Yeni Opera 10.60 hazır; İndirin!

CHIP Online
01-07-2010, 19:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Dünyanın en hızlı tarayıcısı hazır: İşte Opera 10.60, etkileyici test sonuçları, indirme bağlantısı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/yeni ... -indirin_20997.html

Resimlerle: 1991'den 2009'a tüm internet tarayıcılar

Opera Software, tarayıcısı Opera'nın yeni 10.60 sürümünü resmi sitesinden indirilmeye sundu. Geliştiricilerin iddiasına göre yeni Opera, bir önceki sürümden yüzde 50'lere varan bir oranda daha hızlı ve Dünyanın en hızlı tarayıcısı ünvanını eline geçirmiş durumda. Açıklamalara bakarsak, Opera 10.60, Gmail ve Facebook gibi JavaScript ağırlıklı sitelerde Opera'nın performansı görülmeye değer.

Yeni Opera'nın hızını bir kenara bırakırsak, en dikkat çekici özelliği, hiç kuşkusuz WebM platformu ile desteklenen dahili video oynatma yeteneği. Bunun yanında, Opera ile web tabanlı uygulamaları internet bağlantısı olmadan da kullanmanız mümkün hale geliyor.

Peki ama test sonuçları ne diyor? Nereden indirebiliriz? Hepsi haberimizin ikinci sayfasında...

Tüm konu: Yeni Opera 10.60 hazır; İndirin!

Resimlerle: 1991'den 2009'a tüm internet tarayıcılar

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Yeni Opera'yı denediniz mi?

alpagun
01-07-2010, 20:16   |  #2  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
492 mesaj

Şu an da, Mozilla Firefox kullanıyorum. Opera'nın bir önceki sürümünü indirip kurdum. Fakat sürekli takip ettiğim site veya forumları yer imlerine eklediğim halde, bu seçeneği kullanamadım. Yer imleri menüsünden herhangi bir sitenin üzerine gelip tıkladığımda sayfa açılmadı. Bir siteyi "Anasayfam" yapamadım. Opera kullanmak için bir aylık kurs görmek gerek sanırım. :)

Bana pek pratik ve kullanışlı gelmedi.
Mozilla Firefox, daha iyi görünüyor.

Son Düzenleme: alpagun ~ 01 Temmuz 2010 20:18
Atilla Sarıtaş
01-07-2010, 21:13   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Opera'yı indirdim sahidende baya bi hızlanmış sayfa geçişleri çok seri. Bi süre Opera kullanırım heralde duruma göre :)

yildirimbeyazit
01-07-2010, 21:59   |  #4  
Taze Üye
8 mesaj

Sonundaaaaaaaa. İndirdim süper olmuş hele speeddiali 10 numara yapmışlar

Nicoll
02-07-2010, 00:47   |  #5  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Daha önce de bahsettiğim gibi Opera'nın hızı, görselliği, şusu busu tamamen göz boyası. Benim için Opera'nın yaptığı icraat hiçbir anlam ifade etmez. Opera amatör bir web tarayıcısıyla bile hiçbir konuda yarışamaz...

Bahsi geçen uygulamanın "Web tarayıcı" statüsüne girebilmesi için öncelikle içeriğindeki iki önemli unsur olan menfaat ve istihbarat kodlarını kaldırmalı; toplumlara karşı açık ve şeffaf olmalı, kullanıcısını ve ona güvenenleri sırtından vurmamalı, her ne maksatla olursa olsun hiç kimsenin özel bilgilerine tecavüz etmemeli. Eğer firma itibarını zedelemeyecekse kodlarını da açmalı...

Şimdi diyeceksiniz ki; Opera için çok ağır konuştun; Opera'nın gerçekten bir ajan olduğunu ve arka planda amacı dışında gizli ve karanlık işler yürüttüğünü bize kanıtla. Zira ben de aynı şeyi Opara'ya diyaorum; kullanıcılarını aldatmadığını, onların özel bilgilerini çalmadığını, iyi niyetli olduğunu bize kanıtla!

Şizlere şunu kesin bir şekilde söyleyebilirim ki; Opera kodlarını halka açmadığı, açık kaynak bir yazılım olmadığı sürece gerçekte ne haltlar yediğini bırakınız kullanıcılarını anasına, babasına, çocuklarına; ailesine bile anlatamaz, inandıramaz.

Ne yapar biliyor musunuz? Kodları geliştiricileri dışındaki herkese kapalı olduğu için; "No spyware", "no adware", "no bilmem ne", "Allah belamı versin ketü birşey yapmıyoruz", "iki gözüm önüme aksın ki hiç kimsenin parolasını çalmadık" gibi komik ifadelerin arkasına sığınır. Güven meselesi tamamen kullanıcısı ve firma arasındaki ikna kabiliyetine, inanma isteğine bağlıdır...

