Bilgisayarım belirli Bir süre sonra kapanıyor!

bilo131
11-03-2012, 11:32   |  #1  
bilo131 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj

arkadaşlar 3 yıldır compaq 615 dizüstü pc kullanıcısıyım. sayısız format attım. ama böyle bir sorun daha önce başıma gelmedi.
sorun dün akşam başladı. film izlerken bir süre sonra bilgisayar durup dururken kapandı. kapanırken oturum kapatılıyor yazısı felan yazdı. Şimdide photoshopta afiş tasarımı yapıyordum gene aynı şekilde kapandı. yani demek istediğim ısınmadan kaynaklı kapanmadı. güç ayarlarına felan baktım ancak hiç bir sıkıntı göremedim. forumda bununla ilgili çok fazla konu var ancak hepsi güç ayarları ve ısınmadan kaynakl sorunlar. benim sorunum bunlar değil eminim. ama sorunumun ne olduğunu bilmiyorum.
önerilerinizi bekliyorum...

hakean
11-03-2012, 11:37   |  #2  
hakean avatarı
Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

ısınmadan dolayı olabilir yada donanımsal bir sorunn

bilo131
11-03-2012, 11:40   |  #3  
bilo131 avatarı
OP Yeni Üye
40 mesaj

hocam benim pcnin ısınmadan kaynaklı bir sorunu var ancak bu sorun ısınmadan kaynaklı değil malesef. ısınmadan kapanırken direkt kapanıyor. ve belli bir süre açılmıyor.

yunus07
11-03-2012, 12:14   |  #4  
yunus07 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
992 mesaj

1. Sistemine virüs bulaşmış olabilir
2. Arkaplanda çalışan bir program bunu yapıyor olabilir
3. Windows unu crack leyip kullanıyor isen ve pc nin güncellemeleri açık ise güncllemeler bu soruna neden olabilir (Tanık olduğum bi olay)

Son Düzenleme: yunus07 ~ 11 Mart 2012 12:17
hakean
11-03-2012, 12:47   |  #5  
hakean avatarı
Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

işletim sistemi zarar görmüş yada virüs bulaşmış k.bakma yazını okumadım

bilo131
11-03-2012, 13:00   |  #6  
bilo131 avatarı
OP Yeni Üye
40 mesaj

hocam yorum için sağol. dediklerin hepsi aklıma geldi. şu anda kaspersky 2012 kurdum güncelledim ve tarama yapıyorum. herhangi bir virüs blumadım. arka plan uygulamalarına dikkatli bir şekilde baktım ancak farklı bir şey yok herzamanki uygulamalar çalışıyor. win7 im crackli ve güncellemelerimde kapalı.
umarım sorunum düzelir.

bilo131
11-03-2012, 13:02   |  #7  
bilo131 avatarı
OP Yeni Üye
40 mesaj
Alıntı: hakean  
işletim sistemi zarar görmüş yada virüs bulaşmış k.bakma yazını okumadı
hocam yorum için saol. okusan da iyi olurdu. neyse virüsten şüpheleniyorum ancak win7 i yi daha yeni kurdum. herzaman kurduğum gibi 32bit enterprise kullanıyorum daha önce hiç böyle bir sıkıntı çıkmadı

hakean
11-03-2012, 13:09   |  #8  
hakean avatarı
Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

şuanki virüs programını devre dışı bırakıp combofix le taramanı tavsiye ederm

bilo131
11-03-2012, 13:13   |  #9  
bilo131 avatarı
OP Yeni Üye
40 mesaj
Alıntı: hakean  
şuanki virüs programını devre dışı bırakıp combofix le taramanı tavsiye
tavsiye için saolasın hocam. her tavsiye benim için altın değerinde. combofix i çok duydum ama hiç kullanmadım. bir arkadaş arkada çalışan programlar dedi. onun için önce hijackthis adlı programı kullandım şimdi. eğer sorun tekrarlanırsa combofix i denicem umarım olur
------------
arkadaşlar her tavsiye altın değerinde lütfen yorumlarınızı esirgemeyin

