçenek çıkıyor.Parolanız varsa yazıyorsunuz. Yoksa enter tuşuna basmanız yeterli.Enter tuşuna bastık ama hala onarım başlamadı. msdos da "C:\windows>" yazıyor.Ne yazmanız gerektiğini söyleyeyim "chkdsk /r" yazılır ve enter a basılır.chkdsk ile sağ sılaş(/)arasında bir boşluk vardır, dikkat edilmelidir.Böylece sistem eksik veya bozulmuş sistem dosyalarını onarmaya başlar. kolay gelsin..(Alıntıdır).
"

Bildir Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Üye
UID
20275

Kişisel Sayfası
Engelle

13 Oca 2007 01:07     #3
Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için ya deep freeze programını kullan(kullanması bezen sorun çıkarabilir) yada sistemin yedekleme programı kullan mesela Norton Ghost.

Üye
UID
35371

Kişisel Sayfası
Engelle

14 Oca 2007 11:18     #4
Arkadaşım, kullandığın xp cd'si orjinal mi? Bunu soruyorum çünkü eğer değilse ve kurulumdan 30 gün sonra xp kendini kilitliyor ve sürekli restart ediyor. Benim de başıma gelmişti, daha önceden lisanssız xp kurup da aktivasyon isteğini başka programlarla kırmıştım, meğerse o program sadece bana gelen uyarıları devre dışı bırakıyormuş, ve xp'yi farketmeden 30 günlük olarak kullanıyormuşum. Sonradan lisanslı bir xp kurdum internetten de aktivasyonumu yaptım, sorun ortadan kalktı. ama kesin emin değilim, sadece fikir vermek için söyledim.

Son düzenleme: makaryos ~ 14 Oca 2007 11:19

Yeni Üye
UID
32678

Kişisel Sayfası
Engelle

14 Oca 2007 14:45     #5
merhaba arkadaşım bak öle bir sorunda ben yaşadım
bilgisayarımı bir hafta kullandım bigün birdaha açılmadı tam winxp ekranını geçip nrmal ekrana geçerken mavi ekran çıkıp resetliyordu repair de yapılamıyordu en sonunda soronun hdd data kablosondan kaynaklandığını fark ettim sendede böle bir sorun olabilirmi?

bir değiştirip dene istersen

kolay gelsin

Üye
UID
45022

Kişisel Sayfası
Engelle

01 Kas 2008 14:41     #6
Windowsun etkinleştirme olayı var ama 30 gün sen daha kısa süreden bahsediyorsun
kullandığın kurulum cd sini keyi filan değiştir en azından aktifleştirme süresi uzasın en azından aktifleştirme için
30 gün kaldı yazısı filan görünsün ondan sonra çözüm bulunur

Son düzenleme: aytmatow ~ 01 Kas 2008 14:43

Yeni Üye
UID
104939

Kişisel Sayfası
Engelle

30 Oca 2009 17:36     #7
arkadaşım onarım için CD yi takıyorum kur dosyaları yüklerken tam yarısında filan XP hatayla karşılaştı (mavi ekran) çıkıyor. Restart yapıyorum her zaman aynı hata.

Yeni Üye
UID
136703

Kişisel Sayfası
Engelle

01 Haz 2009 02:12     #8
Kasa Güç kaynağını kontrol ettir

Üye
REP: 80, 3,76
UID
47971

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

01 Haz 2009 03:07     #9
bigvillager
arkadaşlar ben bilgsyarıma format atıyorum bi kaç gün kullanıyorum ama bi sabah bilg. hiç açılmıo...hep yeniden başlıo windows açılmıo blie..bunun sebebi HDD olablir mi???
bide her defasında format atmak yerine onarmak istiom ama ONAR dediiimde MS-DOS açılıo ve bazı komutlar istio benden...HELP,EXIT gibi şeyler oraya ne yazmam gerekio .....teşşekürler
http://www.chip.com.tr/forum/net-framework_t89781_r427712_wp0.html
veya
http://www.pcnet.com.tr/forum/1248044-post1.html

Üye
REP: 86, 3,47
UID
80072

Kişisel Sayfası
Engelle

17 Oca 2010 21:20     #10
arkadaşlar benim sorunum yeni çıktıda dün pcyi adam gibi kapatım şimdi açılmıyo windows xp yazısı gelmeden reset atıyor sorunu formatsız nasıl çözelriz :)
not:xp cdsi mevcuttur :)