Kuzey Köprüsü ?

hamann7725
16-08-2008, 22:19   |  #1  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

Arkadaşlar bilgisayarı alalı 1,5 ay oldu.Ondan öncesine kadar kuzey köprüsünün ne olduğunu bilmiyordum (sanki şimdi çok biliyorum ya :) ) daha doğrusu adını çok duymuştum fakat nasıl bişe olduğunu görmemiştim zaten halen ne işe yaradığını bilmiyorum.Bilgisayarı topladığım yerdeki teknik servisçi abimiz bana kuzey köprüsü gösterdi.Üstünde biostar yazıyor (anakartın markası tabi aynı zamanda) kare şeklinde alüminyum (herhalde) bişe.Bana üstüne parmağını koy dedi.dokunduğumda çok sıcaktı ama parmağı yakacak kadar değil.İşte bu en fazla bu kadar ısınır fakat anakartta yapılmayan tek şey budur,diğer parçalar bozulursa belki bi ihtimal yapılır ama kuzey köprüsüne en ufak bi zarar gelirse direkt anakartı çöpe at dedi.Şimdi ben bunun için üretilen pasif suğutucular gördüm.Acaba kuzey köprüsü ne işe yarıyor.Yani soğutulmasının pc ye faydası var mı yoksa kuzey köprüsü soğutucuları fuzuli masraf mı? Cevaplarınızı bekliyorum.çok teşekkürler....

XxXDaRKoXxX
16-08-2008, 22:24   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,720 mesaj

Kuzey köprüsü için sadece kasa içi soğutma yeterli pasif soğutma çok gerekli değildir.

ama sistemini tam olarak yazarsan ve Speedfan programından sıcaklığı söylersen daha açık bir cevap yazabilirim :)

TuncaBozkurt
16-08-2008, 22:48   |  #3  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

O üzerindeki alüminyum zaten pasif soğutmayı sağlar. Eğer çok yüksek sıcaklık oluyorsa veya overclock yapacaksanız aktif sağutmaya geçmenizi tavsiye ederim. Yoksa çok da gerekli değil kuzey köprüsünde aktif soğutma kullanmak. Herhangi bir fan bile az da olsa işe yarayacaktır aktif soğutma açısından.

hamann7725
16-08-2008, 23:09   |  #4  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,837 mesaj

yani bu kuzey köprüsünün tam olarak fonksiyonu nedir? onu bi bilsem.soğuyunca pc hızı artacaksa ufak bütçeler ayırabilirim....

hamann7725
17-08-2008, 00:00   |  #5  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,837 mesaj

arkadaşlar sizin cevaplarınıza göre hareket ediyorum ama ben..... :(  cvp yazmanızı bekliyorum

HİPNOZUM
17-08-2008, 00:12   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
870 mesaj

Kuzey Köprüsü: Ana kartınızın kalbi diye nitelendirilebilecek çiptir. Ana kartınızdaki AGP slotu , RAM'ler ile işlemci arasındaki iletişimi sağlayan çipe "Kuzey Köprüsü" adı verilir.

Ahmet_79
17-08-2008, 00:17   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

illa için rahat olacaksa kasanın ön ve arkasına 12cm lik fanlardan taktırabilirsin hem kasaya komple faydası olur

Reborn91
17-08-2008, 02:27   |  #8  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
3,307 mesaj

Gerek yok extreme birşeyler yapmayacaksan. Üstündeki def. heatsink işini görür onun =)

Freedom.c
17-08-2008, 02:40   |  #9  
Taze Üye
18 mesaj

Kuzey köprüsünü soğutmak ek bir şey kazandırırmı pcye performans vs...

