Sadece melodisini hatırladığınız bir şarkıyı bulma

netkili
12-10-2012, 18:40   |  #1  
netkili avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
21 mesaj

Hepimizin başına mutlaka gelmiştir. Arabada, evde, restoranda, okulda bir anda bir şarkı duyarız ve şarkıyı çok beğeniriz. Şarkıyı duyduktan sonra da mutlaka mp3 ünü bularak indirmek isteriz ama bir türlü şarkıyı bulamayız çünkü ne sözleri kalmıştır aklımızda ne de söyleyenin kim olduğunu biliriz. Bu tür durumlarda oraya buraya yazılar göndererek şarkıyı bulmaya çalışırız ama nafile. İşte midomi sitesi tam da bu zor anımızda imdadımıza yetişiyor.

Bu websiteyi diğer müzik sitelerinden ayıran özelliği tam da yukarıda anlattığımız durumda devreye giriyor. Şimdi midomi sitesini nasıl kullanacağımızı anlatalım. Kullanımı çok basit, açılan sayfada üst orta kısımda "click and sing or hum" linkini tıklıyoruz. Mikrofonunuzu kullanabilmeniz için küçük bir izin penceresi açılıyor. Burada "izin ver"i tıklıyoruz ve şarkıyı mırıldanmaya başlıyoruz. Mırıldanmanızda isterseniz bildiğiniz kelime ve sözleri de kullanabilirsiniz. Ama hiç sözünü bilmiyor sadece melodisini hatırlıyorsanız mırıldanmanızda yeterli. Mırıldandığınız şarkı sitenin arşivinde varsa direkt olarak karşınıza çıkıyor.

Ben sizler için bir deneme yaptım ve mırıldanarak bir şarkıyı gerçekten de buldum. Aynı zamanda sitenin kullanımını da görüntülü olarak anlattım. Bu denemeyi görmek ve sitenin kullanımıyla ilgili anlatımı duymak istiyorsanız bu videoyu izlemeniz yeterli.

Siteyle ilgili son olarak eklemek istediğim ise, site yabancı dilde kurgulandığı için daha çok yabancı şarkıları bulmanıza yarıyor. Hepinize iyi eğlenceler.

Kaynak: Bir türlü bulamadığınız bir şarkı mı var?

abandonware
14-10-2012, 20:47   |  #2  
abandonware avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
120 mesaj

bilgilendirme için sağol :) benim androidde zaten uygulaması mevcut :)

netkili
14-10-2012, 21:13   |  #3  
netkili avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
21 mesaj
Alıntı: abandonware  
bilgilendirme için sağol :) benim androidde zaten uygulaması mevcut :)

umarım bilmeyen herkes öğrenir ve bir faydası olur.

abandonware
15-10-2012, 17:07   |  #4  
abandonware avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
120 mesaj
Alıntı: netkili  

umarım bilmeyen herkes öğrenir ve bir faydası olur.

inşallah.. androd vede ios uygulamanın adı = soundhound

şükrü okutan
22-07-2013, 13:22   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
0 mesaj

bu programı denedim ama basarılı değil,, yardımınızı buradan mesaj olarak gönderebilirseniz sevinirm. parca yabancı ve biraz trans bir parca ve bi kısmında müzik yavaslayarak duruyor söyle diyor erkek sesi ile sanki " this is absence my baby"  yada this is my absence baby gibibgbi bir şey  teşekkürler.