cache nedir?

canerece3
23-01-2009, 23:23   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
433 mesaj

arkadaşlar şu cache (ön bellek) nedir birçok yerde araştırdım hiç birşey anlamadım ya :S şey die duydum mesela bi word belgesi açcaz biraz kasarak açaıo ama 2. açışımızda hızlı bunun sebebi önbellekmiş önbelleğe kaydoluyomuş ama önbellek zaten 2mb fln bişi o esnada bi müzk dinlesek sonra wordu açsak yine hızlı oluyo yani nasıl oluyo anlamdım :S

furkant
24-01-2009, 00:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
528 mesaj

İşlemci ile bilgisayar arasındaki köprü :D
Cachenin fazla olması daha iyi.
Yani CACHE büyürse KÖPRÜ kısalır gibi. Gidecek yol azalıyo
İnşallah anlamışındır :D

canerece3
24-01-2009, 01:12   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
433 mesaj

malesef vala böle düzgünce anlatıcak birini bulamıom o linktede bişi anlamadım anlıomda anlamıom :D

umut101010
24-01-2009, 11:14   |  #4  
umut101010 avatarı
Yıllanmış Üye
1,672 mesaj

arkadaşım cache bellek küçük bir ram gibidir üstünde bilgi tutar yani mesela sen herhangi bir programı tıkladığında işlemci onu ram üzerinden harddiskten alır buda belli gecikmelere sebep olabilir sonra programı kapattığında ve tekrar aynı programı çalıştırdığında daha erken açılır bunun sebebi o programa ayit gerekli dosyaların cache bellekte olmasıdır işlemci harddiskten değilde kendi belleğinden ryani cache belleğinden alır o dasya bilgilerini buda pc de hızlanmasını sağlar mesela intel p4 ile celeron arasındaki fark cache bellke farkıdır  celeronda 512kb olan cache bellek p4 de 2 mb dır bir işlemcinin cacfe belleği ne kadar büyük olursa performansı o kadar artar

furkant
24-01-2009, 13:29   |  #5  
Yıllanmış Üye
528 mesaj
baran101010
arkadaşım cache bellek küçük bir ram gibidir üstünde bilgi tutar yani mesela sen herhangi bir programı tıkladığında işlemci onu ram üzerinden harddiskten alır buda belli gecikmelere sebep olabilir sonra programı kapattığında ve tekrar aynı programı çalıştırdığında daha erken açılır bunun sebebi o programa ayit gerekli dosyaların cache bellekte olmasıdır işlemci harddiskten değilde kendi belleğinden ryani cache belleğinden alır o dasya bilgilerini buda pc de hızlanmasını sağlar mesela intel p4 ile celeron arasındaki fark cache bellke farkıdır  celeronda 512kb olan cache bellek p4 de 2 mb dır bir işlemcinin cacfe belleği ne kadar büyük olursa performansı o kadar
Aynen böyle

canerece3
24-01-2009, 13:41   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
433 mesaj
furkant
Aynen bö
peki sağol az çok anladım bişiler Beğendim

osmanefe
24-01-2009, 23:07   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,693 mesaj

http://www.ceviz.net/cache-bellek-nedir_a314.html bu anatımı beyenebilirsin cache bellek sistem için çok önemli değir ve çoğu uygulamanın düzgün çalışmsını sağlayan en önemli parçadır cache bellek işlemcidekini sorar isen işlemcide gerçekleşmesi gereken en önemli işlemlerin tutulduğu yerdir genelde işlemci ile bire bir hızlarda çalışır ve her nerede olursa olsun cache bellek ne kadar çok olursa o kadar iyidir bekli karşılaşmışsındır Nero programında ultra buffer diye bir özellik car bu özellik sayesinde cd cekersen yazıcını cache sini en verimli şekilde kullanmayı hedefler ve cache neredeyse çoğu donanımda bulunur