CHIP Forum
Haber
İnceleme
Makale
CHIP TV
Galeri
Kategoriler
Forum
Canlı Yayın
11
Konu Seçenekleri

Windows 7'de CD ROM Çalışmıyor.

Yeni Üye
UID
196658
Mesaj
2
Kayıt
26 Eki 2010

Kişisel Sayfası
Engelle

26 Eki 2010 21:48     #1
Forumdaki benzer konulara baktım ama benim sorunla aynı yada benzer olan konu bulamadım.
Bilgisayar daha yeni sayılır. İşletim sistemi Windows 7 Home Premium, her şey normalken, bir gün CD sürücüye CD taktım ama CD çalışmadı. Bu andan itibaren de CD ROM'a ne taktıysam çalıştırmadı. CD ROm sürücüyü dinlediğimde, CD takınca motoru dönmeye başlar gibi oluyor,birkaç kez dur-kalk yapıyor,  ama devam etmiyor, ışığı sönüyor, duruyor. Yazılımsal olarak hiç bir problem göremedim; Biosta,aygıt yöneticisinde,disk yönetiminde,v.s. her yerde CD ROM gözüküyor ve düzgün çalıştığı mesajı çıkıyor. Aşağıdaki resimlerde görünümler mevcut.
 
 
 
 
http://www.hizliupload.com/?v=4554.jpg 
http://www.hizliupload.com/?v=544545.jpg 
http://www.hizliupload.com/?v=546554654.jpg
 
Bilgisayarım kısmıdan CD ROM'a tıkladığımda(Herhangi bir CD takılı olsun yada olmasın) CD ROM un kapağı açılıyor ve ekranda da "lütfen F sürücüsüne bir disk takın" gibi bir şey çıkıyor.
CD ROM bozuldu mu diyeceğim ama hem daha yeni sayılır,hem de bozulmasına neden olabilecek bir durum yok ortada.
Tek şüphelendiğim durum, ilk bilgisayar geldiğinde Bilgisayarım kısmına girince sabit disk sürücüleri ve çıkarılabilir depolama aygıtları kısmıyla beraber sanırım kart reader için olan bir kaç tane çıkarılabilir sürücünün olduğu kısım vardı ama o kısım şimdi çıkmıyor. Ama disk yönetimine girdiğimde o kısım gözüküyor.(yukardaki resimlerde mevcut)
 
Denediğim bazı şeyleri de söyliyeyim;
1. CD ROM un soketlerini çıkardım ve bir gün bilgisayarı o şekilde kullandım, sonra soketleri tekrar taktım ve bilgisayarı açtım, "aygıt sürücüsü yazılımı yükleniyor" mesajı çıktı, sonra da kullanıma hazı mesajı çıktı ama yine durum aynı.
 
2. Bios tan CD ROM un gözüküp gözükmediğine baktım ve gözüktüğümnü görrdüm.
 
3. Aygıt yöneticisinden donanımı kaldırdım ve tekrar otomatik kurulmasını sağladım, 1. deneme ile benzer sonuç çıktı.
 
4. CD ROM un markası ve seri numarasından internette güncel yazılımını buldum ve indirdiğim bir exe dosyasıyla yazılımı güncelledim.
 
5. Microsof sitesinde CD ROM sorunlarını algılayıp düzeklten bir sihirbazı çalıştırdım ama ondan da sonuç alamadım.
 
Bi CD ROM yüzünden servise bilgisayarın tamamını verip 1 ay beklemek istemiyorum. Yazrdımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler şimdiden.
 
Bildir
Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Üye
UID
129511
Mesaj
85
Kayıt
14 Nis 2009

Kişisel Sayfası
Engelle

26 Eki 2010 23:42     #2
Bunu bir dene istersen belki bir işe yarar
http://www.r10.net/windows-7/666 ... lunamadi-cozum.html
 
Bildir Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Yeni Üye
UID
196658
Mesaj
2
Kayıt
26 Eki 2010

Kişisel Sayfası
Engelle

26 Eki 2010 23:55     #3
İlginiz için teşekkürler,
 
Save_Us.Y2, dvd ve markası resimlerde görülüyor, CD ROM genel bir söylem olduğu için kullandım. Windows 7 home premium olduğunu da ilk mesajda belirttim, versiyon derken bunu kastettiysen eğer.
Fraggenstein, link verdiğin kısımda söylenenleri de sanırım daha önce yapmıştım ve o bahsedilen UpperFilters ve diğerinin olmadğını gördüştüm sanırım. Şimdi tekrar deneyecektim ama senin verdiğin linkteki mesajda eksik bir şeyler var galiba. Class' tan sonrasını vermemiş.
 
Her neyse zaten ordaki CD ROM'un biosta görülüp masaüstünde gözükmemesi sorunu ile ilgili. Bende her iki yerde de görülüyor.
 
 
Son düzenleme: kartalın_gölgesi ~ 27 Eki 2010 00:02
 
Bildir Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
11