machine check exception hatası

çavuşözkan
27-11-2014, 03:52   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Merhaba arkadaşlar kendi babama bilgisayar topladım. Hatta daha yeni bugün geldi parçalar Herşeyi gayet güzel montajladım. Fakat iş formata gelince machine check exception hatası alıyorum ve bilgisayar kapanıyor. Herşeyi tekrar baştan aşağıya tekrar kontrol ettim hiçbir eksiği yok sorunu bir türlü çözemedim yardımlarınızı bekliyorum

Anakart: Asus H81M-D Intel H81 1600MHz DDR3 LGA1150
İşlemci: Intel Pentium G3220 3GHz 3MB Cache LGA 1150

HDD: Seagate Barracuda 500GB 3.5" 7200RPM Sata 3.0 16Mb Sabit Disk

Son Düzenleme: çavuşözkan ~ 27 Kasım 2014 04:01
CemTnTn
27-11-2014, 11:30   |  #2  
CemTnTn avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 44
695 mesaj

İşlemci veya anakart belirtimlerinden farklı bir yapılandırmayla çalışmaktadır. Örneğin, işlemci veya veri yolu hızlı çalıştırılmaktadır. Donanımın üretici tarafından belirtilen hızlarda çalıştırılması önerilir. 
• Gürültülü(dalgalı) güç bağlantısı, aşırı yüklenmiş güç kabloları, eşlenmeyen güç kaynakları ve arızalı güç kaynakları bilgisayarı kararsız hale getirebilir. Bilgisayarınızın kararlı ve güvenilir bir güç kaynağı bulunduğundan emin olun. 
• Fanlar gibi soğutma aygıtlarının arızalanması nedeniyle oluşan aşırı termal koşullar bilgisayarınıza zarar verebilir. Soğutma aygıtlarının düzgün çalıştığından emin olun. 
• Bellek bozulmuş olabilir veya kullanılan bellek bilgisayarınız için doğru bellek türü olmayabilir. Bellek yapılandırmasını yakın bir zamanda değiştirdiyseniz, önceki yapılandırmaya dönüp sorunun ne olduğunu belirleyin. Bilgisayarınız için doğru bellek türünü kullandığınızdan emin olun. 

STOP: 0x0000009C (0x00000004, 0x00000000, 0xb2000000, 0x00020151) "MACHINE_CHECK_EXCEPTION" 

Bu davranış, bilgisayar işlemciniz bir kurtarılamayan donanım hatası algıladığı ve Windows XP'ye bildirdiği için oluşur. Bunu yapmak için, işlemci Pentium işlemcilerin Machine Check Exception (MCE) özelliğini veya bazı Pentium Pro işlemcilerin Machine Check Architecture (MCA) özelliğini kullanmıştır. Aşağıdaki etkenler bu hata iletisine neden olabilir: 
• Sistem veri yolu hataları 
• Eşlik veya Hata Düzeltme Kodu (ECC) sorunlarını içerebilecek bellek hataları 
• İşlemcide veya donanımda önbellek hataları 
• İşlemcide Çeviri Arabelleği (TLB) hataları 
• CPU satıcısına özgü olarak algılanan diğer donanım sorunları 
• Satıcıya özgü olarak algılanan diğer donanım sorunları 

Donanım hatasından bahsediyor. Bilemedim ki şimdi, ramlerin hızlarını düşür ve işlemcinin hyper-threading özelliğini kapatıp dene.
en olmadı usb ile kurulum dene

cevap kaynağı

Son Düzenleme: CemTnTn ~ 27 Kasım 2014 11:31
AtAvratSilah
27-11-2014, 22:19   |  #3  
AtAvratSilah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
198 mesaj

Bios
verdiğim linkten son çıkan biosu yükle birde böyle dene

!!!!linkte ki anakartın sana ait olup olmadığını iyice kontrol etmeyi unutma !!!!!

çavuşözkan
27-11-2014, 22:38   |  #4  
OP Taze Üye
10 mesaj

bende bios güncellemesi yapmıştım fakat hata devam etti  şimdi hyper-threading özelliğini kapattım sorunum çözüldü arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim şuan için bir problemim kalmadı :)

CemTnTn
27-11-2014, 23:06   |  #5  
CemTnTn avatarı
Yıllanmış Üye
695 mesaj

Sürücülerini güncelleyip tekrar açmayı dene olmazsa gene kapatırsın. intelin sitesinden güncel chipset sürücüsüni indir ne bileyim ekran kartını cartını curtunu güncelle tekrar dene bakalım bi.

çavuşözkan
28-11-2014, 09:28   |  #6  
OP Taze Üye
10 mesaj

üst mesajımda sorunumun çözüldüğünü belirttim  arkadaşım yardımların için teşekkür ederim.

CemTnTn
01-12-2014, 08:43   |  #7  
CemTnTn avatarı
Yıllanmış Üye
695 mesaj

"Arkadaşım"

Aslında asıl sorun hyper-threading'i açamamandır. Onu açamadıktan sonra git core 2 duo kullan ? ne kadar bi farkı var ki geriye ?
Yardımcı olmak için yazıyoruz, nankörlük etmeyin. (!)