Oyun oynamak: Yararlı mı zararlı mı?

CHIP Online
21-06-2008, 06:39   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Oyunlar... Öğretici mi, sadece eğlence mi, yoksa şiddetin kaynağı mı? Oyun dosyasını açıyoruz...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Oyun ... ararli-mi_7416.html

Resimlerle: Kült oyunlar

Otuzuncu yaş gününü çoktan kutlamış olan bilgisayar oyunları endüstrisi, yaşam tarzlarından yemek yeme alışkanlıklarına, müzikten sinemaya kadar etrafındaki hemen her şeyi etkileyerek gelişmeye devam ediyor. Peki ama oyunların zararlı yönleri de var mı? Ya da oyun oynamanın bizlere neler kazandırdığını biliyor muyuz?

İnsanoğlu, varoluşundan bu yana kendisinden başka biri olmayı hayal edip durmuş. Hep olmazları yapmak istemiş, erişilmezlere kavuşmayı düşlemiş. Çağlar boyunca hep yapabildiklerinin değil yapamadıklarının özlemini duymuş. İşte, enternasyonal adıyla video oyunları veya Türkiye'deki yaygın kullanılışıyla bilgisayar oyunları, bizi tam da bu en derin ve eski boşluğumuzdan yakalıyor: Başka birisi olmak ve daha da ötesi kahraman olmak.

Tabii ki bilgisayar oyunu konusu bu kadar kısa bir tanımlayla açıklanabilecek kadar basit değil. Oyunların bugün geldiği nokta ve insanlar üzerindeki etkileri üniversitelerde tez konusu olabiliyor; hatta oyunlar hakkında sosyoloji konsferanslar bile düzenleniyor. Aslında bu duruma şaşırmamak gerekli. Gittikçe daha gerçekçi hale gelen, oynayanı içine çeken, hatta kendisine bağımlı hale getirebilen oyunlar, bir de internetin gelişmesiyle birlikte toplu bir eyleme dönüşünce, konu çok daha önemli ve kritik bir hale geliyor.

Tüm konu: Oyun oynamak: Yararlı mı zararlı mı?

Resimlerle: Kült oyunlar

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Söz sizde... Oyun oynamak yararlı mı, zararlı mı?

TuncaBozkurt
21-06-2008, 09:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,805 mesaj

Eğer denge korunabilirse, yani bağımlı olunmazsa zararlı olmaz. Günde 8-10 saat, hatta 12 saatten fazla oyun oynamak kişinin sosyal yaşamdan uzaklaşmasına neden olur.
Oyunlardan etkilenmenin (şiddet vs.) pek de gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. Eğer bir insan birkaç saat oynadığı oyunun etkisiyle şiddet eğilimi gösteriyorsa, bu insanın kişiliği yeterinde oturmamış demektir.
Kısacası çoğu şey gibi oyunun da azı yarar, çoğu zarar.

Kapalı Hesap (53751)
21-06-2008, 10:27   |  #3  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj
tuncab
Kısacası çoğu şey gibi oyunun da azı yarar, çoğu zarar.
Bende tuncab'a katılıyorum.

PCorsan
21-06-2008, 11:19   |  #4  
Taze Üye
16 mesaj

Bence göreceli. Eğer bilgisayar alanında bir yerlere gelmek istiyorsanız oyun zararlı. Çok büyük zaman kaybı. bir ouna harcağın vakitte neler gelişiyor neler kaçırıyorsun teknoloji bakımından. oyuna başladığınızda sonunu getirme isteği doğuyor. Bu da çok oyalayıcı. Mesela ben web Tasarım yaparken, Program yazarken konbinasyon kurmak, veya film montaj işiyle uğraşırken oyundan daha çok zevk alıyorum. O yüzden göreceli. Zevk aldığı şeyler insanların gelmek istediği yerle alakalı. Adam memurdur. bilgisayar alanında bir beklentisi yoktur onun tek amacı bilgisayarın oyun yönünden zevk almak. Bilgisayar öyle garip bişeyki mevki olarak gelmek isteğin yere gelebilirsin ama o mevkideki bilgini her saat yükseltmen gerek. Yani tamam benim bilgim bu mevkiyi korur dersin ama yanlızca o dairede borun öter başkasına değil. buda oyunla sağlanmaz.

Falan filan...

QUAKE-4
21-06-2008, 14:31   |  #5  
Yıllanmış Üye
646 mesaj

B. OKUNU ÇIKARMADIĞĞIN SÜRECE BİR SORUN YOK BENCE SUÇLU OYUNLAR DEĞİL İNSANLARDIR.

57mm
21-06-2008, 14:42   |  #6  
Yıllanmış Üye
336 mesaj
QUAKE-4
B. OKUNU ÇIKARMADIĞĞIN SÜRECE BİR SORUN YOK BENCE SUÇLU OYUNLAR DEĞİL İNSANLARDIR.
aynen dostum. adam kendini silahla vurdu diye silahı suçlayamazsın. insana bakmak lazım. mesela ben bi oyunu alınca merak ettigm ne varsa yaparm işin cılkını çıkarırım. ama sonrada böyle oyuna 10 gün girmem. sıkılırım çünkü nooldugnu bilirim. oyunu bitirmek içinde çabalamam ne yalan söyliyim :). ha soruya gelince oyun oynamak ndeniyle pc başında oldgumuz için radyasyon vs gibi şeylerden etkileneblirz monitör yüzünden.. onun dışında pek zararı oldugunu düşünmüyorum

QUAKE-4
21-06-2008, 14:45   |  #7  
Yıllanmış Üye
646 mesaj
57mm
aynen dostum. adam kendini silahla vurdu diye silahı suçlayamazsın. insana bakmak lazım. mesela ben bi oyunu alınca merak ettigm ne varsa yaparm işin cılkını çıkarırım. ama sonrada böyle oyuna 10 gün girmem. sıkılırım çünkü nooldugnu bilirim. oyunu bitirmek içinde çabalamam ne yalan söyliyim :). ha soruya gelince oyun oynamak ndeniyle pc başında oldgumuz için radyasyon vs gibi şeylerden etkileneblirz monitör yüzünden.. onun dışında pek zararı oldugunu düşünmü
BeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendim

SaGoPa KaJMeR.
21-06-2008, 16:37   |  #8  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
2,547 mesaj

Kimileri Oyunu Oynamak İcin Kimileride Tutkusu İcin. Alıyorlar. Kimileride İlk okula giden Cocuguna Şimdiden Bilgisayar Almayı Düşünüyorlar. İşte Durum Bu !

alacakll
21-06-2008, 18:21   |  #9  
Üye
69 mesaj

bence oyunlara en tehlikelisi online oynanan oyunlar king batak okey gibileri herkez birbirine söğüp sayıyor hesaplaşmalar yer söylemeler asıl zararlı olanlar bunlar yoksa tek kişilik oyunların zararı olmaz tabi tuncab kardeiminde dediği gibi kişilik meselesi

memof1team
26-06-2008, 01:25   |  #10  
Taze Üye
15 mesaj

Her şeyi tadında bırakmak gerekir..
Her şeyin fazlası zararlıdır.
Bir şeyi abartmamak gerekir.
Kısacası irademize hakim olmalıyız..
Günde 1-2 saat oyun oynamak insan bünyesi için yeterli:D