"Varsayılan ağ geçidiniz çevrimdışı" Hatası

boracan
26-11-2006, 20:14   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Selamlar,

Elimde 2 adet desktop bir adet de laptop bilgisayar var, desktopların en yeni olanının (2003 model) onboard Ethernet bağlantısı var ve 4 portlu ADSL modemimle gayet uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Eski desktopta (2000 model) Ethernet kartı takılı, görünürde hiç bir sorun (donanım tanımama, sürücü tanımama, IRQ çakışması v.b.) yokken eğer önce modemi açıp da ADSL hattının online olmasını beklemezsem ne yaparsam yapayım "Varsayılan Ağ geçidiniz Çevrimdışı" hata mesajından kurtulamıyorum.

Laptop da 2000 model ve onda USB/Ethernet dönüştürücü kullanıyorum. Bazen ilk bağlantıda problem yaratmıyor ama bir süre sonra onun da iddası "Varsayılan Ağ geçidinin Çevrimdışı" olduğu yönünde. Tabi bunu görünce USB/Ethernet dönüştürücüyü kuralına uygun bir şekilde (Donanımı güvenle kaldır komutunu kullanarak) çıkartıp yeniden takmak bir çözüm oluyor ama bu da arabayla otobanda 140 ile giderken distribütör kapağını söküp takmaya benziyor.

Tüm makinelerdeki IP, Ağ geçidi, DNS v.b. ayarları kurallara uygun ADSL modemim de "Multi user" modunda ama 2000 model makinaların ADSL modemime Fransız kalmaları fena halde canımı sıkıyor.

Acaba herhangi bir şekilde onların ADSL modemi unutmamalarını sağlamak mümkün müdür???

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bora CAN

bdeniz
10-12-2006, 01:08   |  #2  
Taze Üye
15 mesaj

Merhaba

Bu 2000 modelden kastınız windows 2000 mi .Bana hata mesajlarını ve event ları gönderirseniz size kalıcı bir çözüm önerebilirim.Ağ geçidi offline mesajını ilk defa duydum .Bir adsl modemden 3 pc nin çıkmasını istiyormusun eğer cevabın hayır ise diğer pc veya laptopların ağ geçidi yazmaz iseniz bu mesajı almazsınız ama yinede sizden mail bekliyorum.

Saygılarımla

boracan
10-12-2006, 21:13   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

Merhaba,

2000 modelden kasıt makinelerin üretim zamanını ifade etmekti. Hepsinin üzerinde WinXP-SP2 Türkçe çalışıyor.

Hata mesajını nasıl gördüğümü anlatayım: İlk mailde de belirttiğim gibi 2000 model bilgisayarlarda önce modemi açıp ADSL hattının online olmasını beklemeden bilgisayarı açtığımda hiç bir şekilde internete çıkamıyorum. MSN Messenger oturumu açmaya çalışırken oturum açılmıyor ve bunu belirten bir mesaj kutusu çıkıyor. O mesaj kutusundaki "Sorunu gider v.b." yazan yere tıkladığımda da program bilgisayardaki bir takım noktaları kontrol ediyor. İşte tam listedeki "Varsayılan Ağ Geçidi" sırasına geldiğinde bir süre bekliyor ve "Varsayılan Ağ Geçidiniz Çevrimdışı görünüyor. Bu arızayı onarmak ister misiniz?" diye bir mesaj kutusu daha çıkıyor. "Onar" düğmesine tıkladığımda yine program birşeyler yapıyor ve "Onarıldı" diyor. Ancak nafile; yine bağlantı sağlanamıyor.

Bu durum ben hem modemi hem de bilgisayarı kapatıp, önce modemi açıp ADSL nin online olmasını bekleyip (2-3 dakika) daha sonra bilgisayarı açana kadar böyle kalıyor.

Tamam, hadi ilk açılış sırasındaki bekleme eziyetini sineye çekelim de bilgisayara herhangi bir program kurduktan ya da bir güncelleme yaptıktan sonra bilgisayarı restart ettiğimde de aynı problem ile karşılaşınca topunu pencereden fırlatıp atmak geliyor içimden.

1988'den beri aktif olarak bilgisayar kullanıyorum, herhangi bir kursa gitmedim, eğitimim ve iş alanım bilgisayar üzerine değil ama birçok konuda özellikle faal olarak kullandığım programlar hakkında literatürü yakından takip ediyorum. Kısaca kendimi bir Power User olarak tanımlayabilirim.

Bugüne kadar başvurduğum hiçbir arkadaşım, ki aralarında bilgisayar teknik servis elemanı, network uzmanı, sistem destek uzmanı olanlar var, bu soruna bir çözüm üretemedi. Evet çeşitli fikirler öne sürdüler ama denedim, hiç biri doğru sonuca ulaştıramadı.

