Acil Yardım - Açılış ekranında pc donup kalıyor

RashRh
14-08-2014, 18:51   |  #1  
RashRh avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
30 mesaj

Arkadaşlar öncelikle merhabalar

Önümde şuan müşterinin bir masaüstü bilgisayarı var. Format attırmak için getirmiş. 

Bios'dan cd rom'u boot ettikten sonra win7 cd ile bi güzel formatladım. Format bitiminde pc kendini normal bir şekilde sistem gerektiği gibi restartladı. Fakat pc o dakikadan sonra Anakart markasında takılıp kalıyor. Ayrıca biosada giremiyorum ve klavye mouse hiçbişey çalışmıyor. 2 saate yakındır herşeyi denedim. Denediklerim ;

1. Bios'u pili çıkartıp sıfırladım. Çözüm olmadı.

2. Jumper ile sıfırladım. Çözüm olmadı. 

3. Cmos jumper'ı ile denedim gene çözüm olmadı.

4. Uzay bağlantı yapıp anakartı dışarda çalıştırdım olmadı. 

5. Ekran kartı - HDD - CDROM - RAM'LER - Bütün USB bağlantıları tek tek sök tak denedim genede çözüm olmadı. 

Servise göndermek için bilgisayarı geri topladım. Fakat HDD takılı değilken start verdiğimde Açılış logo ekranında takılı kalmadan direk açılışı normal tamamladı ve doğal olarak hdd yok hatas verdi. 

Sorunun hdd'de olduğunu tahmin ediyorum bütün sata kablolarını ve sata power kablolarını değiştirdim genede düzelmedi hdd varken pc açılmıyor. 

Asıl sorun pc bana geldiğinde çalışıyordu. Format esnasında sistemin gerektiği yerde kendini restartladıktan sonra bu hale geldi. Bunun sebebini arıyorum ben 

Sistem özellikleri ;

Anakart : Asus P5LD2-X 1333 Socket : 775

İşlemci :  Intel® Core™2 Duo/Pentium

HDD : WD 160 GB 7200 RPM

Ram : Kingston 2x 800Mhz 1GB

RashRh bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
badwizard
14-08-2014, 23:23   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Eger diskte fiziksel bir hasar varsa format sonrasi sistem dosyalarini hasarli sektorlere yazdiysa sistem baslayamaz, diskin boot sektoru hasarliysa sistemin baslamasina tamamen engel olabilir. Bu tip bir diski usb ceviriciyle bile formatlayamamistim hala duruyor ama bi cozum bulamadim, linux kullanan bir makinayla formatlamak cozum olabilir. Bazi yuksek kapasiteli disklerin bu gibi tutarsizliklarina sahit oldum bazen calisip bazen formatsiz gorunmesi yada hic baslamamasi gibi, Farkli bir disk baglayip sistem kurup nasil davrandigina bakarsan sorunun neden kaynaklandigindan emin olabilirsin.

badwizard bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
RashRh
15-08-2014, 18:42   |  #3  
RashRh avatarı
OP Yeni Üye
30 mesaj

Hocam sorunun hdd'de olduğundan %100 eminim farklı bir hdd bağlayıp sorunu düzelttim. Müşterinin pc'si şuan hazır durumda. Benim asıl derdim neden böyle bir hatanın oluşması ? Dıştan bakınca hdd üzerinde en ufak bir hasar yok disk gayet iyi dönüyor ve kafa felanda atmıyor. Durduk yere sistem yüklenmedi ayrıca pc'yi açılış ekranında takılı bıraktırıyor. Farklı bilgisayarlara bağladım aynı hdd'yi onlarda da aynı sorunu yapıyor

badwizard
15-08-2014, 19:46   |  #4  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Disk dışardan sağlam görünüyor olabilir ama içerde ne olduğunu bilmiyoruz, mekanik disklerin özellikle çalışırken darbelere karşı narin olduğunu kullanıcıların çoğu maalesef bilmiyor haliyle diskin senden önceki hayatına bakmak gerekiyor, sen herşeyi kitabına uygun yapmışsın sorunun sebebi disk yüzeyinde (iç plakalarda) önceden var olan fiziksel hasar olabilir diski formatlamayı başarabilirsen muhtemelen çalışır tabi bundan emin değilim daha öncede söylediğim gibi aynı durumda olan 40gb eski bir disk bendede var normalde sorunsuz çalışırken aniden bozulmuştu, diskin ilk sahibi ben olmadığım için mazisi hakkında pek bilgim yok ama hırpalandığı kesin.

padisah
15-08-2014, 19:48   |  #5  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj

HDD de bad sector oluşmuş olabilir.
Bir bilgisayara ikinci hdd olarak takıp low level format atmayı deneyebilirsin. (Formatta yarısını göremediğim hdd mi kurtardım bu şekilde. Fakat ben HBCD kullandım low level format için.)

Son Düzenleme: padisah ~ 22 Ağustos 2014 21:25
RashRh
28-08-2014, 19:25   |  #6  
RashRh avatarı
OP Yeni Üye
30 mesaj

Dediğiniz gibi sanırım arkadaşlar hard disk geçmişinde hasar görmüş olabilir. Sarsıntıdan bile sorun oluşabiliyor. geçmişini bilmediğimiz için de ne desek boşa. Fazladan bilgi elde edebilmek için her boş kaldığım zaman HDD ile uğraşıyorum HD Tune ve Partition Magic ile taratma yaptım ama sonuç nafile olumlu bir sonuç alamadım. Halen bağladığım her bilgisayarda takılma yaptırıyor. Geri dönüşüme vericem artık bişey olmaz bundan :)

Son Düzenleme: RashRh ~ 28 Ağustos 2014 19:27
padisah
28-08-2014, 23:16   |  #7  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj

HDD nin üreticisiyle irtibata geçersen onlar yardımcı olabilir sanırım.