XP püf Noktaları PC Hızlandırma.

Capkın
24-04-2008, 11:32   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
82 mesaj

Öncelikle kararlılığı ve başarımı arttırmak için klasik görünüm modunu tercih etmelisiniz.

Bunun için sırasıyla:
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Görüntü >> Temalar Tabı >> Windows Klasik
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Klasik Görünüm'e Geçiş Yap
Başlat >> Ayarlar >> Görev Çubuğu Ve Başlat Menüsü >> Başlat Menüsü Tabı >> Klasik Başlat menüsü

İşlemci zamanlaması programlar için değilde arkaplan hizmetleri için ayarlanmış olmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Performans Ayarları >> Gelişmiş Tabı >> Arkaplan Hizmetleri

Görsel efektler minimum düzeyde olmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Performans Ayarları >> Görsel Efektler Tabı >> En iyi performans için ayarla

Masaüstü arkaplan resmi kapatılmalı.
Masaüstüne sağ tıklayıp >> Özellikler >> Masaüstü Tabı >> "Arkaplan yok"

Ekran koruyucu kapatılmalı.
Masaüstüne sağ tıklayıp >> Özellikler >> Ekran koruyucu Tabı >> "Ekran Koruyucu yok"

Hızlı kullanıcı değiştirme kullan özelliği kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Kullanıcı hesapları >> Kullanıcıların oturum açma ve kapatma şeklini değiştir >> "Hızlı kullanıcı değiştirme kullan" kutusunu kaldır.

Güç Düzeni kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Güç Seçenekleri >> Monitörü kapat ve Sabit diskleri kapat seçeneği Hiçbir Zaman

Hazırda Bekletme kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Güç Seçenekleri >> Hazırda Beklet >> "Hazırda bekletmeyi etkinleştir" kutusunu kaldır

Hard Disk(ler) ve CD ROM(lar) da DMA etkinleştirilmeli.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Donanım >> Aygıt Yönetisici >> IDE ATA/ATAPI Denetleyiciler >> Birincil ve İkincil IDE Kanalı üstüne sağ tıklayıp >> Properties > Gelişmiş Ayarlar Tabı >> Aktarım Modunu tüm kanallar için "DMA kullanılabiliyorsa" olarak ayarlayın

Sistem Sesleri kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Ses Efekti ve Ses Aygıtları >> Ses Efekti Tabı >> Ses Düzeni >> Sessiz

Ses Kartında Aygıttan Eşleştirme kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Ses Efekti ve Ses Aygıtları >> Donanım Tabı >> (listede ses kartınızı kontrol edin) >> Özellikler >> Ses Aygıtları >> (listede ses kartınızı kontrol edin) >> Özellikler >> Bu aygıttan eşleştirme kutusunu seçin.

Sistem Geri Yükleme kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Sistem Geri Yükleme Tabı >> "Bütün Sürücülerdeki Sistem Geri Yüklemeyi kapat" kutusunu seçin

Otomatik Güncelleştirme kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Otomatik Güncelleştirmeler >> Otomatik Güncelleştirmeleri Kapat

Başlangıç ve Kurtarma Seçenekleri.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Başlangıç ve Kurtarma Seçenekleri >> Ayarlar >> "Otomatik Olarak Yeniden Başlat" kutusunu kaldır

Hata Bildirimi kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Hata Bildirimi >> Hata Bildirimini Devre Dışı Bırak

Uzaktan Yardım kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Uzak >> "Bu bilgisayardan Uzaktan Yardım isteklerinin gönderilmesine izin ver" kutusunu kaldır

Takas dosyasını onarmak (Sanal Bellek)
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Sistem >> Gelişmiş >> Performans Ayarları >> Gelişmiş >> Sanal Bellek Değiştir >> Özel Boyut. Başlangıç ve en yüksek değerleri aynı orana sabitleyin

Menüleri Hızlandırmak.
Başlat >> Çalıştır >> Regedit >> HKEY_CURRENT_USER >> Control Panel >> Desktop >> "MenuShowDelay" değerini 1 yapın.

