Megapiksel masalı: Bilmeniz gereken gerçekler

CHIP Online
03-03-2011, 00:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Ne kadar fazla megapiksel, o kadar kaliteli resim mi demek? İşte bildiklerimiz ve gerçek doğrular...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/mega ... ercekler_25416.html

Resimlerle: Photoshop mucizesi güzeller!

Yeni fotoğraf makinelerinde üreticiler megapixel oyununu oynamaya devam ediyor ve bu şekilde 16 MP'lik makineleri uygun fiyatlara satıyorlar. Düşük çözünürlükteki kameraları küçümseyenler çoğu zaman yanılıyorlar. Çünkü fazla megapixel fotoğraf makinelerinde daha iyi fotoğraf demek değil, hatta bazı durumlarda kötü...

Düşük fiyatlı makinelerde olan yüksek çözünürlükler ve profesyonel makinelerde genelde standart olan 10 MP haliyle insanı şüpheye düşürüyor.  Bunun yanında sizin 10 MP'den fazlasına ihtiyacınız yok. 10x15 santimetre boyutunda bir fotoğraf için 3 megapixel, A4 boyutunda bir fotoğraf için ise 8 megapixel yeterli.
Düşük çözünürlükteki görüntü sensörlerinin neden daha iyi fotoğraflar çekebildiğini, 10, 14 ve 16 megapixel makineler arasındaki kalite karşılaştırmasını, satın alma önerilerini makalemizin ilerleyen sayfalarında bulabilirsiniz.

Tüm konu: Megapiksel masalı: Bilmeniz gereken gerçekler

Resimlerle: Photoshop mucizesi güzeller!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Hangi fotoğraf makinesini kullanıyorsunuz?

Kapalı Hesap (154666)
03-03-2011, 09:58   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

NIKON F90 gövde
AF Nikkor 50mm F 1:1.2 Objektif
AF Tamron 28-200mm F3.4 Objektif
10 adet filtre
3 Adet sensörlü parasoley flaş
SLIK 35 DN sehpa
Taşıma çantası

Erşah
03-03-2011, 11:15   |  #3  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Nikon D90... Ben nikoncuyum kardeş... 
Paylaşım için teşekkürler.Samsung'un telefonuu almış bir arkadaş.Diyorki bende 3.2 mp kamera var. Bende de Nokia 1.3 mp var.Dedim hangimizinki daha iyi çekiyor... Çektik iki tane fotoğraf. Bilgisayara attık. %150 zoom'dan sonra samsung pixel pixel olmaya başladı.Bende ise %175'den sonra pixeller görünmeye başladı.Böyle küçücük testle bile megapixel kavramının pek bir işe yaramadığı görünüyor.

Kapalı Hesap (154666)
03-03-2011, 12:12   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: Erşah  
Nikon D90... Ben nikoncuyum kardeş... 
Paylaşım için teşekkürler.Samsung'un telefonuu almış bir arkadaş.Diyorki bende 3.2 mp kamera var. Bende de Nokia 1.3 mp var.Dedim hangimizinki daha iyi çekiyor... Çektik iki tane fotoğraf. Bilgisayara attık. %150 zoom'dan sonra samsung pixel pixel olmaya başladı.Bende ise %175'den sonra pixeller görünmeye başladı.Böyle küçücük testle bile megapixel kavramının pek bir işe yaramadığı görünüyor.
Bu senin olay objektif kavramıyla ilgili
Yanlız bir farkla
Ben hala eski kafalı olarak analog makina kullanıyor ve genelde slayt çekiyorum.
Çekmiş olduğum slaytı banyo ettirip yüksek çözünürlükle taratıyorum. Bilgisayara atıp ta normal boyutta (%100) gösterdiğim zaman portre olarak çekilmiş kişinin sadece burnu görünüyor. (15 inch ekranda)
Bu durumda bir kişinin gerçek boyutlarındaki fotosunu bile basmak mümkün görülüyor.

Lebbeyk
03-03-2011, 19:55   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Ben rollei kullanıyorum, gayet de memnumum :) Belki pek bilinmedik bi marka ama, gayet memnumum. Bir sürü çekim modu var, özellikle gün batımı modu harika gün batımı resimleri çekiyor.. 12 MP'lik olanı kullanıyorum..

kemsa
04-03-2011, 11:12   |  #6  
Taze Üye
2 mesaj

Arkadaşlar,
Güzel bir konu açılmış,ama piksel density konusuna değinilmemiş .dp review sitesine girin makinalarınızın piksel density sini kontrol edin mesela orada fuji f 40,50 ve panasonic lumixin düşük piksel density li makineleri var megapikselleri 5 ile 7 arası ama mükemmel makineler.
Makina alırken önce piksel density araştırması gerekli.bunun için ..megapiksel/sensör boyutu=piksel density,yani cm2 ye düşen ışık yoğunlüğü piksel density nekadar küçük olursa makine o kadar iyi demektir,megapiksele aldanmayın.ayrıce image stabilizör yani görüntü sabitleyiciyi de inceleyin,asa yükselterek destek veren makineler asa yı yükseltir hızlı açma kapama kullanır oysa ,lens kaydırmalı sistemleler gerçek görüntü sabitler.
bilgilerinize arz ederim

saygılarımla
kemsa   

ladomi90
21-04-2011, 01:41   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

Megapixele hiç takılmam, hiçte takılmadım.. Analog kullanıyorum, bedavaya profesyonel görüntü alıyorum. İlk "zenit et" ile başladım bu yola.. Arasıra "NikonF90" kullanıyorum, eş akraba arasında ise "Canon prima 130" analog makinamdan gayet memnunum. Hangi ebatta görüntü istiyorsanız söylüyorsunuz, isterseniz 10, isterseniz 25 megapixel görüntü alıyorsunuz.  Peki günümüzde buz gibi görüntü veren dilijital servetler yerine sıcak görüntüler sağlayan bedava analog makinalardaki fotoğraf kalitesini neler etkiliyor ?  1) Kullandığınız film 2) Lens kaliteniz  3) uyguladığınız diyafram değeri  4) banyo işlem ve tarama  toplam maliyet 5 tl, 36 poz için. hadi hayırlı işler..