Klavye Çalışmıyor

XxXDaRKoXxX
12-08-2008, 10:34   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,720 mesaj

Arkadaşlar birkaç gün önce klavye çalışmamıştı yeniden başlatınca sorun ortadan kalkmıştı. Şimdi hiç çalışmıyor. p/s2 bağlantılı.

başka klavye kullanma gibi bir durummyok. bağlantılar normal...

ne olmuş olablir yardım edin....

Not: bBunları ekran klavyesinden yazıyorumÖlü

Fatih_ARMAĞAN
12-08-2008, 10:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

yazılımlsal bir sıkıntı yoksa.. virüs vb.

PS/2 portun yada klavyen bozuktur..

XxXDaRKoXxX
12-08-2008, 10:51   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

yazılımsal galiba çünkü biosa girdiğimde keyboard no dejectif gibi bir hata veriyor.

şimdi aygıt yön. ine girdim klavye yok.

Fatih_ARMAĞAN
12-08-2008, 10:53   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

bilgisayar ilk açıldığından Keyboard not dedect gibi bi uyarı veriyormu ?

XxXDaRKoXxX
12-08-2008, 10:57   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

evet biosa diyor

Fatih_ARMAĞAN
12-08-2008, 11:00   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
XxXDaRKoXxX
evet biosa
ozaman donanımsal dostum ya PS/2 Portunda yada klavyede sıkıntı var

Power kablosunu çıkar.

power kablosunun girdiği yuvanın içindeki demirleri bir tornavida ile birbirine temas etmesini sağla statiklenmeyi alırsın.

Sonra klavyeyi düzgünce oturtarak tekrar dene bakalım.

XxXDaRKoXxX
12-08-2008, 11:02   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

deneyim bakalım

viking20
12-08-2008, 11:12   |  #8  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Kullanmakta olduğun klavyenin sağlam yada sorunlu olduğunu anlamak için pc'ne başka bir klavye bağlayarak aç.
a)driverlerinda sorun olabilir(güncelleştir)
b)ps2 girisini yada com1 girişini olası yanlış tanımıştır
c)aygıt yöneticisinden kontrol et(sadece sağtuş tıkla kaldır de ve yenile de kendisi otomatik doğru tanır)
d)daha olmazsa anakartın cd sinden chipset update yap,
e)(biraz garip kaçacak)HDD de bad sec.tarat.
---
Klavye çalışmıyor

Klavye çalışmıyorsa, klavyenin bilgisayara doğru bağlandığından emin olun. Klavyenin tüm fişlerini (PS/2 ve USB) denetleyerek gevşek bağlantı olmadığından emin olun.Bir bağdaştırıcı (USB'den PS/2'ye veya PS/2'den AT'ye) kullanılıyorsa, klavyeyle birlikte gelen bağdaştırıcı olduğunu veya klavyenin farklı bir bağlantı noktasına uyarlanmayı desteklendiğini doğrulayın. Örneğin, Internet Klavyesi bağdaştırıcı aracılığıyla bir USB bağlantı noktasına takılamaz ve PS/2'den USB'ye bağdaştırıcı kullanmak işe yaramaz. Bu klavye, bir bağdaştırıcıyla birlikte gelmez.
Sorun oluşmaya devam ederse, klavyeyi farklı bir bilgisayara bağlayın. Klavye farklı bir bilgisayarda doğru çalışırsa, klavyenin özgün bilgisayarda takılı olduğu bağlantı noktası bozuk olabilir. Bu durumda, bilgisayar üreticinize başvurarak bozuk bağlantı noktasının nasıl onarılacağını veya değiştirileceğini öğrenin.
Klavye başka bir bilgisayarda da doğru çalışmazsa, klavye bozuk olabilir. Durum buysa ve klavyenin garantisi hala geçerliyse, bozuk klavye yerine yeni bir klavye alabilirsiniz.
Sürücüyü kaldırıp yeniden yüklemek için şu adımları izleyin:
1.Aygıtı bilgisayardan sökün.
2.Aygıtın ayrı bir güç kaynağı varsa, güç bağlantısını kesin.
3.Aygıt Yöneticisi'ni başlatın. Bunu yapmak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:
Windows Vista'da, BaşlatBaşlat düğmesi düğmesini tıklatın, Aramaya Başla kutusuna aygıt yazın ve sonra Programlar listesinde Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın.
Kullanıcı Erişim Denetimi izni Yönetici parolası girmeniz veya onaylamanız istenirse, parolayı yazın veya İzin Ver'i tıklatın.
•Windows XP'de, Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, devmgmt.msc yazın ve Tamam'ı tıklatın.
4.        Klavye'yi çift tıklatın, kullandığınız klavyeyi sağ tıklatın ve ardından Kaldır'ı tıklatın.
Not: Aygıtınız listelenmiyorsa, bu, bilgisayarınızdan söktüğünüzde aygıtın otomatik olarak kaldırıldığı anlamına gelir. Sonraki adıma geçin.
5.Bilgisayarı yeniden başlatın.
6.Gerekirse aygıtı yeniden açın ve bilgisayara bağlayın. Bilgisayarınız aygıtı algılar ve aygıt sürücülerini yeniden yükler.
Kullandığınız klavyenin en son sürücülerini karşıdan yüklemek için, aşağıdaki Microsoft donanım Web sitesini ziyaret edin:

