Sinsi virüsler: Rootkit'leri tanıyın ve silin

CHIP Online
24-07-2008, 02:47   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Kendilerini saklamak konusunda profesyonel olan rootkit'leri CHIP Online yardımıyla bulun ve silin.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Sins ... -ve-silin_7633.html

Rootkit'ler Windows dünyasında pek tanınmış bir fenomen değildir; işin kötü tarafı ise çok tehlikelidirler. Bu programlar zararlı yazılımları sisteme o kadar iyi saklarlar ki, birçok virüs tarayıcı onları bulamaz. Burada özel Anti-Rootkit araçlarına başvurmanız gerekiyor. CHIP Online bu sinsi düşmanların izini nasıl sürmeniz gerektiğini size gösterecek.

Bir rootkit tek başına tehlikeli değildir. Fakat virüs, solucan ve Truva atları ila beraber cidden şeytani bir potansiyele sahiptirler: Rootkit'ler ne kullanıcının ne de anti-virüs yazılımlarının dijital zararlıların varlığından haberdar olmamasını sağlıyor. Genellikle Windows'un derinliklerine yerleşirler ve oradan sistem fonksiyonlarını kontrol ederler. Böylece Windows Explorer, görev yöneticisi veya virüs tarayıcının dosya sistemine ilişkin sorgularını yakalar, kendilerine ilişkin tüm izleri siler ve sonrasında sorguya sahte bir yanıt verirler. Sonuç: En azından standart araçlarla rootkit'lerin izini sürmek mümkün değil. Burada özel araçlar devreye girmek zorunda.

Önemli:
Rootkit avına çıkmadan önce tüm kişisel dosyalarınızın (dokümanlar, resimler, müzikler) yedeğini alın. Zararlı yazılımları herhangi bir yan etki oluşmadan ortadan kaldırmak her zaman mümkün olmuyor.

Tüm konu: Sinsi virüsler: Rootkit'leri tanıyın ve silin

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Virüs, solucan ve trojanlara dikkat ettiğiniz kadar rootkit'lere de dikkat eder misiniz?

Kapalı Hesap (53751)
24-07-2008, 11:47   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

Dikkat etmeye çalışıyorum:)

supercocuk
24-07-2008, 12:00   |  #3  
supercocuk avatarı
Yıllanmış Üye
550 mesaj

Allah'a emanet gidiyoruz valla :)

hiko91
24-07-2008, 12:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

walla sımdıye kadar hicbi rootkıt araı kullnmadım .sızın onrecegınız kullanısı kolay vistayla uyumlu bısey warsa kullanıyım:)

gicir
24-07-2008, 16:06   |  #5  
Taze Üye
11 mesaj

Avira AntiVir Premium Security kullanıyorum, ne trojan, ne virüs, ne rootkit vız geliyor hepsi. webde özgürce dolaşıyorum bu kadar güvende olmaz diosunuz dimi olur olur çünkü avira antivir size güvenlikten daha fazlasını veriyor.

1 aylık demo kullanıp test edebilirsiniz daha sonra 3 aylık promosyon yakalarsanız benim gibi mutlu bir şekilde kullanabilirsiniz.:)

DeePBluESeA
25-07-2008, 12:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
281 mesaj
supercocuk
Allah'a emanet gidiyoruz valla :)
GülüşGülüş valla ben kaspersky kullanıyorum buna ek olarak ta şu sezgisel tarama yöntemini kullanan Norton Antibot u kullanıyorum ama yinede bilgisayarım çok güvenli diyemiyorum arada Panda ve McAfee nin rootkit tarayıcılarını indiripo tarattığım oluyor

minnoş_97
25-07-2008, 14:10   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,115 mesaj

valla anti-virüs,anti spyware ve anti-malwareyi biliyorum.vistaya uyumlu anti-rootkit varsa kullanalım.