Dizüstü(laptop) bios virüsü nasıl temizlenir

cecehan
07-02-2011, 04:05   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Dizüstü bios virüsü nasıl temizlenir
bilgisayarıma 3 kez format attım gerekli virürs programlarını denedim herhangi bişey bulamadı
sanırım biosa bulaşmış bi virüs var bunu nasıl temzilerim
laptopun içini açtım ama bios pili çıkarılabilir şekilde değildi...
başka bir çözümü olabilir mi...
TEŞEKKÜRLER

infoman
07-02-2011, 18:08   |  #2  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Bios'unuza virüs bulaşması mantıken olası olsada, "vallaha bios virüsü var bulaşıyorrrrrr" densede BIOSA VİRÜS BULAŞMASI MÜMKÜN DEĞİL!!!
Nedenini sorarsanız anlaşılır bir açıklama yapabilirim.

*Bilgisayarınız hakkında daha detaylı bilgi almam mümkün mü?
*Virüs olduğundan emin misiniz? Ne gibi anormallikler oluyor?
Kusura bakmayın ama sorunuz "Üşüyorum, sence üstümde ne var?" gibi bir soru olmuş.
Biraz daha detaylı bilgi verirseniz daha mantıklı çözüm arayışında bulunabiliriz.
Yinede...
Olasılıklar:
1- Kişisel dosyalarınızı sakladığınız örneğin D: sürücünüzde virüs olabilir. Siz nekadar C: sürücüsünü formatlayıp işletim sistemi kurarsanız kurun Windows açılır açılmaz diğer bölümlerden virüs yeniden bulaşacaktır. 
2- Kullandığınız Windows CD veya DVD sinde virüs olabilir. Internetten inme üzerinde oynanmış kurulumları kullanmayın !!! 
3- Kurulum medyanız yok (CD veya DVD) ve Recovery Part ile windowsu kuruyorsanız o bölüme bulaşmış bir virüs olabilir. 
4-Ağdaki başka bir bilgisayardan geliyor olabilir (Evdeki diğer bilgisayar ve/veya ortak internet kullanımı sonucu komşuların bilgisayarlarında DA virüs olabilir)
5- Bilgisayarınızı karantinaya alın:
Windows kurulumunda , kurulumdan sonra kullandığınız bütün bölüm (d:, e: vs vs ) dahil, DVD, CD, USB belleklerde virüs taraması yapın. Kuruluma başlamadan önce internet bağlantınızı koparın.

Öneri:
Öncelikle birdaha edinemeyeceğiniz kişisel dosyalarınızı bir başka medyaya (DVD veya harici HDD) yedekleyin. Böyle durumlarda virüslü olsa bile yedek almak en iyisidir.
Elinizdeki yöntemle INTERNET BAĞLANTISI OLMADAN Windowsu yeniden kurun. Kurulum esnasında diğer bölümleride silip yeniden biçimlendirin. Anormallik var mı gözlemleyin.
Var ise kurulum medyanızı değiştirin. (Recovery ise CD veya DVD'den kurulum yapın, CD DVD den kurulum yapıyorsanız başka bir kurulum CD/DVD edinip onunla yeniden kurun.
Boot edilebilir antivirüs yazılımı edinin. Örneğin Kaspersky veya Norton'un iso diskleri çok işinize yarayacaktır. Windows çalışmazken tarama yapmak bazı koşullarda daha iyi sonuıç verebilir.

Umuyorum bazıları gibi aha şu adrese gir oradan oku deyip seninde zaten ulaşabileceğin sitelerin adreslerini vermeyip, bu şekilde yardımcı olmam seni mutlu sona ulaştırır. :)

infoman
07-02-2011, 18:08   |  #3  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Bios'unuza virüs bulaşması mantıken olası olsada, "vallaha bios virüsü var bulaşıyorrrrrr" densede BIOSA VİRÜS BULAŞMASI MÜMKÜN DEĞİL!!!
Nedenini sorarsanız anlaşılır bir açıklama yapabilirim.

