CHIP Forum
Haber
İnceleme
Makale
CHIP TV
Galeri
Kategoriler
Forum
Canlı Yayın
-->
Konu Seçenekleri

Windows 7 Format DVD-USB Oluşturma[RESİMLİ+VİDEO]

Üye
UID
225760

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

11 Haz 2012 08:24     #1

ilk iş  resimdeki durumda olan windows 7 kurulum dosyalarını ISO Kalıbına dönüştürmek

ISO Kalıbına Dönüştürmek İçin ;

1-Buradan veya buradan  oscdimg isimli küçük aracı indirin.
(Güvenilirdir.Bununla ilgili Microsoft"Technet makalesine buradan ulaşabilirsiniz.)

2- İndirdiğiniz "oscdimg.exe"yi C:\Windows\System32  klasörüne kopyalayın.(Eğer sisteminiz C: dışında bir dizine kurulu ise C: yerine oraya gidin.)

3- Yönetici hakları ile bir komut istemcisi açın.

4- Komut istemcisine
oscdimg -bC:\Users\Nonpasaran\Desktop\kurulumdosyalari\boot\etfsboot.com -h -u2 -m -lWIN_EN_DVD C:\Users\Nonpasaran\Desktop\kurulumdosyalari\ C:\Users\Nonpasaran\Desktop\win7.iso  

komutunu  yazıp Enter'a basın. Kısa bir bekleme sürecinin ardından işlem tamamlanacak.
Tamamlandıktan sonra komut istemcisine exit yazıp Enter'a basarak kapanmasını sağlayın.

Kırmızı yazılı olan yere kendi kullanıcı adınızı

Yeşil yazılı olan yere windows 7 kurulum dosyalarının olduğu klasörün adı (masaüstünde olmalı)

*** Bu komuttaki tek bir değişiklik bile başarısız olmasına sebep olur bu yüzden size tavsiyem Masaüstü'nde komutta ki ile aynı isimde(kurulumdosyalari) bir dosyaya Windows dosyalarını kopyalayın ve kullanıcı adınız dışında komutu değiştirmeyin. Yani ;

ISO dosyasını oluşturduktan sonra sıra DVD ye yazmaya geldi ;

ilk önce " Buradan "  Windows 7 USB DVD Download Tool adlı programı indiriyouz ve next next diyerek basitçe kuruyoruz.Ardından  programı başlatıp ;

Buradaki Browse düğmesine basarak bilgisayarımızda oluşturduğumuz Win7 iso dosyasını gösterelim

Dosyanın adresini gördükten sonra Next tuşuna basarak bir sonraki adıma geçelim.

Bu adımda program bizden windows 7 kurulumunu nereye yapacağımızı sormaktadır. Biz "DVD" seçeneğini seçerek devam ediyoruz.( İsterseniz USB'ye de yazabilirsiniz )

son olarak Begin Burning diyoruz ve dvd ye yazmaya başlıyor..

GİF

1 HATA ÇÖZÜMÜ

------------------------------------------------------------------------------------------

ISO'yu USB'ye yazarken " We were unable to copy your files. Please check your USB device and the selected ISO file and try again " hatası alanlar . Aşağıdaki komutları CMD komut istemini yönetici olarak çalıştırıp sırasıyla girsin :

--> diskpart

--> list disk

--> select disk # ( Burada bir önceki list disk ekranında gördüğümüz harici diskimizin başındaki numarayı yazıyoruz .. " select disk 1 " gibi . Dikkat edin kendi HDD nizi göstermeyin )

--> clean

--> create partition primary

--> select partition 1

--> active

--> format quick fs=ntfs

--> assign

--> exit

Sonrasında USB ye yazmayı tekrar deneyin

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Video Anlatım

" HD olarak İzleyebilirsiniz "

"  ImgBurn İle Bootable DVD Yapmak "

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hazır ISO dosyasını USB Boot yapmak için programlar ve anlatım