(()
Kullandığınız bağlantı noktasını değiştirmek için:
1.Bilgisayarınızı kapatın ve aygıtı doğru bağlantı noktasına takın.
2.Fişin bilgisayardaki bağlayıcıya düzgün şekilde takıldığından emin olun.
3.Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Microsoft Windows değişikliği algılar ve yeni bağlantı noktasının sürücülerini otomatik olarak yükler.
----
Klavye Sorunları

Klavye sigortası mı arızalı?
Eğer anakartınızın garantisi devam ediyorsa şimdi değineceğimiz, ciddi olabilecek bu sorun kaynağını ortadan kaldırmak için kendi başınıza bir işlem yapmamalısınız. Klavye bağlantı noktası, anakartı korumak amacıyla bir sigorta ile donatılmıştır. Bu sigorta sayesinde klavyenin 5 V’luk besleme gerilimi aşırı yüklenmeye karşı korunur. Klavyenin tamamen kullanılamaz (Klavye üzerindeki tüm ışıklar sönükse) hale gelmesinin nedeni söz konusu sigortanın arızalanması olabilir. Bu, 5 V’luk gerilimin topraklanarak basit bir şekilde ölçülmesi ile tespit edilebilir. Klavyenin fiş yerleşimini kitabın sonundaki ekte bulabilirsiniz. Eğer bu gerilim elde edilemiyorsa söz konusu lehimlenmiş sigorta arızalı olabilir. Modern anakartlar SMD olarak adlandırılan özel sigortalar bulunur ve bu sigortanın yetkili bir servis tarafından değiştirilmesini sağlamalısınız.
Klavye BIOS’u mu arızalı?
Eğer klavye çıkışında 5 V’luk besleme gerilimini ölçebiliyorsanız sorunun klavye BIOS’u olabilir. Burada 40 ayaklı bir IC, modern anakartlarda bu lehimlenmiş olarak bulunur, söz konusudur. Bu nedenle söz konusu BIOS’un değiştirilmesi genellikle mümkün olmaz. Bu durumda klavyenizi değiştirmek zorundasınız.

Son Düzenleme: viking20 ~ 12 Ağustos 2008 11:23
pctrans
12-08-2008, 11:13   |  #9  
Yıllanmış Üye
542 mesaj

http://www.ogren.tv/donanim-dona ... surucusu-bulma.html

izle

XxXDaRKoXxX
12-08-2008, 11:27   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

chipset update nasıl yapcam

XxXDaRKoXxX
12-08-2008, 11:58   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

arkadaşlar chipset update yaptım işe yaramadı? yeni klavye alırsam kesin çalışır mı?

tabii başka çözüm önerisi verin lütfen

Fatih_ARMAĞAN
12-08-2008, 12:01   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
XxXDaRKoXxX
arkadaşlar chipset update yaptım işe yaramadı? yeni klavye alırsam kesin çalışır mı?

tabii başka çözüm önerisi verin lü

Chipset Update mi ?

Chipset sürücülerini güncellemek yada bios update olmasın o?

birisinden bi klavye temin et denemek için..sorunu anlama açısından eğer çalışırsa yeni klavye alırsın.

XxXDaRKoXxX
12-08-2008, 12:03   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

arkadaşınkini alayım o zaman

bwrakun
12-08-2008, 12:21   |  #14  
Yıllanmış Üye
101 mesaj

ya arkadaşım uğraşıp duracağına  git al bi yeni klavye bitsin artık piyasada 10 milyona bile klavya var :D yani uraştığına değmez demek istiyorum..

XxXDaRKoXxX
12-08-2008, 13:19   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

ben o 10 YTL ile neler yaparım biliyon mu? madem böle bi imkanım var çözerim ama maalesef klavye bozukmuş.aynısından sipariş verdim bile    kb-28g

hakan1987
12-08-2008, 19:11   |  #16  
Yıllanmış Üye
360 mesaj

kesin klavye oldugunu nereden anladin...

Erdinç18
12-08-2008, 21:34   |  #17  
Yıllanmış Üye
400 mesaj

tamir olmazlı kardeşim bi baksydın kopukluk filan varsa kucuk sorun hallet

XxXDaRKoXxX
13-08-2008, 11:03   |  #18  
OP Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

http://www.hepsibilgisayar.com/a ... ultimedya-set-siyah,pid8685

Yeni klavye aldım bile. Ben sebebini biliyorum çünkü yeri deüştükten sonra oldu bu olaylar. Sonrada birkaç darbe daha geldi ve bitti :/

lookout
26-10-2009, 13:51   |  #19  
Taze Üye
2 mesaj

Selam arkadaşlar,

Aynı sorundan bende muzdariptim. Bir çok forum sitesini gezdim ve hiçbirinde çözümü bulamadım. Tam format atacaktım ki aklıma windowsgüncelleştirmesi yapmak geldi. Dediğim gibi güncelleştirmeleriyaptıktan sonra sorun düzeldi. Benimde hiç bir oyunda klavyemçalışmıyordu. Soruna kesin çözüm windows güncelleştirmesi yapmaktırarkadaşlar.

Windows güncelleştirmesi yapmak için : http://windowsupdate.microsoft.com/

sinoplu_57
24-11-2010, 16:14   |  #20  
Taze Üye
1 mesaj

arkadşlar benim klavyem bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.neden aca ba yardım eder misiniz?lütfen

huseyinaksu95
12-09-2011, 19:53   |  #21  
Taze Üye
3 mesaj

Ben usb girişini değiştirdiğimde sorun düzeldi