Sıvı soğutma mı Hava soğutma mı?

kalkan-99
30-04-2012, 18:17   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
87 mesaj

Arkadaşlar sistemim şöyle :

İşlemci: İntel Core İ5 2500K @ 3.30 Ghz
Anakart: MSI Z77A-G45
Ekran Kartı: Zotac GTX 570
Ram : GSKİLL Ripjaws 8GB (2*4GB) 1866 Mhz
Kasa: COOLER MASTERHAF 912 PLUS GX 80PLUS 750W

Bu sisteme overclock yapmayı düşünüyorum.Sıvı soğutma mı alayım hava soğutma mı? Overclock yaparken fazla ısınmadan parça yanması istemiyorum. Ayrıca kasamdaki fanlar yeterli midir?

Kapalı Hesap (203105)
30-04-2012, 18:20   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj

kasa na uyumluysa eğer corsaır markasının şu modelini tavsiye ederim

eğer uymuyorsa H80 al o uyumlu olur

kalkan-99
30-04-2012, 18:23   |  #3  
OP Üye
87 mesaj
Alıntı: glscgn  
kasa na uyumluysa eğer corsaır markasının şu modelini tavsiye ederim

eğer uymuyorsa H80 al o uyumlu

Yani sıvı soğutma mı tercih edersin.

Mertcan0725
30-04-2012, 18:33   |  #4  
Mertcan0725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,706 mesaj

arkadaş güzel bir model önermiş eğer imkanınız varsa tercihinizi sıvı soğutmadan yana kullanırsanız sistem bileşenleri için çok daha sağlıklı olur ve hava soğutmaya göre çok daha iyidir.

Kapalı Hesap (203561)
30-04-2012, 18:45   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 136
4,310 mesaj

Sıvı soğutma daha sağlam soğutma imkanı sağlar.
Ben 3 tane daha fan taktım kasama fakat 32 dereceden 26 dereceye falan düştü. Gerçi benim takma amacım led ışığı ile aksesuar olması :)

Kapalı Hesap (203105)
30-04-2012, 20:29   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj
Alıntı: kalkan-99  
Yani sıvı soğutma mı tercih edersin.
tabiykide zaten sıvı yı depolayan radyatör üde fanlarla soğutacaksın amaç işlemciyi daha serin çalıştırmak
ancak bütçen yetiyor mu birde o var

ha unutmadan bazı resimlerde haf 912 kasaya takılmış vaziyette gördüm ancak  siz yinede almadan önce  emin olun  H100 alırsanız ve kasaya uyumlu olrsa sizin için süper olucaktır

jupiter65
01-05-2012, 01:14   |  #7  
jupiter65 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
1,167 mesaj

Sıvı soğutma kullandım. Bir sürü sorunu var. Zamanla ısıdan sıvı muhafaza kabı çatlıyor. Sürekli sıvı eklemek zorunda kalıyorsun. Bu sıvıdan da her yerde bulamıyorsun. Bulsan da, (İntenetten) en az 40 ytl civarında..
Bazen hava yapıyor. Aldıktan sonra kısa bir süre sonra demode oluyor. Diyelim kabın çatladı. Aynısından yok piyasada. Komple sistemi yenilemen lazım. Ayrıca sıvı soğutma monte etmek herkesin yapacağı bir şey değil. Yaparım diyen de uydurma yapıyor. Uzmanını bulman lazım. Sıvı soğutma yeni çıktığında çok tutuldu, ama kuru soğutmanın daha iyi ve kullanışlı olduğu gerçeği kabul edilerek sıvı soğutmalar rafa kaldırıldı. İşi bilen sıvı soğutma kullanmaz. Maliyeti yüksek ve sıkıntı yaratıyor. Hiç merak edilecek bir şey değil. Ben denedim ve çoktan çöpe attım. Kuru soğutma kullanıyorum bir senedir ne ısınma, ne de başka bir sorun var. PC nin içinde boşa yer kaplayan bir sürü hortum, vida musluk vs. Yol yakınken vazgeç.

