CHIP Forum
Haber
İnceleme
Makale
CHIP TV
Galeri
Kategoriler
Forum
IFA 2014
Konu Seçenekleri

DVD RW'ım Cd okuyor fakat DVD okumuyor

Yeni Üye
UID
147527

Kişisel Sayfası
Engelle

04 Eyl 2009 10:57     #1
Arkadaşlar DVD RW'ım Cd okuyor fakat DVD okumuyo.Bunun nedeni ne olabilir?

Son düzenleme: goko_69 ~ 04 Eyl 2009 10:59

Bildir
Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Yeni Üye
UID
148173

Kişisel Sayfası
Engelle

04 Eyl 2009 12:06     #2
bende de tam tersi dvd okuyor cd okumuyor

Bildir Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Yeni Üye
UID
148173

Kişisel Sayfası
Engelle

04 Eyl 2009 12:07     #3
işine yarar mı bilmiyorum ama başka bir yerden buldum bu cevabı 

Bilgisayarım - Dvd-Rw Sağtuş Tıkla Özellikler Bölümüne Gir.
Özellikler Bölümünün Özelliklerine Gir Gelişmiş Tıkla DBa Ayarını Cevrimdışı Bırak
Sorunun Çözülmüştür.
Selametle

Yeni Üye
UID
147527

Kişisel Sayfası
Engelle

04 Eyl 2009 12:42     #4
blackwolf0618,alıntı yaptığın yazı doğru değil.Bir kere dvd-rw'ın özelliklerine girince özellik sekmesi yok ve gelişmiş sekmeside yok :S.Arkadaşlar başka bir bilgisi olan varsa lütfen yardım etsin...

Son düzenleme: goko_69 ~ 04 Eyl 2009 12:43

Yeni Üye
UID
9284

Kişisel Sayfası
Engelle

08 Eyl 2009 00:08     #5
Markası nedir acaba ?

Yeni Üye
UID
148781

Kişisel Sayfası
Engelle

09 Eyl 2009 02:42     #6
ya ayni sorun bndede 2-3 gun once ortaya cikti ayrica surucuye sağ tuş ozellikler yapinca türüne cd sürücüsü yazio ama eskiden ne yaziyordu bilmiorm

Yeni Üye
UID
161099

Kişisel Sayfası
Engelle

23 Ara 2009 00:08     #7
Arkadaşlar bunun çözümü her optik okuyucu sorununa göre değişmekle birlikte genellikle cd okuyabilen bir optik okuycunun dvd okumamasının lenslerden(sadece bi tane var benimkinde ,temizlerken farkettim) kaynaklanmadığını düşünüyorum(bizzat açıp ben de temizledim ama sorunu çözmedi).Daha doğrusu bu sorunun yazılım tabanlı olduğu fikrini aslında kanıtlıyor.
Format da dahil forumlardan edinebildiğim tüm çözümleri denemiş birisi olarak ki bunların hiçbirisi ya da hepsinin sırayla yapılması da çzöümün kendisi olabilir.Sırasıyla şöyledir
1.Temiz bir format
2.Optik okuyucunuzun Driverlarının güncel sürücülerinin yüklenmesi
3.Özellikle İde kanalları denetleyicisinin driverının güncellenmesi(aygıt yöneticisi içinde bulabilirsiniz)
4.Bilimum kayıt defteri silme işlemleri
5.Okuyucu lensin temizlenmesi
6.Bilgisayarcınızın"At abi zaten ölmüş bunun okuma çipi" demesi "yenisi kaç paraki zaten"diye eklemesi
ve bol bol google sayfalarının gezilmesi....diye gider
Neyse gelelim çözüme.....
Sorununuz büyük ihtimalle yazılım tabanlı..
Öncelikle bilgisayrınızda her ne kod sürücü olursa olsun  bir de ŞU Ace Mega Codec Pack'i yükleyip kurun.(google'a yazıverin bulursunuz)
Daha sonra DVD FAB decrypter kod çözücü (ücretsizdir)..http://www.dvdfab.com/free.htm
adresinde bulunan iki adet programı indirip onları da kurun.
Restart atın..Sonra dvd fabı açıp hiçbirşey yapmadan aşağıya atın.(Aşağıda açık durması sanki sorunu çözüyor gibi bir hava katıyor)Zira başka faydalı işlevleri de vardır.
VEEE dvd nizi takın....Umarım işinize yarar sorununuz çözülür(bende çözdü)..BU arada eğer dvd film izleyecekseniz  Ace ile gelen media player classic ile izleyin ..sorunsuz oynatır.

