Windows 7 Format Cd'si Oluşturma

annihilator
26-06-2011, 19:39   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj

Arkadaşlar pcde windows 7 dosyaları mevcut.Bunları daha önce dvd'ye de yazdım.Fakat pcye reset atıp boot menuden dvd rw seçince hiç birşey olmadan direk pc açılıyor.Yani bu dvd'yi format olarak değil de pcde başka bi işletim sisteminin üstüne kurmak için kullanabiliyorum.Pc'de xp mevcut.Ben kökten olanları silerek format atıp windows 7 yüklemek istiyorum.Cd yi nasıl bootable hale getirebilirim? Yani pc açılırken f11 basıyorum.Hdd ve dvd rw görünüyor.Dvd rw yi seçtikten sonra formata yönelecek şekilde nasıl yapılabilir?

Yardımlarını bekliyorum :(

ekran kartı
26-06-2011, 19:51   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,414 mesaj

Windows 7 dosyaları bir klasörün içinde mi? Bunu DVD'ye yazdırırsanız dediğiniz gibi boot olmaz. .iso uzantılı dosyayı DVD'ye yazdırırsanız boot olabilir. İşletim sisteminin .iso uzantılı halini temin edin ya da doğrudan o klasörden setup'u çalıştırarak format atın. Format atmak için bilgisayarı yeniden başlatmak gerekli değil. Bilgisayar açıkken de format atılabiliyor. Daha sonra eski Windows dosyaları windows.old adında bir klasöre atılacak. Formattan sonra onu silersiniz.

annihilator
26-06-2011, 20:00   |  #3  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj
Alıntı: ekran kartı  
Windows 7 dosyaları bir klasörün içinde mi? Bunu DVD'ye yazdırırsanız dediğiniz gibi boot olmaz. .iso uzantılı dosyayı DVD'ye yazdırırsanız boot olabilir. İşletim sisteminin .iso uzantılı halini temin edin ya da doğrudan o klasörden setup'u çalıştırarak format atın. Format atmak için bilgisayarı yeniden başlatmak gerekli değil. Bilgisayar açıkken de format atılabiliyor. Daha sonra eski Windows dosyaları windows.old adında bir klasöre atılacak. Formattan sonra onu silersiniz.
Anladım.Fakat format istememin sebebi virüs.Direk setup ile format atıldıktan sonra o klasörü silersem virüsten kurtulabilir miyim?

ekran kartı
26-06-2011, 20:55   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,414 mesaj

O zaman diski biçimlendirerek format atsanız daha iyi olur bunun içinde başlangıçta yapmanız lazım. Boot edilebilir CD yapan bir program biliyorum ama hiç işletim sistemini denemedim. DeepBurner adlı programla o dosyaları DVD'ye yazdırırken başlangıçta boot edilmesini sağlayabilirsiniz. Bir deneyin.