mustafa2116
11-03-2012, 13:16   |  #10  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

sisteminize karışan  bir yapı mevcut olabilrimi.
Örnek
1-görevlenmiş zamanlar.
--- Bilgisayar herhangibir aygıtın kendini görevlemesinden oturumu ve kendisini kapatabilir.
2--sistemi denetleyen tuşlar.
-----Yapışkan tuş da dediğimiz tuşlar kısayol olarak kapat yapabilir..
3--- Uygulama ayarı
-----bazı uygulamalar işlem bittiğinde bilgisayarı kapat  seçeneğini sunabilir yada bunu direk uygulayabilir.
4--- sürüm sonu ayarı.
-----sürümü dolmuş yazılım bilgisayarda çalıştığında sistemi kapatmaya zorlayabilir.
5---açık olmayan sistem
----sistem için gerekli bazı yazılımsal alt yapının çalışmaması yada sonlandırılamsıyla oluşan kapanış olabilir.
6--- sisteme karışan yazılımsal hata.
---kullanılan yazılımlardan birinin sistemin işleyişinide hata sonucu kapatması durdurması yada yenilemesi de kapanışa neden olabilir.

bilo131
11-03-2012, 13:22   |  #11  
bilo131 avatarı
OP Yeni Üye
40 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
sisteminize karışan  bir yapı mevcut olabilrimi.
Örnek
1-görevlenmiş zamanlar.
--- Bilgisayar herhangibir aygıtın kendini görevlemesinden oturumu ve kendisini kapatabilir.
2--sistemi denetleyen tuşlar.
-----Yapışkan tuş da dediğimiz tuşlar kısayol olarak kapat yapabilir..
3--- Uygulama ayarı
-----bazı uygulamalar işlem bittiğinde bilgisayarı kapat  seçeneğini sunabilir yada bunu direk uygulayabilir.
4--- sürüm sonu ayarı.
-----sürümü dolmuş yazılım bilgisayarda çalıştığında sistemi kapatmaya zorlayabilir.
5---açık olmayan sistem
----sistem için gerekli bazı yazılımsal alt yapının çalışmaması yada sonlandırılamsıyla oluşan kapanış olabilir.
6--- sisteme karışan yazılımsal hata.
---kullanılan yazılımlardan birinin sistemin işleyişinide hata sonucu kapatması durdurması yada yenilemesi de kapanışa neden olabilir.
hocam ellerine sağlık çok güzel açıklamışşsın. bende bu dediklerinin hepsine baktım. virüs haricinde tabiki. virüs için farklı programlar deniyorum şu anda. önerilerin genel olarak uygulamalarla alakalı. herhangi farklı bir program kurmadım bilgisayarıma. her fortmattan sonra kurduklarımı kurdum gene. bir tane bile istisna program yok diyebilirim. son çare gene format atacam ama hiç içimden gelmiyor. :S

hakean
11-03-2012, 13:24   |  #12  
hakean avatarı
Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

ö.d kardeşim yeterki bilgil ögrenelim bilgilendirelim amacımız bu ..

mustafa2116
11-03-2012, 13:30   |  #13  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Alıntı: bilo131  
hocam ellerine sağlık çok güzel açıklamışşsın. bende bu dediklerinin hepsine baktım. virüs haricinde tabiki. virüs için farklı programlar deniyorum şu anda. önerilerin genel olarak uygulamalarla alakalı. herhangi farklı bir program kurmadım bilgisayarıma. her fortmattan sonra kurduklarımı kurdum gene. bir tane bile istisna program yok diyebilirim. son çare gene format atacam ama hiç içimden gelmiyor. :
bildirdiklerim sadece media player winanp msn gibi sonradan kurulan programlar için geçerli değil. Aygıt yazılımları Yani driverslerdende olabilir.Onlarıda kapsıyor.

Aygıt güncellemeleri sorgusuz sualsiz yapılır biliyorsun Eğer güncelleme yapıldıysa bir görev yapılmış olmalı. Görev zamanlıyıcıyı kontrol et orda kapanışla alakalı herhangibir  not olamlı mutlaka.