*Bilgisayarınız hakkında daha detaylı bilgi almam mümkün mü?
*Virüs olduğundan emin misiniz? Ne gibi anormallikler oluyor?
Kusura bakmayın ama sorunuz "Üşüyorum, sence üstümde ne var?" gibi bir soru olmuş.
Biraz daha detaylı bilgi verirseniz daha mantıklı çözüm arayışında bulunabiliriz.
Yinede...
Olasılıklar:
1- Kişisel dosyalarınızı sakladığınız örneğin D: sürücünüzde virüs olabilir. Siz nekadar C: sürücüsünü formatlayıp işletim sistemi kurarsanız kurun Windows açılır açılmaz diğer bölümlerden virüs yeniden bulaşacaktır. 
2- Kullandığınız Windows CD veya DVD sinde virüs olabilir. Internetten inme üzerinde oynanmış kurulumları kullanmayın !!! 
3- Kurulum medyanız yok (CD veya DVD) ve Recovery Part ile windowsu kuruyorsanız o bölüme bulaşmış bir virüs olabilir. 
4-Ağdaki başka bir bilgisayardan geliyor olabilir (Evdeki diğer bilgisayar ve/veya ortak internet kullanımı sonucu komşuların bilgisayarlarında DA virüs gelebilir)
5- Bilgisayarınızı karantinaya alın:
Windows kurulumunda , kurulumdan sonra kullandığınız bütün bölüm (d:, e: vs vs ) dahil, DVD, CD, USB belleklerde virüs taraması yapın. Kuruluma başlamadan önce internet bağlantınızı koparın.

Öneri:
Öncelikle birdaha edinemeyeceğiniz kişisel dosyalarınızı bir başka medyaya (DVD veya harici HDD) yedekleyin. Böyle durumlarda virüslü olsa bile yedek almak en iyisidir.
Elinizdeki yöntemle INTERNET BAĞLANTISI OLMADAN Windowsu yeniden kurun. Kurulum esnasında diğer bölümleride silip yeniden biçimlendirin. Anormallik var mı gözlemleyin.
Var ise kurulum medyanızı değiştirin. (Recovery ise CD veya DVD'den kurulum yapın, CD DVD den kurulum yapıyorsanız başka bir kurulum CD/DVD edinip onunla yeniden kurun.
Boot edilebilir antivirüs yazılımı edinin. Örneğin Kaspersky veya Norton'un iso diskleri çok işinize yarayacaktır. Windows çalışmazken tarama yapmak bazı koşullarda daha iyi sonuıç verebilir.

Umuyorum bazıları gibi aha şu adrese gir oradan oku deyip seninde zaten ulaşabileceğin sitelerin adreslerini vermeyip, bu şekilde yardımcı olmam seni mutlu sona ulaştırır. :)

Son Düzenleme: infoman ~ 07 Şubat 2011 18:11
cecehan
09-02-2011, 01:14   |  #4  
OP Taze Üye
2 mesaj

1- Blgisyarın tüm diskini formatladım ve sildim
2- Kullandığınım Windows CD veya DVD sinde virüs yok. Daha önce Kullandığım dvd
4- başka bir Ağa bağlı değil
5- Windows kurulumunda , kurulumdan sonra kullandığım bütün bölüm (d:, e: vs vs ) dahil, DVD, CD, USB belleklerde virüs taraması yaptım.

Açıklaman için çok teşekkürler
Söylediklerine aynen katılıyorum ve hepsini denedim
tekrar açıklamam gerekiyor

benim bilgisayarımın sorunu ekran gidyo bazen siyah bazen beyaz oluyor tamamen ve bazende dırrrrrrrrrrr diye sürekli bitmeyen bir sesle birlikte ekran gidiyor... tabi bişey yapamadığım içinde tekrar reset atıyorum  ve bu sürekli olan bişey bazen 1 saat içinde bazen 5 saat içinde ve bazen hiç olmuyor bilgisayarı kendim kapatana kadar..
ekran kartına virüs bulaşmış olabilirmi ve bunun çözümü varmı

Son Düzenleme: cecehan ~ 09 Şubat 2011 01:25