AMD Photoshop Savaşı

Selim_C
10-10-2015, 11:17   |  #1  
Selim_C avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
157 mesaj

Ağlıcak duruma geldim artık. Sabah Ps yüklediğimde (CC 2015 - 3D destekli) 3D desteği açık idi ama kullanmaya çalıştığımda alttaki mesaj çıkıyordu. 

Sistemim bunu rahat kaldırabilecek güçte. Bunun üzerine Ekran kartını güncelledim. Bu sefer görüntü ayarları bozuldu. Vede Photoshop 3D özelliği aktif iken kapalı oldu.

Bu sefer AMD'yi kökten yerinden alıp masaüstüne attım.

Ardından AMD kurulumundan AMD'yi temelli sildim. Yeniden Başlatmadan Kurulumunu Yeniden yaptım..

Yeniden başlatıp kullanmaya başladım. SONUÇ: Yine aynı (görüntü ayarları düzeldi AMA) Photoshop 3D ayarı kapalı.. AMD'nin ayarlarına Photoshop'u yüksek performans felan yaptım.

Pff.. Ps dinlermi bu sefer 512 vRAM lazım diye nazlandı. E o da var 2 gb ekran kartı?

Ha bu arada bide bunu bana açılışta gösteriyor. Tamam deyince de Ps Shutdown..

Edit: AMD Raedon sürücüsünü, Photoshop uygulamasını birkaç kere tekrar yükledim. Sıkıntılar genel olarak bunlar. Acil yardım Plss..

Bu sorunun kabul edilmiş çözümüne hemen ulaşmak için tıklayın
Sistem Bilgilerim
  • Hp Pavilion G6 1301et
  • Windows 7 Pro 64-bit
  • Intel Pentium(R) CPU B960 @ 2.20GHz
  • Intel(R) HD Graphics Family
  • AMD Radeon HD 7400M Series
  • High Definition Audio Aygıtı
  • Diğer
  • NOD32 (Eset)
  • 8 GB
  • - Tabletim yok -
remzinaz
10-10-2015, 17:40   |  #2  
remzinaz avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 8
75 mesaj

Pc'de çift ekran kartı olduğundan bu hatayı alıyorsun gibi geldi bana. İntel hd graphic ve radeon gpu. Normalde bu arkadaşların etkileşimli çalışıp ağır bir yük altında gpu'ya geçiş yapması gerekiyor. Gelgelelim pratikte işler böyle olmuyor. Amd'nin sitesinden indirdiğin gpu'na uyumlu sürücü, iş çift ekran kartına geldimi işe yaramıyor. Bu yüzden sürücüyü Hp'den indirmen gerekiyor. Bios'ta (olucağını sanmıyorum ama) hd graphics kapatılabiliyorsa kapatıp sadece gpu'yu kullanabilirsen bir de öyle dene derim. Kolay gelsin.

remzinaz bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Selim_C
10-10-2015, 17:48   |  #3  
Selim_C avatarı
OP Yıllanmış Üye
157 mesaj

Çözüm kısmını pek anlayamadım ama evet dediğiniz gibi HP'den indirmek doğrusu.

Fakat bu bilgisayar format yedikten sonra Hp'nin ana bileşenlerini kaybettiğini düşünüyorum. HP ile pek uyumluluğu kalmadı gibi.

Sanırsam dediğinizi de uygulamış olabilirim. Garantilemek için birde HP den indirip tekrar dönerim.

Lakin bu Bios'ta olmaz ve uyumsuzluk olayı devam ederse PS nasıl çalışabilir?

Güncelleme: HP'den tam bilgiayarıma uygun Ekran, İşlemci ve Yonga Seti Driverlerini indirdim.

PS'yi tekrar silip yükledim. Sadece 1. hata ile karşılaştım. Bu sefer de Open CL özelliği aktif değil.

(Yanlış anlamayın ama abartısız 1 gündür bunun için uyumadan araştırdım. Sorunlar sadece kendi aralarında yer değiştirdiler.)

Bu arada vRam belleğim doğru okuduysam yaklaşık 4gb.

Sorun için çözüm üretebilecek birileri varsa bir an önce yorum atsın. 

Son Düzenleme: Selim_C ~ 10 Ekim 2015 20:46
Selim_C
11-10-2015, 08:09   |  #4  
Selim_C avatarı
OP Yıllanmış Üye
157 mesaj

Size bir bağlantı vereyim. Siz karar verin yeterli mi diye. Bilgisayarımın özellikleri işte bunlar..

Benim gözlemlerime göre Ps 3B özelliğini kaldırabilir derecede? Sizce??

remzinaz
11-10-2015, 17:12   |  #5  
remzinaz avatarı
Üye
75 mesaj

512 mb. 4670 ekran kartı ve 3 gb ddr 2 667 ram'le cs 6 yı sorunsuz kullanıyorum. Senin pc hayli hayli çalıştırır.

remzinaz
11-10-2015, 17:17   |  #6  
remzinaz avatarı
Üye
75 mesaj

Amd control center'a girip gpu seçeneklerinden PS için AMD Radeon HD 7450M'yi kullan şeklinde seçerek dener misin.

Selim_C
11-10-2015, 18:10   |  #7  
Selim_C avatarı
OP Yıllanmış Üye
157 mesaj

Bu özelliklerle Ps cs6 da 3D'yi sorunsuz kullanabiliyor musunuz?  Oha!

