SATA HDD IDE YE ÇEVİRME

HPQ-User
05-03-2008, 11:40   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ENGİNEER sormuş:
Merhabalar,vatan bilg.dan 1 ay önce bu özelliklerdeki orjinal vista yüklü laptop aldım ve mühendislik okuyorum çizim programlarının hiç birini kurmuyor kabul etmiyor ve son versiyonlarını istiyo hep buda okulda kullanılmıyor 2 yıl sonra geliyo iş işten geçince yani,bende bu laptopumu xp prof.işletim sistemine çevirmek istiyorum ancak sorularımı madde madde yazmak istiyorum inan ki şuan bu sorunla ilgili 4 kişiyiz aynı fakültede okuyoruz...
1.Hdd satayımı ide ye yoksa ide yimi sata hdd a çevirmemiz gerekiyor?
2.ben n-lite programı ile istenilen sata destekli cd oluşturdum ama formata başlıyorum tam format sırasında hard diski yok diyor görmüyor yani?
3.Hatta arkadaşın biosundan boot seçeneklerinden herşeyi denedik cd den açmıyor cd ye girmiyor hep vista işletim sistemi açıyo resetliyoz aynı hep nasıl olacak acaba?
4.xp drivers larnı bazı laptop özellikle fujitsu simens laptopun xp driversları yok vermemiş biz bu xp sürücülerini nasıl tam nerden buluo indirebiliriz?

BU SORUNLARIN ÇÖZÜMLERİ İÇİN ÇOK UĞRAŞIYOZ İNANINKİ HERŞEYİ DENİYOZ SİZLERDEN YARDIMLARINIZI YOL GÖSTERMENİZİ TEMENNİ EDİYORUZ ŞİMDİDEN ÇOK SAĞOLUN...İYİ GÜNLER

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: MacOS(X)
Sistem Özellikleri:
FUJİTSU SİMENS AMİLO Pİ 2515 SERİSİ
ORJİNAL OLARAK VİSTA PREMİUM YÜKLÜ OLARAK ALDIM
1GB RAM
160 HDD
INTEL CURE DUO 2.0
256 EKRAN KARTI

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.2; SV1; .NET CLR 1.1.4322)

Borga-x
05-03-2008, 11:51   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Bence boyle yapacagınıza Vıstayı silmeden bu programları yujleyebılırsınız. Kanımca C surucune kurmaya çalıştıgınız programlar sıstem dosyalarında ve program fıles klasorunde değişikliğe gittigi için Vista bu duruma ızın vermıyor. Partıtıon magıc programını kurun ve ıkıncı bır HDD oluşturun. D surucune kuracagınız programları yol olarak d:\program files\program klasoru seklınde kurun. Program kurulum yerını gosterırken C yerıne D yazacaksınız yanı.

Bunu bır deneyın. Onun dısında
1-HDD cevırım yapmanıza gerek yok
2- Sata HDD'ler XP kurulurken anakartlar tarafından pek tanınmaz. Yanı SATA Raıd surucusunu XP yukleme esnasında F6'ya basarak tanıtmanız gerekir. Bu sekılde Sata raıd surucusunu tanıttıktan sonra anakart SATA HDD'i gorur. Sata suruculerını bır dıskete yukleyın ve XP on yukleme yaparken F6 tusuna basıp bu dıskettekı suruculerı tanıtın. Bundan sonra kuruluma devam edebılırsınız. Bu sata surucusunu size verilen cd'ler içinde bakıp bulmalısınız genelde anakart CD'sı ıcınde vardır.
3- ' ile ilişkili
4- XP suruculerı http://support.fujitsu-siemens.com/com/support/downloads.html

Son Düzenleme: Borga-x ~ 05 Mart 2008 11:53
cloopx
16-05-2009, 14:52   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Aynı Sorun Arkadaşımnda Vardı
Xp Sp2 İ.Sistemi Kurdu Bir Sorun Kalmadı

Banned
16-05-2009, 15:23   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
cloopx
Aynı Sorun Arkadaşımnda Vardı
Xp Sp2 İ.Sistemi Kurdu Bir Sorun Kalmadı
Helal be! Tam bir yıl 10 günce önce bir konu açılıp, cevaplanmış.  Sizde hee bende bunu gördüm demek için cevap yazmışsınız. Üstelik ilk cevabın. Belkide bunu yazabilmek için üye olmuşundur. Helal kutluyorum. Böyle azim görmedim. Hoşgeldin arkadaşım.AlkışAlkışAlkışAlkışAlkışBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimAlkışAlkışAlkışGülüşGülüşGeekGeekGeekAlkışAlkışAlkışBeğendimBeğendimBeğendimAğzı kulaklarına varıyorAğzı kulaklarına varıyorAğzı kulaklarına varıyorAğzı kulaklarına varıyorAğzı kulaklarına varıyor

Burak Torun
16-05-2009, 15:33   |  #5  
Burak Torun avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,679 mesaj
khramn
Helal be! Tam bir yıl 10 günce önce bir konu açılıp, cevaplanmış.  Sizde hee bende bunu gördüm demek için cevap yazmışsınız. Üstelik ilk cevabın. Belkide bunu yazabilmek için üye olmuşundur. Helal kutluyorum. Böyle azim görmedim. Hoşgeldin arkadaşım.AlkışAlkışAlkışAlkışAlkışBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimAlkışAlkışAlkışGülüşGülüşGeekGeekGeekAlkışAlkışAlkışBeğendimBeğendimBeğendimAğzı kulaklarına varıyorAğzı kulaklarına varıyorAğzı kulaklarına varıyorAğzı kulaklarına varıyorAğzı kulaklarına varıyor
BeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimAğzı kulaklarına varıyor