EXCELDE YUVARLAMA

HPQ-User
14-10-2008, 12:02   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ilker sormuş:
MERHABA
Kolay gelsin diyerek hemen sorumu ileteyim.excelde yuvarlama yada yukarı yuvarlama  yapmak istiyorum.ama bu işi tek tek yapmak zor oluyor.mesela tüm sutunu yada tüm satırı tek bir formülle nasıl yuvarlama yaparım.örneğin 245,45 i 245,5 yapmak gibi.

teşekkürler.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
xp pro  kullanıyorum.2003 excel kullanıyorum.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; SIMBAR={094FD757-BF23-4d44-852C-772ACD840246}; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 1.1.4322)

hilmi.uguzay
14-10-2008, 14:53   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

bütün Sütunu tarayıp ondalık azalt yapabilirsin tek ondalık gözükmesini istiyorsan birde yanına boş bi sütun açıp =yuvarla(a1;1) rakamlarının a sütununda olduğunu varsayarsak net cevabı =yuvarla ile yapılan verecektir.

Tarkan Vural
03-11-2008, 14:39   |  #3  
Taze Üye
4 mesaj

Merhaba , Toplu işlemler için bir seferde makro kodu çalıştırarak sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Bunun için önce Araçlar - Makro - Güvenlik seçeneklerinden Güvenlik ayarınızı düşük veya orta seçmelisiniz. Orta seçerseniz makroları etkinleştir seçiminde tamam demeniz gerekecek.

Sub yuvarla()
Dim i As Long, a As Long
a = Range("a65536").End(3).Row
    For i = 2 To a
        Cells(i, 1) = Round(CDbl(Cells(i, 1).Value), 1)
    Next i
End Sub

Bu kodlamayı verilerinizin bulunduğu sayfada Alt + F11 tuşlarına basarak açacağınız VBA penceresinde kod bölümüne yazınız. Makro güvenliğinizi ayarlamış iseniz ve verileriniz A sütununda ise F5 tuşu ile makroyu çalıştırın istediğiniz olacak. Verileriniz başka yerlerde ise
Cells(i,1) a sütunu demek, 2 b sütunu , 3 c sütunu şeklinde gider...
Bunu değiştirip işlem yapabilirsiniz.

Örnek D sütunu için :
Cells(i, 4) = Round(CDbl(Cells(i, 4).Value), 1)
Hatta veriler D sütununda ise
a = Range("a65536").End(3).Row
kodlamasını
a = Range("D65536").End(3).Row
olarak da değiştirebilirsiniz.

Bu şekilde deneyiniz, sonuç alacaksınız.
Belki de makrolarla tanışma zamanı geldi :)

sitesinde ücretsiz destek veriyoruz.
Katılımınızı bekler iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla,

Son Düzenleme: Tarkan Vural ~ 03 Kasım 2008 14:41
beepha
03-11-2008, 15:02   |  #4  
Yıllanmış Üye
156 mesaj

excel çok karışık ya :(

Tarkan Vural
03-11-2008, 15:17   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj

Merhaba,

Aslında Excel hiç de sandığınız kadar zor değil. Sadece ne almak istediğinizi bildirin gerisini kendisi anlıyor. İnanın elinizin altındaki cevherin ne olduğunun belki farkında değilsiniz. Excel Süper gelişmiş bir hesap makinası ve Visual Basic Application kodları ile de buluştuğunda inanılmaz işler yapabiliyorsunuz. VBA bilmeniz elbette başta beklenemez, bunun için belli başlı siteleri inceleyebilir, yardım alabilirsiniz; yahut VBA ile ilgili kitaplar alabilirsiniz. Mutlaka faydası olacaktır. Hoş Excel demek kod yazmak demek değildir. VBA olmadan da düşündüğünüz işlemi belki onlarca yöntem ile gerçekleştirebilirsiniz.

Kısacası gerçekten Excel'i anlayarak kullanmak bir ayrıcalıktır.
( Sözüm meclisten dışarı, alınmayınız lütfen )

curri
16-07-2010, 05:38   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

merhabalar excel'de (2003) formüllerini bildiğim halde yuvarlama yapamıyorum.ne yaparsam yapayım yuvarlamak istediğim ondalık sayısı çıkıyor tekrar yani sayı olduğu gibi kalıyor.sebebi hakkında bilgisi olan bir arkadaşın yardımına ihtiyacım var... şimdiden teşekkürler

Tarkan Vural
20-07-2010, 22:14   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

Selamlar.
Öncelikle sayı olarak nitelediğiniz verinin hücre içinde sayı olup olmadığını kontrol edin. Bunun için önce hücre üzerinde sağ fare tuşuna basın, sonra hücre biçimlendir - sayı formatı seçerek işlemi tamamlayın. Hücreyi seçili duruma getirdikten sonra F2 + Enter tuşuna basın. Rakam gibi görünen metin bile olmuş olsa, artık hücre değeriniz sayı olmuş olacaktır. Daha sonra yuvarlama formülünüzü tekrar deneyin.

Yuvarlama formülü iki sabit değişkeni işleme alır. İlk değişken hücre adresi yahut değerin kendisi, ikinci değişken de basamak sayısı. Basamaksız olmasını istiyorsanız, ikinci değişkeni sıfır olarak tanımlayınız. 

=Yuvarla(hedef değer;basamak sayısı)
=Yuvarla(12,6265689;2) Sonuç = 12,63
=Yuvarla(12,6265689;0) Sonuç = 13
=Yuvarla(D3;0) Sonuç = D3 hücresinde yazan sayının basamaksız yuvarlanmış hali.

Daha fazla bilgi için bakınız Www.ExcelVBA.Net
İyi çalışmalar.

Son Düzenleme: Tarkan Vural ~ 20 Temmuz 2010 22:15