YasarS
17-08-2008, 02:42   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,238 mesaj

Eğer overlock yapacaksan kuzey köprüsüne soğutma desteği ver yapmayacaksan hiç gerek yok.Bir söz vardır fazla sakınılan göze çöp batar diye.Kendi haline bırak onu üreten firma kaç türlü testten geçirip piyasaya sürüyor için rahat olsun.

silici06
17-08-2008, 06:07   |  #11  
Yıllanmış Üye
702 mesaj

gigabyte ın bazı boardları çok ısınıyor. ek olarak soğutma desteği vermezsen için rahat etmiyor.. aşırı ısınan devre elemanıda ne olursa olsun işini iyi yapamaz ve ömrünü daha çabuk tamamlar diye düşünüyorum.

Z1mBaBwE
17-08-2008, 11:09   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Isınmadının sebebine gelince onlarda işlemci gpu gibi nm olarak üretiliyor gigabyte ta değil tüm anakartlarda ısınır kuzey köprüsü ne kadar büyükse ve ne kadar fazla güç çekerse ona göre ısınır.

TuncaBozkurt
17-08-2008, 11:53   |  #13  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
Freedom.c
Kuzey köprüsünü soğutmak ek bir şey kazandırırmı pcye performans vs...
Eğer kuzey köprüsü çok yüksek sıcaklıklara ulaşmışsa performans kaybı yaşatır. Bunu SpeedFan peogramı ile denetleyebilirsiniz. Chipsetinizin(kuzey köprüsünde bulunan chip) sıcaklığının yüksek olup olmadığını bu program size gösterecektir. Boştayken ve tam yük altındaki sıcaklıklar eğer yüksek olarak gözüküyorsa(SpeedFan'da sıcaklığın yanındaki işaretlere göre), o zaman kuzey köprüsünü soğutmak az da olsa performans artışı olacaktır.

viking20
17-08-2008, 13:05   |  #14  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

bu gibi donanımsal(ve\veya buna bağlı)sorunları\soruları olan arkadaşların,aynı zamanda ne hikmetse Bilgisayarlarının donanımlarını gizlemek gibi de anlaşılmaz bir hevesleri de oluyor.Tabi bu durumda cevap yazan üyeler derhal:parçaları yazarmısın?demeleri kaçınılmaz oluyor.Arkasından yine cevap yok:)hal öyle oluncada soruyu soran sağlıklı yanıt alamuyor veya eksik yanıt alıyor.Sanırım bu konuyu forumda kısaca anabaşlık olarak hatırlatmak gerekiyor(tıpkı forumda büyük harfle mesaj yazmayınız vs. uyarması gibi).Diğer açılmış olan hazır başlıklardan birisinin altına ilave yapılabilir diye düşünüyorum.Çünkü millet de artık sormaktan bıktı.
-----
Biostar TR.sitesi:

bunlardan hangisi seninki?
----
edit:örnek olarak verdim,sizin anakarta uyarmı bilmem.
Zalman ZM-NB47J  ;boyutları:37 x 37 x 47 mm.       
Kuzey köprüsünü sessiz soğutmak için

Bağlantı için kullanacağınız yaylı parçaları kendiniz monte etmeniz gerekiyor. Kullanılan vida ve somun o kadar ufak ki, montaj sırasında çok dikkatli olmanız lazım, eğer o minik somun elinizden fırlayıp giderse, düştüğü yeri bulmanız çok zor. Ayrıca kullanılan yaylar da tek bir şekilde yerlerine takılabiliyor. Gerekli bilgiler ürünün kutusunda sağlanmış, ama montaj sırasında biraz dikkat ve özen şart.Zalman NB47'de de aynı eski modelde olduğu gibi, ayarlanabilir, her anakarta uyacak bir montaj sistemi tasarlamış. Öte yandan, montajı yaptığımızda, soğutucunun yonga setine aslında NB32 kadar sağlam oturmadığını gözledik. Soğutucu tarafına denk gelen vidaları iyice sıkmak ve Arctic Silver Ceramique gibi koyu kıvamlı bir termal macun kullanmak uygulamadaki başarınızı arttırabilir.

