Bilgisayar Çalışırken Kapanıyor

HPQ-User
08-11-2008, 13:49   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Barış sormuş:
Bilgisayarım çalışırken kapanıyor ve yeniden açılıyor. Sanırım cpu la ilgili problem var bios da öyle gösteriyor. En çokta c diskine yada d diskine giriş esnasında kapanıyor . Ne yapmam gerek ?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
128 ram(sd)
32 ekran kartı
pentıum III
822 mhz
40 gb hard disk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Recep Baltaş
08-11-2008, 14:25   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Eğer C veya D'ye girerken kapanıyorsa sorun işlemcide değil virüste olabilir. PC'de virüs varsa, özellikle de Autorun virüsü, böyle bir soruna yol açabilir.

İşlemcide sorun varsa PC hiç çalışmayabilir...

Ayrıca BIOS'ta nerde işlemcide sorun olduğu yazıyor? BIOS asla böyle bir şey yazmaz.

Kapalı Hesap (76993)
08-11-2008, 14:41   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
1,382 mesaj

Bende de bu tip bir sorun vardı ama c veya d'yi açında değilde pc çok zorlandığında kendiliğinden yeniden başlat oluyormu format atınca düzeldi

Barış
08-11-2008, 14:45   |  #4  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
Recep Baltaş
Ayrıca BIOS'ta nerde işlemcide sorun olduğu yazıyor? BIOS asla böyle bir şey yazmaz.
belki böle bi BIOS hata bildirimi olabilir

1) Primary Slave Failed:
Hatalı HDD tanıtımı. Yada daha önceden bilgisayara takılı olup daha sonra çıkarılan ve biostan kaldırılmayan hddler söz konusu olunca böyle yapar.

2) Cache memmory bad, or not enabled cache !:
Cache bellek bozulmuş olabilir. Yada cache bellek anakart ile uyumsuz.

3) DMA Error:
Doğrudan Erişimli Bellek devrelerinde sorun var. Anakartı değiştirin.

Recep Baltaş
08-11-2008, 15:05   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Evet, bunlardan biri olabilir. Fakat işlemci ile ilgili tek bir hata var, ki bu da işlemcinin bozuk olduğuyla ilgili değildir:

BIOS güncel değilse Unknown CPU benzeri bir hata çıakbilir...

piRe_
08-11-2008, 15:27   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj
HPQ-User
Barış sormuş:
Bilgisayarım... c diskine yada d diskine giriş esnasında kapanıyor...
Pc nizde zararlı yazılım olma ihtimali yüksek. Aşağıdaki uygulamayı çalıştırın ve bekleyin.

Daha fazla bilgi için imzama bakın.

uGuR.uK
08-11-2008, 15:35   |  #7  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
piRe_
Pc nizde zararlı yazılım olma ihtimali yüksek. Aşağıdaki uygulamayı çalıştırın ve bekleyin.

Daha fazla bilgi için imzama bakın.

Beğendimbencede büyük ihtimal bu.

Banned
08-11-2008, 16:28   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Yazacaklarım belki ağır olacak ama hoş görün.En doğru tavsiyeyi yapayım.

Sisteminizin ihtiyaç duyduğu hekim değil imam gibi. Tavsiyem tüm donanımlarını sökün, tozunu toprağını, fanlarını, soğutucularını güzelce bir temizleyin, termal macununu yenileyip yendien toplayın. Sonrasında sisteme temiz bir format atıp Windows 98 yükleyin. Zaten xp ona ağır kaçıyordur, explorer'i bile çalıştırması epeyce bir yük oluyordur. Sorun çözüldü 3-5 ay daha kullandınız kullandınız, yoksa PC mezarlığını çoktan haketmiş.

Hiper£l£v£nKids
08-11-2008, 16:36   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

Aynı sorun benim 256 MB Ram'lik Pc'mdede olmuştu.Teknik servise vermiştim.Sorun HDD'deymiş HDD'yi değiştirdiler PC'm düzeldi.

Kapalı Hesap (76993)
08-11-2008, 17:19   |  #10  
Kapalı Hesap
1,382 mesaj

Khramn'ın dediği gibi o pc hayatının son aylarını yaşıyor olabilir

hsn44
09-11-2008, 10:05   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

anakartın sotunlu değiştir

ulgar
09-11-2008, 11:09   |  #12  
ulgar avatarı
Üye
81 mesaj

aynı sorun bende de ortaya çıkmıştı çalışırken kendi kendine reset atıyordu.mbam yükledim ve güvenli modda tarattım.trojanı sildim.Şimdi herşey normal.malwarebytes anti malware

Son Düzenleme: ulgar ~ 09 Kasım 2008 11:12
Tuncay_Sukan
09-11-2008, 12:03   |  #13  
Yıllanmış Üye
255 mesaj

