Aduket'ten Şoryuken'e Street Fighter tarihi

CHIP Online
08-07-2009, 00:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Street Figter 4'ün piyasaya çıkışı şerefine, 22 yıllık efsaneyi mercek altına aldık.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/aduk ... r-tarihi_13771.html

Resimlerle: Street Fighter ile zamanda yolculuk

Street Fighter 4'ün resmi çıkışının şerefine nostaljik bir inceleme ve dev bir galeri hazırladık.

Orijinal yazılışları Hadouken ve Shouryuken olabilir ancak gençliğini "atari salonlarında" geçiren oyuncular bu iki süper hareketi söylendiği gibi bilir ve yazar.

İlk Street Fighter oyunu 1987 yılında çıktığında görselliğiyle oyuncuları hayran bıraktı. Kendisinden önce gelen One-Two Kung Fu ve Karate Champ gibi oyunların en iyi yönlerini birleştiriyor ve çok daha ötesine geçiyordu. Atari salonları bu heyecanlı ve bağımlılık yapıcı oyunu oynarken ceplerindeki jetonları boşaltan insanlarla doluydu.

Salonlardaki makinaların kolları ve tuşları doğrusu iyi dayanıyordu.
Atari salonlarındaki makineler demişken, işin ilginç bir detay var. Bu da oyun ilk çıktığında sadece iki saldırı tuşu bulunması. Bu tuşlar basınca göre hafif, orta ve sert saldırı yapmaya yararken, insanların kafası çok karıştığı için altı tuşlu sisteme geçilmiş. Sonuç: bir elde deli gibi sallanan bir joystick, diğer el ise altı tuşa hırsla basmakta. Yüz ifadesi değişmiş, hırslı ama sonuçta mutlu ve rahatlamış oyuncular.

7 Temmuz 2009 itibariyle resmi olarak satışa sunulan Street Fighter IV'ün PC sürümünün bu açılış gününe özel sizler için bir Street Fighter Özel Dosyası hazırladık.

Tüm konu: Aduket'ten Şoryuken'e Street Fighter tarihi

İzleyin: Street Fighter IV - Montage

Resimlerle: Street Fighter ile zamanda yolculuk

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Street Fighter serisiyle nasıl tanıştınız?

eolos
08-07-2009, 01:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,036 mesaj

küçüktüm daha ilk oynadığım oyun değildi ama ben yinede sevmiştim ama şimdi olsa oynamam

ParanoiD
08-07-2009, 01:53   |  #3  
ParanoiD avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,900 mesaj

Atari ile tanıştım.street fighter 4 ü pc de oynuyorum.Gerçekten aynı heyecanı yaşıyorum.Ama easy de bile zor geldi alışmak zaman alıcak =)

PcMaKeR
08-07-2009, 09:13   |  #4  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Okuldan kaçıp(lisedeyken) atari salonlarına gidip orda oynarken tanıştım.
Çok zevkli olurdu. zamanın 1 milyonuna kaç jeton alıyorduk. Hey gidi hey.

H@ckerCesur
09-07-2009, 09:18   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

atari salonlarında tanıştım. Ex plus 3 oynardım süperli. Keni seçerdim rakip tanımazdım o zamanlar. Karşıma kim geçerse geri gönderirdim. Bu dedigim en az 10 senelik laf.

Mehmet-
10-07-2009, 11:50   |  #6  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

Kuzenlerim atari almışlardı. İlk orada görüp oynadım.