internet bağlantım neden yavaş olabilir

yakamoz5261
25-02-2011, 15:36   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
135 mesaj

Arkadaşlar bende 4 mbit bağlantı var bu nete 3 kişi bağlı diğerlerinin bağlantı hızları gayet iyiyken benim bağlantı aşırı yavaş eset smart security ile tarattım virüs felanda yok diğer arkadaşlar download da yapmıyorlar.
Msn bazen açılmıyor onar dediğimde varsayılan ağ geçidinde uyarı işareti çıkıyor bu sayfaya girebilmem bile 10 dakikayı buldu düşünün ne kadar yavaş. Bu arada iki işletim sistemi var vista ile açtım yine yavaş.

doktormert
25-02-2011, 21:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
185 mesaj

2 işletim sisteminde de aynı problem varsa yüksek ihtimalle donanımsal bir arızadan kaynaklanıyordur.hangi yoldan bağlanıyorsan internete diğer yolu da dene örneğin; wireless'la bağlanıyorsan wireless'ı sonlandır,ethernetten bağlanmayı dene
2sinde de aynı problem varsa ;
1-bilgisayarında 2 işletim sisteminde de yüklü bir dns değiştirme programı (yasak sitelere girmek için kullanılan) internet bağlantını yavaşlatabilir çünkü farklı sunuculardan veri alıp gönderir.bunu kaldırabilirsin.
2-bilgisayarın farkında olmadan güncelleştirmeler yapıyor olabilir bunlar bağlantını yavaşlatabilir.
3-eğer özel bir dns kullanıyorsan onu silmeni öneririm
4-host dosyanda bir hata olabilir.
5-eset hariç başka bir virüs programıyla taratabilirsin (önerim; kaspersky)

yakamoz5261
25-02-2011, 23:03   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj

kardeş öncelikle vakit ayırıp cevap yazdığın için teşekkür ederim.
sadece ethernet ile bağlanabiliyorum bu yüzden bunu deneme şansım yok
1. dns değiştirme programı yüklü değil
2. güncelleştirmelerin hepsi yüklü bunuda kontrol ettim
3. google dns kullanıyordum sildim otomatik ayarladım değişen birşey olmadı
4.host dosyasının orjinalini buldum yani değiştirilmemiş yine bir değişiklik yok
5.norton u denedim oda bulmadı birşey
şimdi msn den onar deyince (anahtar bağlantı noktalarına gelince uyarı veriyor ve ağ bağlantılarıma tıklıyorum tüm haritayı göster dedimde de ağ anahtarı yanlış yönlendiriyor gibi bir uyarıda çıkıyor)
swicde benim ethernet kablosunun takılı olduğu yerden çıkarıp diğer arkadaşlarınkinin takılı olduğu yere takıyorum yine aynı sorun devam ediyor.
Acaba diyorumki diğer arkadaşların bilgisayarı ile benim bilgisayarda bir çakışma oluyor olabilirmi ?

yakamoz5261
26-02-2011, 00:13   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj

başka çözüm önerileri olan yokmu arkadaşlar

Son Düzenleme: yakamoz5261 ~ 26 Şubat 2011 00:13
emrahcagigan
26-02-2011, 22:23   |  #5  
Yıllanmış Üye
291 mesaj

modem için firmware güncellemesi yapabilirsin, herkese iyi davranıp sana iyi davranmaması modemden sonra bağdaştırıcınla ilgili bir sorun ya da arkaplanda bir download belirtisi olabilir
bilgisayarında takılı/entegre olan bağtaştırıcını üretici sitesinden* (mesela realtek gibi) bak driverlere anakart üreticileri geç ekleyebiliyo sitelerinde
dns i manuel olarak değiştirebilirsin modemin için ayarlı olan dns daha iyi olabiliyo

eğer bir laptop yada başka bi pc ile deneme imkanın varsa bunları da denemeye çalış

yakamoz5261
26-02-2011, 23:14   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj

emrahcagigan kardeşim modemin firmware güncellemesi yaptım
bağdaştırıcı Marvell Yukon onuda güncelledim
dns yi hertürlü denedim (otomatik, elle)
şunuda belirteyim ağ ve paylaşım merkezinden tüm haritayı göster dedğimde aldığım uyarı şu şekilde :
"Windows ağ eşleştirmesini oluşturamıyor Ağdaki diğer aygıtlardan yanıtlar gecikti veya ağda uyumsuz bir yönlendirici var"
ne illet birşeymiş bu böyle
şunuda söyleyeyim bilgisayarı başka bir yerde internetede bağladım ama bir sorun olmadı.
Ayrıca öneri ve yorumlarınız için teşekkür ederim