kablosuz modem üzerinden uydunet modemine bağlanma

boskalfa
31-07-2009, 17:32   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Selamlar,
Adsl abonesiyim. Elimde Airties RT-205 wireless tek port modem var.

Uydunete geçmeyi düşünüyorum. Kampanyasında standart wirelessi olmayan tek port bir modem veriyorlar.

Sorumşöyle: Kampanyadan aldığım modemle elimdeki modemi bağlasam laptobumukablosuz kullanabilir miyim? Evimde bir de masaüstü var. Ona daçekersem bir switch masrafı olacak mı?

Yada kardeşim uğraşma 270 tl bayıl wireless bir uydunet modemi al mı dersiniz.

Teşekkürler

blueagle
30-08-2009, 06:19   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Dostum konuyu açalı 1 ay olmuş ama belki hala soruna yanıt arıyor olabilirsin diye kısaca anlatayım. Öncelikle elimdeki Airties modemden başlayayım. Airties modeminin Acces Point-Router özelliği varsa kullanabilirsin. Bu durumda ethernet kablosunu PC  den önce Airties e takman gerekiyor. Tekrar bir ethernet kablosu ile Airties' ten PC ye giriş yapıyorsun. Gerekli ayarları yaptığın takdirde laptopundan wireless ile internet bağlantısı yapabilirsin. Ancak Airties te tek port varsa ve ethernet için çıkış kalmazsa PC için de USB wirelless adaptör veya PCI wireless kart alman gerekecek. Ayarlar konusunu netten araştırırsan daha detaylı bilgi alabilirsin. Ancak Airties modeminin dökümanlarında cihazını router olarak nasıl kullanacağın da yazılıdır. Ayrıca Netmaster' in 4 ethernet çıkışlı+wireless CBW-560 model kablosuz uydunet modemi hepsiburada.com da 174 TL, onun bir üst modeli olan 4 ethernet çıkışlı wireless CBW-700 ise netsiparis.com da 191 TL+kargo ücreti yok...Yani öyle 270 TL filan değil...Dediğim gibi eğer Airties' in AP/Router özelliği varsa laptop için başka bir aygıta ihtiyacın yok. Ama PC ye de wireless USB adaptör kullanman gerekecek. Bugünlerde bende ADSL den Uydunet e geçiyorum. Bende de USRobotics in tek portlu wireless modemi var. Ben de aynı şeyi yapacağım. Bu arada geçen hafta bir arkadaşın kablolu uydunetini (uydunet' ten verilen tek portlu) Netmaster' in kablosuz router i ile wireless yaptım. Sen de bu yolu deneyebilirsin. Fiyatı hepsiburada da 70 TL civarında Çünkü bu durumda wireless haricinde 4 ethernet çıkışınız oluyor. Yani 4 çıkış+wireless ile istediğin kadar PC veya laptopa ethernet çıkışı verebilirsin. Umarım işine yaramıştır. Kolay gelsin.