Bu nedenle değerli fikirlerinize açığım.

Görüşmek üzere...

Bora CAN

emrullah13
14-06-2008, 11:21   |  #4  
Taze Üye
2 mesaj

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞ YARDIMIN İÇİN ALLAH TÜM KARDEŞLERİMİZİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN
BANA ŞİMDİDE MSN AÇTIĞIM ZAMAN BU 80048823 HATA KODU GELİYOR. İKİ MSN AÇILMIYOR DİĞERLERİ AÇILIYOR ACİL YARDIM EDEBİLRİMİSİNİZ O EMAİL LERİMDE BAYA FROMLARA ÜYE OLMUŞTUM
MSN E MAİL GELEN KUTUSUNDA BAYA BİLGİLERİM VARDI
LÜTFEN ACİL YARDIM

Son Düzenleme: emrullah13 ~ 04 Mart 2009 20:29
cell-o
14-06-2008, 13:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

Sorunlu makinalardaki Start->run->cmd  "ipconfig /all"  çıktılarını buraya koyarmısınız.Ayrıca msn için aldığınız hatayı http://www.imzers.com/msn/solve/error-code-80072efd  buradaki yazı ile düzeltebilirsiniz.Ayrıca makinalardaki tüm güvenlik programlarını kapatınız.Son olarak kullandığınız modemin firmware güncelleştiriniz.Diğer taraftan sorunlu olan makinalardaki ethernet kartını sürücülerini güncelleyiniz.

kolay gelsin.

akadirturhan
22-02-2009, 21:42   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

Microsoft Windows XP [Sürüm 5.1.2600]
(C) Telif Hakkı 1985-2001 Microsoft Corp.

D:\Documents and Settings\new>ipconfig /all

Windows IP Yapılandırması

Ana Bilgisayar Adı  . . . . . . . : ibm-2b4c4a3b2ec
        Birincil DNS Soneki . . . . . . . :
        Düğüm Türü . . . . .. . . : Bilinmiyor
        IP Yönlendirme Etkin . . . . . : Hayır
        WINS Proxy Etkin . . . . . . . : Hayır

Ethernet bağdaştırıcı Kablosuz Ağ Bağlantısı:

Bağlantıya özgü DNS Soneki .  . . :
        Açıklama  . . . . . . . . . . . . : Intel(R) PRO/Wireless 2200BG Network
Connection
        Fiziksel Adres. . . . . . . . . . : 00-0E-35-60-03-FC
        Dhcp Etkin. . . . . . . . . . .  : Evet
        Otomatik Yapılandırma Etkin. . . : Evet
        IP Adres. . . . . . . . . . . . . : 192.168.2.4
        Alt Ağ Maskesi. . . . . . . . . . : 255.255.255.0
        Varsayılan Ağ Geçidi. . . . . . . : 192.168.2.1
        DHCP Sunucusu . . . . . . . . . . : 192.168.2.1
        DNS Sunucusu. . . . . . . . . . . : 192.168.2.1
        Kira Sağlanan. . . . . . . . . .  : 22 Şubat 2009 Pazar 21:25:55
        Kira Bitişi . . . . . . . . . . . : 01 Mart 2009 Pazar 21:25:55

Ethernet bağdaştırıcı Yerel Ağ Bağlantısı:

Ortam Durumu  . . . . . . . : Ortam Bağlantısı kesildi
        Açıklama  . . . . . . . . . . . . : Intel(R) PRO/100 VE Network Connecti
on
        Fiziksel Adres. . . . . . . . . . : 00-0A-E4-29-4E-18

D:\Documents and Settings\new>)

şeklinde bir problemim var aynı problem siz nasıl çözdünüz.

emrullah13
04-03-2009, 20:17   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj
cell-o
Sorunlu makinalardaki Start->run->cmd  "ipconfig /all"  çıktılarını buraya koyarmısınız.Ayrıca msn için aldığınız hatayı http://www.imzers.com/msn/solve/error-code-80072efd  buradaki yazı ile düzeltebilirsiniz.Ayrıca makinalardaki tüm güvenlik programlarını kapatınız.Son olarak kullandığınız modemin firmware güncelleştiriniz.Diğer taraftan sorunlu olan makinalardaki ethernet kartını sürücülerini güncelleyiniz.

kolay gelsin.

TŞK EDERİM YARDFIMIN İÇİN ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞ BİRDE BENİM BÖYLE BİR HATA KODU VAR ONU NASIL HAL EDEBİLİRİM 80048823 MSN ADRESİM AÇILMIYOR BU HATA KODUNU VERİYOR İKİ TANE MSN ADRESİM AMA DİĞER MSN ADRESLERİM AÇILIYOR LÜTFEN ACİL YARIM EDEBİLİRMİSİNİZ