CHIP Forum
Haber
İnceleme
Makale
CHIP TV
Galeri
Kategoriler
Forum
Canlı Yayın
Konu Seçenekleri

BİLGİSAYARA FORMAT ATMADAN VİRÜSLERİ TEMİZLEMEK..

Üye
REP: 80, 3,76
UID
47971
Mesaj
1162
Kayıt
31 May 2007

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

26 Eyl 2008 02:59     #1
BİLGİSAYARA FORMAT ATMADAN VİRÜSLERİ TEMİZLEMEK

Bilgisayarınıza zararlı bir yazılım bulaştı ve silemiyorsunuz C:\resycled\boot.com geçerli bir Win32 uygulaması değil… gibi uyarı alıyorsunuz veya Trojan, malware, spy, activexdebugger32, amvo, kavo, ckvo vb. zararlılarla başınız derde girdi. Değişik forumlarda farklı farklı çözümler okudunuz fakat sonuç alamadınız. O halde dikkatli okuyun;

Bunlardan kurtulmanın iki yolu var ancak 2.yol biraz daha zahmetli ve uzun, bir o kadar da sinir bozucu. Çünkü 2. yolda CD den çalışan bir sistemle Bilgisayarımızı başlatmamız gerekiyor. Bu yüzden biz aşağıdaki yöntemi uygulayacağız. Gerekli olan yazılımlar.


Yukarıdaki yazılımları internetten temin ettikten sonra, 1. 2. ve 3. sıradaki programları Bilgisayarımıza yüklüyor ve güncelliyoruz. Bu işlemler esnasında Bilgisayarımızı asla resetlemiyoruz aksi halde sil baştan yaparsınız. Bu ve benzeri zararlı yazılımlar değişik yerlere farklı isimlerde dosyalar yerleştirdiklerinden, yerlerine ve isimlerine değinmeyeceğim. Sadece bunları nasıl sileceğinizin temel mantığını anlatacağım.

Şimdi ön hazırlığımızı yapalım;
İlk olarak Araçlar> Klasör Seçenekleri> Görünüm menüsüne gelip alttaki ''Varsayılanı Yükle'' butonuna basıyoruz. Hemen ardından ''Gizli dosya ve klasörleri göster''i işaretledikten sonra bar çubuğunu aşağı kaydırıp ''Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (önerilen)'' işaretini kaldırıyoruz ve tamam diyoruz. Başlat> Çalıştır'a msconfig yazıp enter'lıyoruz. Genel sekmesinden ortadaki Tanımlama Başlangıcını işaretleyip Tamam diyor ve yeniden başlatıyoruz. Bilgisayar açılırken ilk yazıları gördüğünüz anda F8 tuşuna sık aralıklarla basarak güvenli mod seçim ekranından ''Komut istemiyle Güvenli Mod''sekmesini işaretleyerek Bilgisayarı başlatıyor ve çıkan uyarıya evet deyip geçiyoruz. Karşımıza siyah Ms-Dos ekranı gelmiş olması lazım. Buraya kesinlikle Explorer yazıp enter'lamıyoruz. Mümkün mertebe Explorer.exe yi çalıştırmaktan kaçınıyoruz.

Çünkü bazı zararlılar bu dosyaya kendini enjekte etmiş olabileceğinden silmemize engel oluşturacaktır. Şayet böyle bir durumla karşılaşır ve aksi gibi winlogon.exe ye de enjekte olmuş bir zararlı tespit ederseniz, o zaman yukarıda yazdığım gibi CD den çalışan bir sistemle Bilgisayarı açıp, adını önceden tesbit ettiğiniz zararlıyı bulunduğu yerden silebilirsiniz. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim…

Ctrl+Alt+Del tuşlarına basarak görev yöneticisini açıyoruz. Burayı iyi kavrayın çünkü tüm işlemlerimizi buradan yapacağız. Dosya bölümünden ''yeni görev çalıştır dedikten sonra ''Gözat'a tıklayıp açılan pencereden alttaki Dosya türü: programlar yazan yeri Tüm dosyalar olarak değiştiriyoruz. Bu arada açılan pencereleri ekranın bir tarafında toplamaya çalışın aksi halde zorlanırsınız. Tüm dosyalar olarak seçtikten sonra Konum yazan yerden yada soldan, C:\Program Files'e giriyoruz. (göz at ekranını iptal butonunun hemen altından tutup çekerek büyütebilirsiniz.)

