enstantane..

mrş-conq
13-08-2008, 15:34   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
80 mesaj

arkadaşlar biri bana şu enstantene kavramını tam olarak açıklaya bilir mi bir de hangi tür pozlarda enstantene kavramını kullanıyoruz,enstantene demek karanlık bir foto çekerken flaşı kapatıp  ışığı ayarlamak mı demek  ,birde yüksek enstantene de karanlık manzarayı çekerken foto fazla parlak , elimi fazla titretmeme rağmen dağınık çıkıyo
teşekkürler.....

yelkowan
24-08-2008, 22:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

mrş-conq benim de yeni olduğum bir konu.
Daha yeni aldığım samsung NV8le bu tür denemeler yapıyor ve bulabildiğim tüm makeleleri okuyorum.
Makalelerden anladığım kadarıyla fotoğrafçılıkda enstantane zayıf ortamlı ışıkları çekmek için kullanılmıyor. Bununu için kullanılsada asıl amaç bu değil. daha çok resimlere hareket kazandırmak veya durağan objeleri belirgin kılmak için kullanılıyor.

örnek olarak metro istasyonunda bekleyen insanları vurgulamak için düşük enstantane kullanılabilir böylece tren hareket ettiğinden dolayı bulanık sabit nesneler de net çıkacak veya manzara fotoğraflarında düşük enstantane ile çekilmiş fotoğraf da nehir varsa hereket ettiğinden dolayı sisli ve puslu ağaçlar ve diğer sabit nesneler net çıkacak. birde araba ışıkları var tabi uzun çizgi halinde olanlar :))

Peki enstantane ne? en kısa açıklaması perdenin açık kalma süresidir yani deklanşöre bastığın sırada perdenin ne kadar (saniye) açık kalıp ortamdaki ışığı yakalayacağı süreyi ayarlar. düşük enstantanede(mesela 8sn) perde 8sn boyunca açık kalıp ortamdaki ışığı yakalar. yüksek enstantanede de tam tersi (1/1000 gibi perde hemen açılıp kapanır yani fazla ışık yakalayamaz bu yüzden ortam ışığının iyi olması gerekir. yüksek enstantane ile de iyi ışıklı bir ortamda su damlalarını çok net yakalayabilirsin mesela çok şaşırtıcı görüntüler elde etmek mümkün:))

diyer bir sorunun cevabı: Düşük enstantanede perde fazla açık kaldığından en küçük bir titreşim dahi olmaması gerekir yani elle çekmek neredeyse imkansız. bu yüzden tripod kullanmalısın veya yakınlarındaki duvar, bank gibi makineni sabitlemeye yarayacak her şeyden yardım almalısın.

Düşük Enstantanede aşırı pozlama olayına gelince bunu engellemek için pozlama telafisinden(EV değeri) yararlanılabilir belki; fakat yarı profosyönel makinelerde bile böle bir manüel yok gerçek profösyonel makineler de belki olabilir ama bilmiyorum. ya da objektif önüne filtre yerleştirilebilir (işe yarar mı bilmiyorum :))
yani makinende EV değerini ve enstantaneyi aynı anda ayarlayabilcek bir mod yoksa aşırı pozlama ışığın uygun olduğu hatta az olduğu ortamda bile düzeltilemez yine de şöle birşey yapabilirsin ben böyle yapıyorum aşırı pozlamayı en aza indirmek için:
iso ayarını 100 yapıp diyafram aralığını küçültebilirsin(f değerini artırmak) bunu dışında da ortam ışığının zayıf olmasına dikkat etmeli ve uygun enstantane değerini seçmelisin bende zayıf ışıkta bile 10sn yeden sonra aşırı pozlama başlıyo...

Son Düzenleme: yelkowan ~ 24 Ağustos 2008 22:20
yelkowan
25-08-2008, 00:58   |  #3  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

enstantane 1/800 de çektiğim resimler ortam ışığı yetersiz olduğundan flash açtım flash açıkkende 1/800 den daha fazla inemedim 1/1500lerde daha farklı olabilirdi :))
%100 crop

Son Düzenleme: yelkowan ~ 25 Ağustos 2008 01:00
exper
12-10-2008, 00:46   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

yelkowan-açıklamaların için teşekkürler.

yelkowan
12-10-2008, 17:10   |  #5  
Yıllanmış Üye
602 mesaj
exper
yelkowan-açıklamaların için teşekkürler.
Önemli Değil exper.