Son düzenleme: capardus ~ 23 Ara 2009 00:17

Üye
UID
102373

Kişisel Sayfası
Engelle

09 May 2011 22:55     #8
sorun tarafımdan mail atılarak, düzeltilmiştir, mail kutunuzu incelerseniz anlarsınız.

Yeni Üye
UID
178533

Kişisel Sayfası
Engelle

28 Ağu 2011 15:43     #9
Bu sorunu çözdüğünü iddia etmişsin fakat diğer üyeleri bu sorunla yapa yalnız bırakmışsın.Ben alıntı vs. yapmadan bizzat sorunun teknik çözümünü sizlere anlatıcam ki sadece 1 cümle ile.

Kasayı açtığınızda DVD-ROM u sökünüz ve arka kısmındaki jumper ayarlarını kontrol ediniz.Bilgisayarın donanım düzeninde göre doğru yere taktığınız taktirde DVD-ROM 'unuz sağlıklı şekilde çalışacaktır.

NOT : Bizzat başıma gelen bu sorunu tüm donanımı kontrol ederek ve jumper ayarlarını değiştirerek çözmüş bulunmaktayım.Hiç bir şekilde diğer makalelerde anlatıldığı gibi DVD-ROM'unuzun içini açıp merceğini temizlemeye kalkmayın.Hassas olduğundan çizebilir ve okuma hassaslığını bozabilirsiniz.

Yeni Üye
UID
156638

Kişisel Sayfası
Engelle

08 Kas 2011 01:49     #10
capardus 23 Ara 2009 00:08
Arkadaşlar bunun çözümü her optik okuyucu sorununa göre değişmekle birlikte genellikle cd okuyabilen bir optik okuycunun dvd okumamasının lenslerden(sadece bi tane var benimkinde ,temizlerken farkettim) kaynaklanmadığını düşünüyorum(bizzat açıp ben de temizledim ama sorunu çözmedi).Daha doğrusu bu sorunun yazılım tabanlı olduğu fikrini aslında kanıtlıyor.
Format da dahil forumlardan edinebildiğim tüm çözümleri denemiş birisi olarak ki bunların hiçbirisi ya da hepsinin sırayla yapılması da çzöümün kendisi olabilir.Sırasıyla şöyledir
1.Temiz bir format
2.Optik okuyucunuzun Driverlarının güncel sürücülerinin yüklenmesi
3.Özellikle İde kanalları denetleyicisinin driverının güncellenmesi(aygıt yöneticisi içinde bulabilirsiniz)
4.Bilimum kayıt defteri silme işlemleri
5.Okuyucu lensin temizlenmesi
6.Bilgisayarcınızın"At abi zaten ölmüş bunun okuma çipi" demesi "yenisi kaç paraki zaten"diye eklemesi
ve bol bol google sayfalarının gezilmesi....diye gider
Neyse gelelim çözüme.....
Sorununuz büyük ihtimalle yazılım tabanlı..
Öncelikle bilgisayrınızda her ne kod sürücü olursa olsun  bir de ŞU Ace Mega Codec Pack'i yükleyip kurun.(google'a yazıverin bulursunuz)
Daha sonra DVD FAB decrypter kod çözücü (ücretsizdir)..http://www.dvdfab.com/free.htm
adresinde bulunan iki adet programı indirip onları da kurun.
Restart atın..Sonra dvd fabı açıp hiçbirşey yapmadan aşağıya atın.(Aşağıda açık durması sanki sorunu çözüyor gibi bir hava katıyor)Zira başka faydalı işlevleri de vardır.
VEEE dvd nizi takın....Umarım işinize yarar sorununuz çözülür(bende çözdü)..BU arada eğer dvd film izleyecekseniz  Ace ile gelen media player classic ile izleyin ..sorunsuz oynatır.

Eyvallah dostum aynen dediğin gibi yaptım çözüldü.
Bunun dışındaki önerilerin hepsi hikaye saatlerdir arıyordum.