ATI Radeon HD 3850 Agp Ekran Kartı Overclock Sorun

rugged
11-05-2016, 15:33   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba arkadaşlar.. 12-13 yaşında bir masaüstü bilgisayarım var. Bu aralar overclock'a merak sardım. Birazda yavaş kalıyordu pc, başladım upgrade etmeye. 12-13 yıldır termal macunu değişmeyen işlemcimi kaliteli bir macunla yeniledim ve stock olan 3000rpm fanı  4500rpm ile değiştirdim. Amd Athlon 754pin 3000+ 2.0Ghz olan işlemcim 55-60 derece arası çalışıyordu %100 yükte, Ben bunu 2.4Ghz yaptım şuan %100 yükte Stress test ile 12 saat teste soktum max 49-50 derece arası sabil çalışıyor. 2.5 gb DDR RAM var ve ramlerde eski olduğu için 400Mhz ye kadar destekliyor ve şuan tam performansta 400 Mhz de çalışıyorlar. Buraya kadar herşeyden memnunum.Kasa içi soğutmamda sıkıntı yok 5 tane fan var ve güç kaynağım Corsair 650w 80+ ve bu fazla bile bu pc'ye. Benim asıl sorunum Ekran kartım overclock destekliyor fakat ne yaptıysam ayarladığım  GPU saati ve Bellek saati kayıtlı kalmıyor. Otomatik ayarlamaya tıklıyorum ölçüyor test ediyor bana uygun gördüğü değerleri kabul ediyorum ama GPU saati ve Bellek saati hep fabrikasyon stock şekilde çalışıyor, yani 669-829'da çalışıyor.Manuel olarak arttırayım dedim o şekilde de oynamıyor yine sabit. PC'yi yeniden başlattım kaç sefer yine yok. 720-950 de test ediyorum anlık olarak kartı yüke bindiriyor ısınıyor ama test bittiğinde testten geçti diyor yani bilgisayarım her türlü kaldırıyor bu değerleri ama test bitiminde yine eski haline geliyor. En basitinden youtube'da 480p den yukarı videolar izleyemiyorum,Donmadan kasmadan 1080p değil 720p ye razıyım. Acaba bilen anlayan arkadaşlar bana nerede eksik yada hata yaptığımı söylermi acaba ? Aşağıya foto ekledim.. Belki lazım olur.

zombi
23-07-2016, 12:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

merhaba.
zatı muhterem işlemci bende de var. ch sürümü.
yanına x1950gt koydum. 2 gb ram aldım yine sizin çektiğniz sorunu yaşadım. sonradan k8n anakart alınca önce masaüstünde video izleme sorunum kalmadı. ama yine youtubda durduk yere kasma yaşadım. çünkü öncelikle. normal şrtlarda ekran kartını video izlemeye hiçbir etkisi yok. ha mx400 takmışsın ha 3850 ha pci e destekli k8mmv alıp gtx580 almışsın.
480 üstü video izlemek için normal şartlarda tek çekirdek amd işlemci yetse de tarayıcı üzerinden izleyince en az çift çekirdek gerekir.
ha bir yol var. opera tarayıcı indirmelisiniz. çünkü özellikle youtube flash playere destek veren tek tarayıcı eski opera sürümleri kaldı. 12 yi tavsiye ederim. ordan donanım hızlandırmayı etkinleştirirseniz ekran kartının faydasını görecdeksiniz. bu sayede tarayıcı ile cpu ilgilenirken videoyu ekran kartı işleyecek.
dediğim gibi ben de flash player açana kadar değil 720 pi, 144 pi yi bile tam ekran yapınca 3 karewde filmi bitiriyordum. sonradan işte opera yükleyip yanına opera içinde donanım hızlandırmayı seçer, bir de adobe flash ayarlarından donanım hızlandırmayı seçerseniz videoyu izlemeniz mümkün olacaktuır.
son bir yol da nedense html5 videolar microsoft edgede de çok hızlı bir şekilde izlenebilmekte. ancak bunun için win10 yüklemeniz gerekmekte. de. o sistemde de oyunlar düzgün çalışmıyor. ben yükledim. çok güzel performans aldım. zaten nerde ise hiç ram de yemiyor. 700 mb rami harcıyor top topu. ama dediğim gibi hiçbir oyunu açmadı.