O zaman ben bir daha Amd'yi kurup şu linkteki çözümle beraber sizinkini deneyeceğim.. Sonucu Editlerim..

Edit: Aradığım şey bu listede mi? GPU'ya dair hiçbirşey yok :/

Son Düzenleme: Selim_C ~ 11 Ekim 2015 19:13
Selim_C
11-10-2015, 21:18   |  #8  
Selim_C avatarı
OP Yıllanmış Üye
157 mesaj

Birşey dikkatimi çekti. Ben sabahtan beri Amd için yırtınıyorum ama Ps İntel Kullanıyor?   Oha!   

Ayrıca İntel Grafik Arayüzüne de girdim orada ise Pc 64 bit iken orada renk değeri 32 bit?   Nasıl yani?  

Ne yapmalıyım şimdi ben?   Ha? 

Son Düzenleme: Selim_C ~ 11 Ekim 2015 21:41
remzinaz
11-10-2015, 21:44   |  #9  
remzinaz avatarı
Üye
75 mesaj

Güç seçeneklri altında değiştirilebilir grafikler bölümü var oradan program ekle deyip Ps'i ekleyeceksin.

Selim_C
11-10-2015, 22:42   |  #10  
Selim_C avatarı
OP Yıllanmış Üye
157 mesaj

Bunu zaten en başından beri uyguluyorum. Aktif yani. Ama dediğim gibi Ps görünürde İntel kullanıyor. Bunu Amd ile değiştirmem mi gerekiyor? Ayrıca bunu nasıl yapabilirim?

Son Düzenleme: Selim_C ~ 11 Ekim 2015 22:45
remzinaz
11-10-2015, 23:12   |  #11   ÇÖZÜM
remzinaz avatarı
Üye
75 mesaj

http://forum.donanimhaber.com/m_70989269/tm.htm şuraya bir bak istersen dostum. 

Arkadaşın lenovo marka pc'de bu çift ekran kartı olayı illahlah dedirtmişti. Video convert edicez, olmuyor, gpu kullanan ne varsa hata alıyoruz falan. Senin konuyu da okuyunca direk çift ekran kartından olduğu geldi aklıma. Gerçekten durum bu mu bilemiyorum elbette. Ben sorunu windows 8.1 kurarak çözdüm. Ne alaka bilemiyorum ama 7'de aldığımız hataların hiçbirini 8.1 de almadık. Sürücü desen aynı sürümler.

Selim_C
12-10-2015, 00:14   |  #12  
Selim_C avatarı
OP Yıllanmış Üye
157 mesaj

Hocam çıldırcam ya!

Şu gelen mesajın güzelliğine bakar mısınız?!! EVET! :D Düğünde gibi hissediyorum şu an    Dans       Beğendim

Çözüm:Eğer benim gibi ilk adımları uyguladıysanız ve bir sonuç alamadıysanız. Önce Pc üreticinizin sitesine girip (tabi eğer güncel değilse) BİOS güncellemenizi yapın. Ardından Biosa girip "Switchable Graphics Mode" seçeneğini "Dynamic" den "Fixed" e çevirin. 

Ardından Pc'yi başlatın. Grafik Kartlarınız arasında rahatlıkla Geçiş yapabileceksiniz. 

Yardımlarınızdan ötürü @remzinaz'a sonsuz teşekkürler.. (Ve tabiki DH'daki @Zenyxia'a da)

Hocam yine sormadan edemiycem. Benim sistem belli. Bu sistem Win 8.1 Pro yada Enterprise kaldırır mı? (Bide arasındaki fark ne bu ikisinin)

Son sorum :D Benim 1 Gb olan Ekran kartım mı yoksa Ekran Kartım 4 GB mı?(Video Grafik Kartı: AMD Radeon HD 7450M (1 GB DDR3 ayrı) yazıyor nedir bu?)

Son Düzenleme: Selim_C ~ 12 Ekim 2015 01:20
remzinaz
12-10-2015, 02:50   |  #13  
remzinaz avatarı
Üye
75 mesaj

Ekran kartın 1 gb. benimki de misal şöyle grünüyor.

Enterprise sürüm işletmeler için olan sürüm diye biliyorum. Pc'in 8.1 çalıştırır. Bahsettiğim lenovo pc senin pc'den çok daha düşük özelliklere sahipti. Sorunun çözüldü ise şahsen ben 8.1 i tavsiye etmem. Biraz daha 7 kullanıp windows 10'un sorunları (tabii çözülürse!) çözülene kadar bekleyip 10 geç derim.

Son Düzenleme: remzinaz ~ 12 Ekim 2015 02:55
Selim_C
12-10-2015, 03:25   |  #14  
Selim_C avatarı
OP Yıllanmış Üye
157 mesaj

8.1 ve 10'un Metro Arayüzü bayağı alışılmadık bir sistem. Bu yüzden bende pek geçmeyi düşünmüyorum. Ama aldığım HDD'yi şifrelemek için (268 bit şifrelemek istediğimden) win 8.1 sanal olarak kurmayı düşünüyorum.

Bu arada 4GB olan ne "dxdiag" resminde birşeyler zırvalıyor ama hepsi birbirine karışıyor..

emre__
12-10-2015, 11:37   |  #15  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj

işyerinde ki pc de de sıkıntı vardı PS güncellemesi gelince düzeldi AMD ile PS arasındaki bir durumdan kaynaklanıyor büyük bir ihtimalle.