Buraya kadar her şey tamamsa ihtiyacımız olan programları artık çalıştırabiliriz. Yalnız bu şekilde çalıştıracağımız programın .exe sini seçerek ''aç'' diyeceğiz. Bu sayede normal Explorer penceresini kullanıyormuş gibi HDD içerisinde dolaşacağız.

Gelelim zararlıları tespit edip silmeye;
İlk önce HijackThis'i çalıştırıyoruz. Main menü den ''Do a system scan only'' yapıyor ve sol alttaki ''Save log''a basıp kaydediyoruz. Faydası olmayacağı için şimdilik burada hiçbir işlem yapmıyoruz. Daha sonra karşılaştırma yapacağız.

Şimdi Helios Lite çalıştırıp ''Scan Type'' menüsünden ''Hidden Files''i seçerek Scan yapıyoruz. Bu arada kağıt ve kaleminizi hazırlayın, karşımıza çıkacak olan kırmızı renkli tavşanların isimlerini not alacağız. Yazdık mı.? Devam…

Ardından Startup Control Panel'i çalıştırın ve not aldığınız isimlerden olanları bulun ve işaretleyin. Büyük ihtimalle ona saldıracağız. Denemek için isminin üzerine bir kez tıklayın mavi renk aldığında yukarıdan ''Delete''ye basın sonra ''Refresh'' yapın. Sildiğiniz halde geri geliyorsa hedef doğrudur.

Bu dokümanı C:\resycled\boot.com ve autorun.inf için hazırladım. Fakat diğer zararlılar için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Görev yöneticisinden tanıdığınız bazı zararlı uygulamaları sonlandırabilirsiniz ancak, bu konuda hedef olarak belirlediğimiz zararlıyı görev yöneticisinde göremeyeceğiniz gibi değişik antilerle silseniz dahi yine C:\, D:\, E:\ gibi sürücülere kendini kopyalayacaktır.

Sırada Trojan Remover var. Nokta vuruşu en son yapacağız düşmanımızı biraz yormamız lazım, önce dallarını budayalım. Programı çalıştırıyoruz ve ''Scan'' yaptırıyoruz. bir şeyler bulduğunda önümüze gelen seçim ekranından 2. sıradakini işaretleyip devam ediyoruz. Her uyarı için aynı işlemi yapıyor ve bitiriyoruz. Emin olmak için ikinci kez scan yapıyoruz. Bazılarını silemediğini göreceksiniz. Bu arada tekrar hatırlatıyorum, Bilgisayarı asla resetlemiyoruz. Notlarımızı almayı da ihmal etmiyoruz.

RunScanner'i Expert Mode de çalıştırarak ortadaki ''Scan Computer'' butonuna tıklıyoruz. Malware hunting deki Unrated başlığında bulunan Fitler bölümünden ''files not found''u seçiyoruz. Ekranda gördüğümüz tüm kırmızı renkteki bileşenlerin solundaki kutucuğu çift tıklayarak yada aralık çubuğu yardımıyla işaretliyoruz. Bunu diğer menüler içinde tekrarlıyoruz. Daha sonra ''item fixer''e geçip kırmızı renkte yazan ''fix selected items''e tıklayarak işaretlediklerimizi siliyoruz. Geldik önemli anlara… Şimdi yine aynı işlemleri bu sefer filter kısmından ''All Files'i seçerek daha önce not aldığımız zararlı isimlerini gözden geçiriyoruz. Bulduklarımızı tekrar işaretleyerek (diğer taraflara da bakmayı unutmuyoruz.) yine fix’liyoruz. Şayet menüler arasındaki kontrollerimizde not aldığımız isimler varsa ve işaretleme imkanımız yoksa, o ismin üzerine sağ tıklayarak ''Delete file at next reboot'' seçip bir sonraki resette dosyanın silinmesini sağlıyoruz. ''Malware hunting'' ve ''Extra Stuff''da bulunan tüm başlıklar içinde Aynı işlemler geçerli. Diğer başlıklarla Reboot computer ve start Explorer butonlarına dokunmuyoruz. Uf yazması uygulamasından zormuş yav, paket yarı oldu.Zonk