Son Düzenleme: viking20 ~ 17 Ağustos 2008 21:08
TuncaBozkurt
17-08-2008, 18:09   |  #15  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
viking20
bu gibi donanımsal(ve\veya buna bağlı)sorunları\soruları olan arkadaşların,aynı zamanda ne hikmetse Bilgisayarlarının donanımlarını gizlemek gibi de anlaşılmaz bir hevesleri de oluyor.Tabi bu durumda cevap yazan üyeler derhal:parçaları yazarmısın?demeleri kaçınılmaz oluyor.Arkasından yine cevap yok:)hal öyle oluncada soruyu soran sağlıklı yanıt alamuyor veya eksik yanıt alıyor.Sanırım bu konuyu forumda kısaca anabaşlık olarak hatırlatmak gerekiyor(tıpkı forumda büyük harfle mesaj yazmayınız vs.hatırlatması gibi).Diğer açılmış olan hazır başlıklardan birisinin altına ilave yapılabilir diye düşünüyorum.Çünkü millet de artık sormaktan bıktı.
Katılıyorum. Bu tür bazı uyarılar en azından Uzmanına Sorun'a soru sorulan forma eklenmeli.

hamann7725
18-08-2008, 02:37   |  #16  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,837 mesaj
viking20
bu gibi donanımsal(ve\veya buna bağlı)sorunları\soruları olan arkadaşların,aynı zamanda ne hikmetse Bilgisayarlarının donanımlarını gizlemek gibi de anlaşılmaz bir hevesleri de oluyor.Tabi bu durumda cevap yazan üyeler derhal:parçaları yazarmısın?demeleri kaçınılmaz oluyor.Arkasından yine cevap yok:)hal öyle oluncada soruyu soran sağlıklı yanıt alamuyor veya eksik yanıt alıyor.Sanırım bu konuyu forumda kısaca anabaşlık olarak hatırlatmak gerekiyor(tıpkı forumda büyük harfle mesaj yazmayınız vs. uyarması gibi).Diğer açılmış olan hazır başlıklardan birisinin altına ilave yapılabilir diye düşünüyorum.Çünkü millet de artık sormaktan bıktı.
-----
Biostar TR.sitesi:

bunlardan hangisi seninki?
----
edit:örnek olarak verdim,sizin anakarta uyarmı bilmem.
Zalman ZM-NB47J  ;boyutları:37 x 37 x 47 mm.       
Kuzey köprüsünü sessiz soğutmak için

Bağlantı için kullanacağınız yaylı parçaları kendiniz monte etmeniz gerekiyor. Kullanılan vida ve somun o kadar ufak ki, montaj sırasında çok dikkatli olmanız lazım, eğer o minik somun elinizden fırlayıp giderse, düştüğü yeri bulmanız çok zor. Ayrıca kullanılan yaylar da tek bir şekilde yerlerine takılabiliyor. Gerekli bilgiler ürünün kutusunda sağlanmış, ama montaj sırasında biraz dikkat ve özen şart.Zalman NB47'de de aynı eski modelde olduğu gibi, ayarlanabilir, her anakarta uyacak bir montaj sistemi tasarlamış. Öte yandan, montajı yaptığımızda, soğutucunun yonga setine aslında NB32 kadar sağlam oturmadığını gözledik. Soğutucu tarafına denk gelen vidaları iyice sıkmak ve Arctic Silver Ceramique gibi koyu kıvamlı bir termal macun kullanmak uygulamadaki başarınızı arttırabilir.

evet arkadaş haklı hata bende özür diliyorum...

AMD Athlon X2 5200+
Biostar TA780G
2 Gb Kingston 800 Mhz
320 Gb Western Digital 16 mb Cache
Asus Vento 350 Watt Kasa

viking20
18-08-2008, 10:19   |  #17  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

konuyu yönetime ilettim cevap bekliyorum.Hayırlısı,bakalım ne karar çıkacak?