Son Düzenleme: jupiter65 ~ 01 Mayıs 2012 01:16
Kapalı Hesap (91855)
01-05-2012, 01:51   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

sıvı soğutmanın avantajları 2fandan daha fazlasını kullanabiliyor olman
sli veya crossfire yaptığında üstte kalan kartın fanı hava alamaz ama sıvı soğutma sistemin varsa öyle bir sorun yaşamazsın
bir tane geniş radyatörle kasa içindeki tüm parçaları soğutabilme şansın var
temizlenmesi daha kolay

jUpiterin dediği gibi bazı sıkıntıları olabiliyor ama çok nadiren yaşanan şeyler bunlar

kendin sistem kurmaya yeterli bilgin yoksa hazır sistem alabilirsin arkadaşlar corsairin önermiş onlar gayet iyidir mesela ama h100 kasanla uyumluysa gidip de 30 lira az vericem diyip h80 alma
hatta gold bilgisayarda h100 şu an daha ucuz

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (236327) ~ 01 Mayıs 2012 01:52
M.G.G
02-05-2012, 22:48   |  #9  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

Sıvı soğutma hava soğutmaya göre daha iyi soğutur ama jupiter65in dediği gibi daha maliyetlidir.
Ayrıca düzgün takılmazsa su sızdırma riski de olduğu için pek önerilmez..
http://www.vatanbilgisayar.com/S ... ils.aspx?I_ID=58360
bu soğutucuyu öneririm.Ödüllüdür i7yi 4.3 ghz 40 derece boşta tutmuştur;
http://www.youtube.com/watch?v=DJccMc1gI6c

glozlem
22-09-2014, 14:37   |  #10  
Taze Üye
2 mesaj

Yaygın olarak kullanılan soğutma kulelerinde, kulenin içinden geçerken suyun hava ile teması sonucu bir kısmı buharlaşarak atmosfere verilir, bu esnada soğutma suyu üzerindeki ısının bir kısmı buharlaşma vasıtası ile atmosfere verilerek suyun soğuması sağlanmış olur. Soğutma kulelerinin çalışma prensibi, suyun hava ile karşılaşma şekline göre ikiye ayrılır.

• Karşı akışlı soğutma kuleleri:

Su ve havanın 180 derecelik bir açı oluşturacak şekilde karşı karşıya geldiği sistemlerdir. Su dağıtımı oluklu bir sistemle yapılabileceği gibi trake adı verilen basınçlı bir borulama sistemiyle de gerçekleştirilebilir. Nozullar aracılığıyla minimize edilen su dolgu üzerindeyken, kulenin dört bir yanından içeriye hızla nüfuz eden hava ile karşılaşır ve ısı transferi gerçekleştirilir. Soğuk su, alt havuzda bir araya getirilir ve sisteme basılır.

• Çapraz akışlı soğutma kuleleri

Su ve havanın 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde karşı karşıya geldiği sistemlerdir. Su dağıtımı doğal bir şekilde, yerçekiminin gücü ile gerçekleşmektedir. Sıcak su dağıtım havuzu üzerine sistematik şekilde konuşlandırılmış olan nozullar aracılığıyla su minimize edilir ve dolgu üzerine gönderilir. Hava giriş panjurlarından gelen hava ile dolgu yüzeyinde karşılaşan su arasında ısı transferi gerçekleşir ve alt havuzda toplanan soğuk su tekrar sisteme basılır.

Karşı akışlı tip kulelerde su yukarıdan aşağı akarken, havada aşağıdan yukarıya hareket ederek su ile temas eder. Çapraz akışlı tiplerde ise, su yine yukarıdan aşağı akarken, bu kez hava yatay olarak hareket eder.

Karşı ve çarpraz akışlı kuleler arasında yıllardan beri süregelmekte olan bir rekabet söz konusudur. Buna karşın birinin diğerinden daha üstün olduğu söylenemez. Hangi prensiple çalışırsa çalışsın bir soğutma kulesinden azami verimi alabimek için ortam koşulları ve su özellikleri dikkate alınmalıdır. Genelde yaygın olarak kullanılan tiplerde, kule üzerinden fıskiye sistemi ile homojen biçimde kulenin altındaki dolgu alanına püskürtülen su, kule üzerindeki fanlar ile dolgu alanından yukarıya emilen hava ile karşılaşarak soğur ve bir kısmı buharlaşır. Buharlaşma ile nem miktarı artan hava fanların emişi ile kule içinden atmosfere gönderilir. Bu sayede soğuyan su dolgu alanına birikir ve oradan sisteme gönderilir.