Eh epey yol aldık. Sıkılan olduysa devam etmesin. Yakınlarda bir yerde teknik servis gibi görünen çakallar hazır pusuda bekliyordur zaten. Götürürsün oraya hiç uğraşmaz bir güzel çakarlar formatı, onu da yarım yamalak yapar sonra forumda başlarsın başlık açmaya. Üstüne üstlük birde paranla rezil olursun. İyisi mi devam et hem bir şeyler kap hem de işini gör. Neyse uzatmayayım… Biraz dokundurduk kusura kalmayın, lafım bu işi hakkıyla yapanlara değildi, onlar kendini biliyor.

Sıra Malwarebytes'Anti-Malware de; dil ayarlarından Türkçe'yi seçip tam tarama yaparak tespit ettiklerini siliyoruz. Bilgisayarı kapatmamızı isteyecek hayır diyerek devam ediyoruz. Hangilerinin silindiğinden emin olmak için tarama işlemini tekrarlıyoruz. Sonuçlarla karşılaştırarak not alıyoruz. Bir iki dosyayı silememiş olması lazım. Bu durumda hemen ayarların yanında bulunan ''Diğer araçlar'' menüsüne geçiyoruz. Dosya silicisi yazan yerin altında ''Aracı çalıştır'' yazan yere tıklayarak silemediği dosyaları bulundukları konumdan işaretleyerek noktayı koyuyoruz. Bu işlemde silinemeyen o dosyaları Bilgisayarınızdan ileri düzey seçeneklerle aramayı denediyseniz bulunamadığını fark etmişsinizdir.

Şimdi Startup Control Panel'i çalıştırarak ilk baktığınızda not aldığınız zararlının ''refresh'' butonuna basdığınızda yerinde olup olmadığına bakın. Hatta sürücülerinize tekrar bakarak resycled klasörünü ve autorun.inf dosyasını arayın. Yerinde olmadığını göreceksiniz.

Son olarak Windows Worms Doors Cleaner'i çalıştırın ve kırmızı işaretli olan yerlere tıklayarak ''Enable'' konumuna getirin. Uyarılara yes yes deyin ama restart yazan uyarıya hayır. Tüm işlemler bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıp normal olarak açıyoruz. Ve son kez anti malware ve Trojan Remover ile taratıyoruz. Bir şey çıkacağını sanmıyorum ama garanti olsun.

Ardından başlat>çalıştır satırına msconfig yazarak, ilk başta yaptığımız Tanımlama Başlangıcını Normal başlangıç olarak değiştirdikten sonra bilgisayarı resetliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Bundan sonrası size kalmış. İsterseniz normal yollardan aynı programlarla tekrar gözden geçirebilirsiniz.

RegSeeker konusunu yazmayı unutmuşum. Onunla da artık kalan çöpleri temizlersiniz. Kullanımı gayet basit ve türkçe.

Umarım bilgiler işinize yarar, akşam bir pc den yazdığım yöntemle temizledim boot.com belasını. O an izlediğim yolu kaleme almak geldi içimden. Sıcak sıcak. Gülüş
Kolay gelsin.
 
Son düzenleme: Serkan Karadaş ~ 08 Ara 2008 11:35
 
Teşekkür edenler: AmbaSSadoR
 
Bildir
Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Üye
REP: 129, 3,91
UID
48394
Mesaj
2617
Kayıt
06 Haz 2007

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

26 Eyl 2008 19:58     #2
Konu çok güzel ama sisteme yüztutmuş virüsler bunları yapmamıza izin verirmiki:D
 
Bildir Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Üye
REP: 80, 3,76
UID
47971
Mesaj
1162
Kayıt
31 May 2007

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

26 Eyl 2008 20:46     #3
OnnuuR
Konu çok güzel ama sisteme yüztutmuş virüsler bunları yapmamıza izin verirmiki:D
orası pc yi kullananın becerisine kalmış artık. Yani, kısacası pc nin durumu ne olursa olsun virüs nedeniyle hangi sorunu yaşarsa yaşasın formatlamadan temizlemek mümkün. Ben sadece temel mantığını yazdım bunları geliştirmek ve zararlının fonksiyonuna göre değişik yardımcı yazılımlar kullanmak mümkün. Şu ana kadar virüs nedeniyle hiç bir pc ye format attığımı hatırlamıyorum.
 