Aramıza Hoşgeldin chip onlineden en iyi şekilde yararlanmanı bilgi paylaşıp en güzel bilgilerini almanı dilerim :))

Son Düzenleme: yelkowan ~ 12 Ekim 2008 17:10
FurkanALKAN
11-11-2008, 00:24   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

mrş-conq ;

Kısaca açıklamak istiyorum.Göz kapağını perde düşün.Bu perdenin açılıp-kapanma hızı : Enstantene ,dir.

Örnek : 1sn/50 enstantene 1sn/500 enstantene den daha yavaştır. 1/500 enstantene ile fotoğraf daha hızlı çekilir ve bu süre içerisinde elinin titremesi , çekktiğin objenin hareketliliği fazla etkilemez. 1/50 enstantenede elinin titremesi veya objenin hareketliliği netliği 1/500e göre daha çok etkiler.

3/1 (3saniye) enstanteneyi örnek alıcak olursak;Göz kapağın açılıyor 3saniye açık kalıyor ve sonra kapatıp görüntüyü kaydediyorsun.Bu 3saniye içerisinde gözün kıpırdadığı sürece veya karşındaki obje hareket ettiği sürece fotoğraf net çıkmaz,durağan bir objenin olması gereki.rİllah durağan mı olacak?Elbette hayır.Hareketlilik sağlayıcı bir tekniğe de dönüştürelebilinir bu durum.

Tekrradan söylüyorum ; göz merceğini diyafram düşün,göz kapakcığını perde düşün.

metaroth
22-09-2009, 15:29   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
251 mesaj

arkadaşlar en basit anlatımı ile filmin ışığa maruz kalma süresidir.Eğer hızlı bir nesne çekiyorsan mesela F1 arabası enstantane yi yükseltmen lazım 500 yada 1000 yapacaksın.Bunun için yüksek iso kullanman lazım.eğer film kullanıyorsan yüksek iso lu film kullan.siyah beyaz kullanıyorsan kodak t-max 800 iyi bir film.renklide ise 400 iso yada 800 iso lu film kullan.Eğer enstantane hızın düşerse fotoğrafın bulanık olur.enstantane hızını 30 dan aşşağı düşürmemeye dikkat et.
konu eski ama arayan arkadaşlara yardımı dokunur belki.

Ahmet Ertuğrul
13-11-2009, 00:15   |  #8  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
Alıntı: metaroth  
arkadaşlar en basit anlatımı ile filmin ışığa maruz kalma süresidir.Eğer hızlı bir nesne çekiyorsan mesela F1 arabası enstantane yi yükseltmen lazım 500 yada 1000 yapacaksın.Bunun için yüksek iso kullanman lazım.eğer film kullanıyorsan yüksek iso lu film kullan.siyah beyaz kullanıyorsan kodak t-max 800 iyi bir film.renklide ise 400 iso yada 800 iso lu film kullan.Eğer enstantane hızın düşerse fotoğrafın bulanık olur.enstantane hızını 30 dan aşşağı düşürmemeye dikkat et.
konu eski ama arayan arkadaşlara yardımı dokunur belki.
Evet, teşekkürler. Ben de makinemdeki ISO ayarıyla enstantene aynı şey mi diye düşünüyordum. ISO sadece ortam ışığına göre değiştirilir sanıyordum. Demek çektiğimiz nesnelerin hızına göre de değiştirmemiz gerekiyor. Hızlı nesneleri yüksek ISO'yla çekeceğiz. Doğru anladım mı acaba?

xXxMemolanDxXx
07-12-2009, 23:59   |  #9  
Taze Üye
10 mesaj

bu işin dersini almış biri olarak enstantane kısa açıklaması görüntü çekim hızını saniyede yükselterek objeyi yakalamaktır. Örnek: Futbol Maçı, F1, Kurşun, Su Damlası vb ...

Melih Ayakdaş
26-10-2016, 23:29   |  #10  
Taze Üye
2 mesaj

Enstantane Nedir, Ne İşe Yarar?

Film makinelerde filme ne kadar süre ışık düşeceğine karar verirken enstantaneyi kullanırdık. Şimdi ise sensöre ne kadar süre ışık düşeceğine karar verirken kullanıyoruz. Enstantanenin ölçüsü saniyedir. 1/40, 1/150, 1/1000 gibi değerler vardır. Bunlar; saniyenin 40ta biri, 150de biri, 1000de biri anlamına gelmektedir.

Kaynak ve yazının devamı için: İzmir Fotoğrafçılık Kursu