Benim esas anlamadığım konu Norveç'li bir firma olan Opera'nın kendi vatandaşları bile onu kullanmakta tereddüt ederken benim güzel memleketimin güzel ve akıllı insanları böylesine karanlık bir yazılımı nasılda sistemlerine kurup güven içinde kullanıyorlar?

Opera babasının hayrına beleş tarayıcı dağıtmıyor, bilesiniz...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 02 Temmuz 2010 00:57
AtoX
02-07-2010, 13:58   |  #6  
AtoX avatarı
Yıllanmış Üye
517 mesaj

@Nicoll Sözleşmeyi okudunuz mu?

Nicoll
02-07-2010, 15:47   |  #7  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: AtoX  
@Nicoll Sözleşmeyi okudunuz mu?
1- http://www.opera.com/eula/browser/
2- http://www.opera.com/eula/browser-linux/

Sözleşme olarak tabir ettiğiniz şey bunlar ise evet, okudum... Bunları sözleşme niyetine saklamak için bir kağıda yazdırsanız sonra ilerde kullanmak isteseniz üzerine boya bulaştığı için tuvalet kağıdı olarak bile kullanamazsınız...

metude
11-07-2010, 16:14   |  #8  
Taze Üye
6 mesaj

Kaşla göz arasında Opera ajan oldu. Google da açsın kodlarını o zaman. Her gün trilyonlarca arama yapılıyor, nereden bilelim bu bilgileri satmadığını

Birincisi, güvenmiyorsan kullanma. İkincisi, bilmiyorsan konuşma. Opera senin bilgisayarında çalışan bir şey... Bir alete kurarsın, başka da hiçbir şey kurmazsın, bütün trafiği gözlemlersin. Baktın ki bilgi sızdırıyor, açarsın davanı, Euro milyoneri olursun... Kaldı ki Opera'nin Fraud Check bilgileri bile clear-text ile iletiliyor; böylece kiminle ilgili ne bilgiler gidiyor, meraklı gözler incelesin diye...

Edit: Ne yazmışım diye geçmişe bakarken, ilk paragraf ikinci cümleyi hangi kafayla yazmışım, ne demek istemişim bilmiyorum. :)

Son Düzenleme: metude ~ 29 Eylül 2014 02:32
Nicoll
12-07-2010, 16:00   |  #9  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: metude  
Kaşla göz arasında Opera ajan oldu. Google da açsın kodlarını o zaman. Her gün trilyonlarca arama yapılıyor, nereden bilelim bu bilgileri satmadığını

Birincisi, güvenmiyorsan kullanma. İkincisi, bilmiyorsan konuşma. Opera senin bilgisayarında çalışan bir şey... Bir alete kurarsın, başka da hiçbir şey kurmazsın, bütün trafiği gözlemlersin. Baktın ki bilgi sızdırıyor, açarsın davanı, Euro milyoneri olursun... Kaldı ki Opera'nin Fraud Check bilgileri bile clear-text ile iletiliyor; böylece kiminle ilgili ne bilgiler gidiyor, meraklı gözler incelesin diye...

Vay be :) son mesaj tarihi 27 Aralık 2009 sizleri böyle derin uykudan uyandırdığım için özür dilerim.

"Fraud Check bilgileri bile clear-text ile iletiliyor" demişsiniz... Böyle şeyler yazıyla sözle anlatılmaz, yukarıda da bahsettiğim gibi açıp göstermesi gerekir...

Ben daha önce Opera'nın gönderdiği şeyler ve ne haltlar yediği hakkında bir konu açmıştım. Bazı Opera fanatikleri sayesinde kapandı...

Ben sadece Opera Software'a yönelik yazdım; kullanıcılarına değil, bu bakımdan içiniz rahat olsun efendim...

İyi uykular

Son Düzenleme: Nicoll ~ 12 Temmuz 2010 16:02
metude
12-07-2010, 20:37   |  #10  
Taze Üye
6 mesaj

Mesaj yazmamam takip etmediğim anlamına gelmez...

İkincisi, bilmiyorsan konuşma.
Eski bir yazı olsa da geçerliliği halen var...

Nicoll
12-07-2010, 23:31   |  #11  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Mesaj yazmamam takip etmediğim anlamına gelmez...

Eski bir yazı olsa da geçerliliği halen var...

Kapalı kaynağı tercih etmesinin sebeplerine değinilmiş; açık kaynaktan neden çekindiği anlatılmış... İyi de kullanıcısına güven vermedikten sonra Opera'nın ticari kaygıları ve korkularından bize ne?

Siz uykudan yeni kalktınız, gidip önce bir yüzünüzü yıkayın ve sonra bana daha sağlam dayanakları olan güncel bir yazı bulup getirin...