Bildir Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Üye
UID
88477
Mesaj
337
Kayıt
17 Eyl 2008

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

30 Eyl 2008 12:09     #4
formatsız virüs temizleme ha?!gerçekten çok ilginç ve bir okadar da yaratıcı.ellerine sağlık hocam.gerçi anlattıklarına bakılırsa en az format kadar zor ama olsun.sonuçta formatsız virüs temizlemeyi de öğrendik ya bu da yeter.saolasın ellerine sağlık
 
Bildir Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Üye
REP: 231, 3,67
UID
70070
Mesaj
2345
Kayıt
19 Nis 2008

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

30 Eyl 2008 13:06     #5
güzel paylaşım olmuş paylaşım içn tşkr
 
Bildir Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Yeni Üye
UID
90465
Mesaj
9
Kayıt
30 Eyl 2008

Kişisel Sayfası
Engelle

30 Eyl 2008 18:46     #6
yani eyer ki bu durumda da silemessek nasıl bi beceri ile ole bi virusu kaptıgımızı dusunurum ( sanırım ben ) :D ama saol paylaşım için denicem
 
Bildir Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Yeni Üye
UID
57955
Mesaj
28
Kayıt
04 Kas 2007

Kişisel Sayfası
Engelle

01 Eki 2008 17:19     #7
ben çoğu zaman formatla çözdüm. virüsler sistem dosyalarını silebiliyor.
 
Bildir Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Üye
REP: 708, 4,10
UID
74448
Mesaj
4988
Kayıt
29 May 2008

Kişisel Sayfası
Engelle

01 Eki 2008 22:45     #8
teşekkürler iyi bir kaynak hazırlamışsın.
 
Bildir Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Yeni Üye
UID
34319
Mesaj
7
Kayıt
21 Ağu 2006

Kişisel Sayfası
Engelle

06 Kas 2008 17:43     #9
teşekkürler iyi bir kaynak güzel paylaşım .
 
Bildir Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Yeni Üye
UID
74662
Mesaj
27
Kayıt
31 May 2008

Kişisel Sayfası
Engelle

15 Kas 2008 17:21     #10
çok faydalı bence de. teşekkürler. Ayrıca formatsız virüs silme konusunda şunları da yapabilirsiniz.

1-Trial kaspersky ve trial spyware doctor kurun ve güncelleyin.
2-Sistem geri yükelemeyi kapatın.
3-bilgisayarı güvenli kipte açın.
4-Bu iki antivirüs ile sistemi tarayın. kaspersky bulduklarını silecek ve silemediklerini ise bir dahaki yeniden başlatmada sileceğini size söyleyecek. öte yandan spyware doctor ise hiç bir şeyi silmeyecek ama bulduğu her şeyi size rapor edecek (kayıt defteri kayıtları ve dosyalar olarak). Siz bu silme işlerini elle kendiniz yapabilirsiniz. Kaspersky sizden yeniden başlatma isterse mutlaka yapın ve yine güvenli kipte açın. Bir kaç kez daha tarama yaparak virüslerden kurtulabilirsiniz.

Daha sonra virüslerden kurtulmak için;
1-Bilgisayarına firefox ve bu programın bir eklentisi olan noscript'i kurun. Bu bu sayede girdiğiniz sitelerden bilgisayarınıza virüs atılması ihtimali ortadan kalkar (tabi siz o sitede noscripti devre dışı bırakırsanız yine virüs bulaşır)
2-avg ücretsiz sürümünü yükleyin, klasik virüsleri büyük oranda durdurur.
3-e-posta virüslerine karşı poptray kurun. bu program vasıtasıyla e-posta hesaplarınıza gelen postalarınızı bilgisayarınıza çekmeden görebilir ve zararlı olduğunu düşündükleriniz silebilirsiniz.
4-usb firewall isimli programı kurun. bilgisayarınıza eşinizin dostunuzun usb belleklerinden gelebilecek autorun virüslerini de engellemiş olursunuz.

Ben de bunları önerebiliyorum.
 
Teşekkür edenler: AmbaSSadoR
 
Bildir Teşekkür et Yanıtla Alıntıla