İnternet Saati Senkronizasyonu kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Tarih ve Saat >> Internet Saati >> "Bir internet saat sunucusuyla otomatik olarak eşitle" kutusunu kaldır

Çevrimdışı Dosyalar kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Klasör Seçenekleri >> Çevrimdışı Dosyalar >> "Çevrimdışı Dosyaları etkinleştir" kutusunu kaldır

Etkin olmayan simgeleri gizle kapatılmalı.
Başlat >> Ayarlar >> Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü > Görev Çubuğu Tabı > "Etkin olmayan simgeleri gizle" kutusunu kaldır

Masaüstü Temizlik Sihirbazı
Başlat >> Ayarlar >> Denetim Masası >> Görüntü >> Masaüstü >> Masaüstünü Özelleştir >> "Masaüstü Temizlik Sihirbazını 60 günde bir çalıştır" kutusunu kaldır

NTFS Son erişim ve güncelleme bilgisi kayıtları (Sadece NTFS dosya sisteminde)
Başlat >> Çalıştır >> Regedit >> HKEY_LOCAL_MACHINE >> System >> CurrentControlSet >> Control >> Filesystem >> "NtfsDisableLastAccessUpdate" adında yeni DWORD değeri oluşturup değerini 1 yapın

Bildirim Alanı Balon Açıklamaları
Başlat >> Çalıştır >> Regedit >> HKEY_CURRENT_USER >> Software >> Microsoft >> Windows >> CurrentVersion >> Explorer >> Advanced >> "EnableBalloonTips" adında yeni DWORD değeri oluşturup değerini 0 yapın

CDRom Otomatik başlatma kapatılmalı
Başlat >> Çalıştır >> Regedit >> HKEY_LOCAL_MACHINE >> System >> CurrentControlSet >> Services >> Cdrom >> Değerini 0 yapın

Dizin Oluşturma Hizmeti kapatılmalı
Başlat menüsüne Sağ Tıklayıp >> Araştır >> Tüm Disklere sıra ile Sağ Tıklayıp

İNTERNETİNİZİ HIZLANDIRIN !!

Not:Aşağıda yazan maddelerin hepsi denenmiştir ve bilgisayarınıza herhangi bir zarar vermeyecektir.Kesinlikle ay sunu silersem bilgisayarım çalışmaz sunu silmezsem çalışır gibi şeyler düşünmeyin.Tüm maddeleri uygulayın

1- Kontrol Panel a gelin. Add/Remove Programs in üstüne 2 kere tıklayın. Açılan pencerede bilgisayarınızda bulunan programların listesi var.O listede istemediğiniz bir program adi geçiyorsa üstüne tıklayın ve add/remove butonuna basın.Ardından uninstall etmeye başlayacaktır.

2- Start menunuzun yanında shortcutlar var. Bazılarında olmayabilir.(örn: Show desktop,internet iconu) O menuden kullanmadığınız shortcutlari sağ klik yapıp delete e tıklayarak silin.

3- Ayni işlemi start menusune de uygulayın. Start menusunde kullanmadığınız tüm shortcutlari ayni şekilde silin

4- Eğer bir dosya için bir folder varsa(start menusunde) o folderin içindeki shortcuti başka bir yere taşıyın ve içi boşalan folderi silin(örn: mirc ;start menusunde mirc folderi var. o folderin içinde mirc programinin shortcuti disindaki hersey gereksiz.kimsenin isine yaramaz. o mirc folderindaki tüm shortcutlari silin(mirc programinin ki haric) sonra mirc folderinda kalan mirc32 shortcutini sağ klip yapıp cut yapın.ardindan programs menusunun içine paste yapın.boylece 50 kb tasarruf etmiş olursunuz:))

5- Ayni işlemi tüm gerekli gordugunuz menulere uygulayin

6- Start menusundeki favorites a gelin.Ordan isinize yaramayanlari sağ klik yapıp delete edin.

7- Start menusunde settings e gelin sonra taskbar&start menu ye tıklayın. açılan pencerede ustte start menu programs a gelin.sonra clear butonuna basın

8- Desktop taki ise yaramayan tüm shortcutlari da silin

9- My computer a gelin. c: ye girin.My documents taki işinize yaramayan dosyaları silin.Ayrıca c: de kendi yarattiğiniz folderlar varsa onların da içindeki gereksiz şeyleri silin.

10- Daha sonra program files a gelin. 1. madde yi uygularken sildiğiniz programlar eğer halen program files da duruyorsa o folderin ustune gelin ve sag klik yapıp delete edin

11- Program files taki online services folderini eğer kullanmıyorsanız silin

12- Daha sonra windows folderina geçin. Folderin icindeki internet explorer wallpaper dosyasini silin

13- Ardindan cookies folderina geçin. Icinde .txt dosyaları varsa hepsini silin

14- Windows folderi icindeki downloaded program files folderina girin orda isinize yaramayacagini dusundukleriniz varsa sağ klik yapıp remove edin

15- Şimdi history folderina geçin. Oradaki tüm dosyaları silin

16- Daha sonra offline web pages folderina girin ve tüm dosyaları silin

17- Windows taki temp folderina girin. Orda eğer frontpage temp dir folderiniz varsa icindeki tüm dosyaları silin

18- Eğer temp folderinda isinize yaramayacagini duşundugunuz bir dosya varsa onu da silebilirsiniz

19- Ve iste bilgisayarinizda onlarca megabyte yer kaplayan temporary internet files folderi. Bu foldera girin ve içindeki tüm dosyaları silin.Sakin bilgisayarıma bir şey olur korkusuna kapılmayın, hepsi gereksiz.internette dolasirken gezdiğiniz siteleri tutuyor bu folder.Onun icin icindeki dosyaları silmeden geçmeyin.