Recebow
11-03-2012, 13:49   |  #14  
Recebow avatarı
Yıllanmış Üye
550 mesaj

Dostum senin problemin laptopun kasasıın içerisinde  laptopun sıcaklığını ölçmeye yarayan sensörler var  bunlar bozulmuş olabilir(Örnek:işlemci sıcaklığın 45 derece olsun sensörler bozuksa bu sıcakığı belki de 95 derece görüp bilgisayarın yanmasın diye otomatik kapanıyordur )

Son Düzenleme: Recebow ~ 11 Mart 2012 13:50
bilo131
11-03-2012, 14:04   |  #15  
bilo131 avatarı
OP Yeni Üye
40 mesaj
Alıntı: Recebow  
Dostum senin problemin laptopun kasasıın içerisinde  laptopun sıcaklığını ölçmeye yarayan sensörler var  bunlar bozulmuş olabilir(Örnek:işlemci sıcaklığın 45 derece olsun sensörler bozuksa bu sıcakığı belki de 95 derece görüp bilgisayarın yanmasın diye otomatik kapanıyordur )
hocam o sıkıntı zaten benim başımda var ama sıcaklıktan kaynaklı kapanmada bilgisayar anında kapanıyor yani oturum kapatılıyor felan yazmıyor. sanki elektirikler gitmiş gibi kapanıyor. yani sorunum o değil.

bilo131
11-03-2012, 14:23   |  #16  
bilo131 avatarı
OP Yeni Üye
40 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
bildirdiklerim sadece media player winanp msn gibi sonradan kurulan programlar için geçerli değil. Aygıt yazılımları Yani driverslerdende olabilir.Onlarıda kapsıyor.

Aygıt güncellemeleri sorgusuz sualsiz yapılır biliyorsun Eğer güncelleme yapıldıysa bir görev yapılmış olmalı. Görev zamanlıyıcıyı kontrol et orda kapanışla alakalı herhangibir  not olamlı mutlaka.

hocam şimdi zamanlanmış görevleri kontrol edecem haber ederim eğer ordaysa sıkıntı.
saate baktım tam 1 saat sonra kapandı bilgisayar.
ben chrome kullanıyorum. en son sonlandı choreme oturumu ve iflah olmaz gibi bişiler yazdı tam okuyamadım kapandı hemen. choremedan kaynaklı dicem ama dün gece chorome açık değildi hatta net bile bağlı değildi. ilk o anda kapandı.

bilo131
11-03-2012, 14:28   |  #17  
bilo131 avatarı
OP Yeni Üye
40 mesaj

hocam görev zamanlayıcaya felan baktım. 40 tane görev tanımlanmış ancak herhangi birinde kapatma gibisinden bir olay yok. offf offf

Recebow
11-03-2012, 14:32   |  #18  
Recebow avatarı
Yıllanmış Üye
550 mesaj
Alıntı: bilo131  
hocam o sıkıntı zaten benim başımda var ama sıcaklıktan kaynaklı kapanmada bilgisayar anında kapanıyor yani oturum kapatılıyor felan yazmıyor. sanki elektirikler gitmiş gibi kapanıyor. yani sorunum o değil.
Dostum zaten oturum falan kapatılıyor demez direk elektrik kesilmiş gibi kapanır laptopun fan temizliği ve termal macun yenilenmesi yaptın mı 3 seneden beri

bilo131
11-03-2012, 14:34   |  #19  
bilo131 avatarı
OP Yeni Üye
40 mesaj

hocam sende diyorsun bişi demez direkt kapanır. öünkü başımda var o sıkıntı oyun oynarken kapanıyor. ama şimdiki sıkıntım o deil işte. oturum kapatılıyor diyerek kapatıyor :)

bilo131
11-03-2012, 16:02   |  #20  
bilo131 avatarı
OP Yeni Üye
40 mesaj

konu güncel lütfen yardım

yunus07
11-03-2012, 19:07   |  #21  
yunus07 avatarı
Yıllanmış Üye
992 mesaj

Sistemi geri yükle 
 Olmadı verilerini yedekleyip format at ;)