Masaüstü'ndeki bilgisayardan Laptop'a internet

emre1542
10-12-2010, 23:46   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Benim şuan internete ethernet kablosu ile bağlandığım masaüstü bilgisayarım ve EVEREST marka bi wireless cihazım var. Birde lap top bilgisayarım var. Ben masaüstü bilgisayarım açık olduğu sürece Lap top bilgisayarımda wireless yoluyla benim internetim kullanılabilsin istiyorum. Ancak lap topun benim bilgisayarımın wirelessini görebilmesi için (kablosuz ağlar bölümünde modemlerin göründüğü şekilde) ne yapmam gerekiyor. Sorunu tekrar kısaca özetliyorum:
Masaüstü bilgisayarımda sorunsuzca çalışan ethernet yoluyla bağlı internetimi, sorunsuzca çalışan usb wireless cihazım yoluyla laptopumdada kullanmak istiyorum.

mcafee23 ayrılmıştır
11-12-2010, 00:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

Hiç işletim sistemlerinden bahsetmemişsiniz ama
Win7 veya vista'da
masaüstü bilgisayara wireless usb adaptör takacaksınız.Bilgisayarlar arası geçici kablosuz ağ kuracaksınız.Diğer bilgisayardan da ona bağlanacaksınız

sonra masaüstünde ağ bağdaştırıcılarını açıp kablolu ethernet ilgili olanın özellilerini açıp paylaşım sekmesinde "diğer ağ kullanıcıları bu bilgisayarın internet bağlantısı yoluyla bağlansın" seçeneğini işaretleyerek bağlantıyı paylaşıma açacaksınız

Sonra masaüstü bilgisayarda ağ bağdaştırıcılarında biraz önce ayar yaptığınız ethernet bağdaştırıcısının hemen yanındaki kablosuz adaptörün tcp/IP ayarlarında bir önceki adımın sonucu olarak verilen IP'yi alıp diğer laptop'un kablosuz adaptör tcp/IP ayarlarında elle atayarak ve ağ maskesini de aynen yazarak laptoptan internete gireceksiniz

emre1542
11-12-2010, 17:03   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: mcafee23  
Hiç işletim sistemlerinden bahsetmemişsiniz ama
Win7 veya vista'da
masaüstü bilgisayara wireless usb adaptör takacaksınız.Bilgisayarlar arası geçici kablosuz ağ kuracaksınız.Diğer bilgisayardan da ona bağlanacaksını
Sorun olarak belirttiğim şey zaten bunu yapmak, bilsem sorar mıyım. Nasıl yapılacağını soruyorum. Laptop'un benim bilgisayarımı görmesini sağlayamıyorum başta sorunum bu internet bir yana.
Ayrıca masaüstüne wireless taktığımı zaten belirttim.
İşletim sistemi 2 bilgisayardada XP PRO SP3

mcafee23 ayrılmıştır
11-12-2010, 17:14   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

win7 ve vista da bu iş daha kolay
xp'de ise durum biraz karışık ama
buyrun bu işinizi sanırım görecektir
resimler ölmüş ama anlatım var
http://www.tezgen.com/kablosuz-ag-baglantisi

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 11 Aralık 2010 17:25
emre1542
12-12-2010, 11:16   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: mcafee23  
win7 ve vista da bu iş daha kolay
xp'de ise durum biraz karışık ama
buyrun bu işinizi sanırım görecektir
resimler ölmüş ama anlatım var
http://www.tezgen.com/kablosuz-ag-baglantisi
Teşekkür ederim, ağ bağlantısını dün uğraşa uğraşa yaptım. Bir ara laptoptan internete bağlanabildim. Fakat şuanda bağlanamıyorum ne yapmam gerekiyor 2'sinede elle ip mi vermem gerekiyor. Eğer Gerekliyse Bu ip'ler nedir ve masaüstünde kablosuz'a mı veriyorum yoksa interneti aldığım ethernete mi. İnternet şuan paylaşıma açık. 2pc ağ bağlantısı var. Fakat internete giremiyor laptop.

emre1542
14-12-2010, 13:17   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj

2 Gün oldu yardım edecek kimse yok mu?