20- Ardından  web folderina geçin. Folder içindeki deskmvr ve safemode dosyaları dışındaki tüm folder ve dosyaları silin

21- Silme işlemi bittikten sonra recycle bin e gelin ve tüm dosyaları silin. başka bir deyişle empty recycle bin yapın.

22- Ve artık bilgisayarınızın ve internetinizin hızı arttı. Eğer bana bu internet hızı da yetmiyor derseniz size accelerator programları tavsiye ederim.

Autoexec.bat ve confıg.sys real modelarını iptal etmek

Autoexec.bat dosyası üzerine gelin sağ tuşa tıklayın karşınıza çıkacak menüden Düzenle tuşuna tıklayın

Dosyanın başında "mode" komutunun bulunduğu iki satır göreceksiniz.Burdaki "mode" yazısını silip yerine "rem" ifadesini yerleştirin.Böylece sistem bunları dikkate almayacak ve sistem biraz daha süratlenecek

Dos kullanmıyorsanız;Klavye sürücüsünü iptal edebiliriz bu ayar windows için gerekli değildir.Congıf.sys dosyasını notepad'le açıp "display" ve "country" ile başlayan satırların önüne "rem " yazısını getirin.

Açılış konfigürasyonlarını iptal edin

Başlat'a bastığımız zaman programlar seçeneğine gittiğimizde bir alt menü açılır bu açılana kadar 1 saniye bekleriz Bu her bir alt menü açıldığında tekrarlanır bunu yavaşlatmak ve tamamen yok etmek için "regedit" 'den bir ayar yapacağız

Bu kısım önemlidir lütfen yazılarda bulunan uygulama dışında başka bir değişiklik yapmayın!!!!!!!!!!!!!!!!

Şimdi çalıştır'a gelip "regedit" yazıyoruz", Açılan pencerede HKEY CURRENT USER\Control Panel\Desktop\ bölümüne gidin daha sonra,Sağdaki pencerede sağ tuşa tıklayıp "yeni\Dize değeri" tıklayıp oluşan anahtara çift tıklıyoruz.Değer verisi denen yere "0" sıfır veya 0'a yakın bir sayı yazıp çıkıyoruz

Programların otomatik açılışlarını iptal edin

Çoğu program standart olarak kendini otomatik olarak minimize dediğimiz o sırada aktif hale geçirir ve geçersiz yere bellekte yer kaplar ve yavaşlamalara neden olur.Neyse ki Windos'ta bu tüm otomatik başlayan kayıtların düzenlemesini sağlayan bir araç var.Sistem yapılandırma aracı

Şimdi çalıştır'a gidiyoruz ve "msconfig" yazıyoruz,"Başlangıç" kısmına tıklıyoruz.Orda işe yaramadığına inandığınız otomatik çalışan programları yanında ki işaretleri kapatarak, böylece windowsunuzun başlarken bu programların çalışmamasını sağlıyoruz

Dosya Artıklarından Kurtulun

Dosyalar silinirken genellikle bu durum programları uninstall bölümünden silmediğiniz zaman yanlışlıkla başka log dosyalarını sileriz.Bu yüzden "Denetim Masası\ Program Ekle kaldır" bölümünde sildiğimiz dosyanın adını görürüz.Bu Bir dosya artığıdır.Bunu gidermek için;

Bu kısım önemlidir lütfen yazılarda bulunan uygulama dışında başka bir değişiklik yapmayın!!!!!!!!!!!!!!!!

Çalıştır'a gidip "regedit" yazıyoruz". HKEY LOCAL MACHINE\sofware\\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Uninstall

bölümüne gittikten sonra o sildiğiniz programın ismini sağ tarafta ki pencereden bulup silin ve bilgisayarınızı tekrar açın bu artığın gittiğini göreceksiniz.

Son Düzenleme: Capkın ~ 24 Nisan 2008 11:43
suç-ve-ceza
24-04-2008, 11:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
213 mesaj

eskidi artık bunlar kardeş

Capkın
24-04-2008, 11:44   |  #3  
OP Üye
82 mesaj

en azından makinam yavaş diyenler için yol olabilir haklısın ama yinede bazı bilgiler eskimemeli :)