1-) Rufus_v1.3.2   TIKLA İNDİR

2-) Unetbootin   TIKLA İNDİR

Son düzenleme: İndex35 ~ 25 May 2013 10:38

Teşekkür edenler: qlacier

Bildir
Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Üye
UID
183774

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

26 Tem 2012 10:59     #2
Anlatım için teşekkürler. Ben de BurnAware'ı kullanıyorum format CD'si oluşturmak için.
http://www.tamindir.com/burnaware-home/

Bildir Teşekkür et Yanıtla Alıntıla
Yeni Üye
UID
241058

Kişisel Sayfası
Engelle

04 Ağu 2012 19:18     #3
anlatmıs oldugunuz işlemleri sırasıyla yapıyorum fakat sürekli bir hatalar veriyor durumun içinden cıkamadım bana yardımcı olabilir misiniz

Üye
UID
221406

Kişisel Sayfası
Engelle

04 Ağu 2012 20:41     #4
aslında daha basit bi yolu var / bu çok uzun bi işlen bence..

Üye
UID
183774

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

04 Ağu 2012 20:47     #5
xeraw 04 Ağu 2012 19:18
anlatmıs oldugunuz işlemleri sırasıyla yapıyorum fakat sürekli bir hatalar veriyor durumun içinden cıkamadım bana yardımcı olabilir misiniz

Arkadaşın anlattığı yoldan hiç yapmadım ama BurnAware Free ya da InfraRecorder'la yapabilirsiniz.

InfraRecorder / BurnAware

İkisinde de seçenekler şöyle:

Herhangi birini kullanabilirsiniz. İkisinde de çıkan ekranda ISO dosyasını ve yazdıracağınız DVDRoom sürücüsünü seçeceksiniz. Yazdırdığında hazır olacak. Format atarken BIOS ayarlarını yapmanız gerekecek.

Son düzenleme: sosyalik ~ 04 Ağu 2012 20:49

Üye
UID
221406

Kişisel Sayfası
Engelle

05 Ağu 2012 22:16     #6

çok daha basit bir yol. 

Üye
UID
235553

Kişisel Sayfası
Engelle

09 Ağu 2012 11:52     #7
Kardeş WIN_EN_DVD iç yada dış komut çalıştırılabilir program ya da toplu iş dosyası olarak tanımyıro diyor doğru yazdım hepsini binlerce kez kontrol ettim.

Üye
UID
225760

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

09 Ağu 2012 21:00     #8
sayraxx 04 Ağu 2012 20:41
aslında daha basit bi yolu var / bu çok uzun bi işlen bence..

kurulum dosyalarını  iso dosyası yapmaya çalışınca biraz karışık oluyo onun dışında ztn iso dosyası varsa birçok programla boot olarak yazılabilir ben microsoftun programını önerdim sadece

Üye
UID
225760

Blog Sayfası
Kişisel Sayfası
Engelle

09 Ağu 2012 21:03     #9
emre66radar 09 Ağu 2012 11:52
Kardeş WIN_EN_DVD iç yada dış komut çalıştırılabilir program ya da toplu iş dosyası olarak tanımyıro diyor doğru yazdım hepsini binlerce kez kontrol ettim.

iso dosyası yaparken hata çıkabilir çözümünü bilemicem hiç karşılaşmadığım bi hata ama sayraxx ın dediği gibi direk dosyalarıda bootlu dvd olarak yapabilirsin ImgBurn kullan

Üye
UID
235553

Kişisel Sayfası
Engelle

09 Ağu 2012 21:55     #10
Kardeş mesaj attım bi bakarsan iyi olur ımgburnlede birşey olmuyor win7boot.iniyi adam gibi gentr ye yükleyen bi Allahın kulu olsa halledicez  bootmgr var yerine diyorlarda oda çalışmıyor 40 yıldır bilgisayarla ilgileniyorum böyle basit bir konu için win7 adam gibi boot inisi olmadıgını görüyorum 2009 da yazmış adam vermiş link kırık deil diyor farklı farklı yerlere koyuyorlar anlamadıgım upload gen tr rapidshare gibi yerlere koyup upload etseler geberecekler sanki.