Bilgisayarın Donupdami   resetliyor  yoksa  direk  mi  kapanıyor  eğer   donuyor ise CPU biosdan   HardWaer Monitör Bölümünden Isısına  Baka bilirisin  Isı  Ne kadar  yükseliyor Yok donmadan  kapanıyorsa  diğer  arkadaşlarında dedi  gibi  Autorun  bulaşmış  olabilir Combofix ile  veya  CMD Komutları ile  silebilirsin..Kolay Gelsin

ozanaab
09-11-2008, 19:36   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,434 mesaj

arkadaşlar bazen böyle sorunlar pc si çok sıcak olanlarda da gözükür
bende aynı sorunu yaşıyodum
format düzeltmedi
kasayo bi güzel adan zeye temizle
düzelri
hava alan bi yere koy
bence kasa çok ısınıyo ve pc zorlandığı için böyle yapıyo

muztava
15-11-2008, 18:56   |  #15  
Yeni Üye
28 mesaj

bilgisayar hiç dekötü bir bilgisayar değil katılmıyorum. internet ve yazı uygulamaları için daha uzun bir süre kullanılabilir. Bence parçaları söküp bakımını yapıp takmak mantıklı ayrıca üzerinde temel parçalar varken güvenli kipte çalıtırmayı deneyin. Bakın hala sorun yapıyorsa sorun büyük olasılıkla donanımsaldır, yani işlemci ısınması bellek veya anakart bozulması gibi olabilir. Bunları test edecek yedek parçalar bulmaya çalışın. Dediğim gibi güvenli kipte bilgisayarı bir süre çalıştırın. Ayrıca yine güvenli kipte iken başlat ve çalıştıra basın ardından cmd yazıp dos'a geçin bulunduğunuz sürücünün köküne cd\ komutunu yzarak düşün ve dir/a/p yazarak com exe pif vbs inf scr gibi gizli dosyalar var mı bunları kontrol edin. windows xp'de ıi.sys msdos.sys ntdetect.com ntldr bootfont.bin haricinde garip isimli dosyalar var ve özellikle yukarıda belirttiğim isimlerde ise bunları attrib -a -s -r -h *.* komutu ile ortaya çıkarın (attrib yoksa netten çekin) bu dosyaları direkt isimlerini yazarak silin "del xsoft32.exe" gibi. virüs olması ihtimali de yüksek.

Blacksmith
16-11-2008, 04:53   |  #16  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj
hsn44
anakartın sotunlu değiş
senelerdır pc ıle ıgrasır tamır eder bır cok konuda arastırma yaparım..ama senın gibi boyle bir sorun ıcın direkt anakartını degıstır dıyenı ılk defa goruyorum..senınkı cevap vermekten ote ukalalık olmus kusura bakma

Banned
16-11-2008, 16:14   |  #17  
alierenerdal avatarı
Banlandı
361 mesaj
HPQ-User
Barış sormuş:
Bilgisayarım çalışırken kapanıyor ve yeniden açılıyor. Sanırım cpu la ilgili problem var bios da öyle gösteriyor. En çokta c diskine yada d diskine giriş esnasında kapanıyor . Ne yapmam gerek ?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
128 ram(sd)
32 ekran kartı
pentıum III
822 mhz
40 gb hard disk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Zaten Pc nin yaşaması bi mucize kardiş ama sen şu dediklerimi yap bi hele:
Öncelikle makinenin işlemcisini,ramini anakartını fanını filan bi sök ve temizle(Bİlmiyorsan bir uzmandan yardım iste) ve tekrar tak .Sonrasında c:ye bi temiz format at(Xp yada 98 kur)
Bİlmiyorsan Şuraya ya bir göz at:
Windows 98 kurma https://www.chip.com.tr/forum/Maz ... Resimli_t80177.html
Windows XP Kurma:(swf)
http://www.bilgiportal.com/dersler/windows-xp-kurmak/xpkurma.swf
Ya da http://uploaded.to/?id=lnrivr

Son Düzenleme: alierenerdal ~ 16 Kasım 2008 16:16
linda
16-11-2008, 21:06   |  #18  
Yıllanmış Üye
387 mesaj

Keşke arkadaşımız son durumu yazsaydı. Mutlaka benzer durumlar yaşanmıştır. Sistem hatası olabilir. Hani c: ve d: ye girmeye çalışınca sorun çıkıyor demiş. Böyleyse şunu yapıp sağlamasını yapsak : Sistem özelliklerinden Gelişmiş menüsünden  Başlangıç ve kurtarma altında sistem hatasında ototmatik olarak yeniden başlatma seçeneğini bir iptal etsek bir baksak duruma. Eğer yine de aynı sorun yaşanıyorsa o zaman partitionları kontrol eden bir zararlıdan söz edebilirmiyiz. Ama autorun.inf arkadaşın sorununu ortaya çıkarabilirmi? bilemiyorum. Ben daha önce bu yüzden bir sorun yaşamadım. Arkadaşlar dan birisi bahsetmiş : işlemci ısınırsa diye. O zaman Bios tan hardware control menüsünden CPU Sıcaklığının yükseldiği durumlarda sistemin restart özelliğinde sıcaklık değerini 75  dereceye çıkaralım. Bakalım ne olacak.

Blacksmith
17-11-2008, 01:25   |  #19  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

evet kardes haklısın ama bu forumda derdıne care arayan arkadaslar genelde sorun halloldugunda buraya sorunum bundanmıs soyle cozdum dıye cevap yazmıyorlar...kızıyorum.