Windows 7 Home Basic Ve Home Premium Farkı Nedir?

yakreB90
25-01-2010, 21:55   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
33 mesaj

Windows 7ye geçmek istiyorum ama Homa Basic ve Home Premium arasında kaldım. Bu ikisinin tam olarak farkı nedir?

Benim bilgisayarım özellikleri yüksek bir bilgisayar ama ben yinede işletim sisteminde hafiflikten yanayım. Daha az özellikli Home Basic in, premium dan daha hızlı çalışacağını düşünüyorum yanılıyor muyum?

Son Düzenleme: yakreB90 ~ 25 Ocak 2010 21:57
Süleyman.
25-01-2010, 22:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Linkte sürüm karşılaştırmalarını bulabilirsiniz:

http://mshowto.org/client-ailesi ... m-karsilastirmalari

Bence kutulu 64-bit Home Premium alın, performans farkı olmaz:

Windows 7 Home Premium Türkçe

yakreB90
25-01-2010, 22:07   |  #3  
OP Yeni Üye
33 mesaj

teşekkür ederim. en önemli fark basic sürümünde aero olmayışı. aerosu olmayan basic, aerolu premium'dan daha hızlı çalışmaz mı?

Süleyman.
25-01-2010, 22:12   |  #4  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Aslında daha epeyce fark var. Evet, Aero olmayınca donanıma daha az yüklenir sistem. Ama Home Premium'da da Aero'yu kapatabilirsiniz isterseniz. Üstelik donanımınızın iyi olduğunu söylüyorsunuz, gerek yok Aero'yu kapatmanıza bu durumda.

özkan_oktay
25-01-2010, 22:18   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,356 mesaj

aero özelliği sistemi yavaşlatır biraz daha yavaş bir sürmüdr ama en idael sürüm home premium dur..

kirpikral123
26-01-2010, 00:44   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
772 mesaj

ben laptobumda hp home basic x64 kullanıyorum.Home basic artıları aslında home premiuma göre fazla değildir.Mesela home basicte aero yotur. home premiumda aero açıkken 1gb ram kullanır home basic ise standart kullanımı  700mbdır.Aradaki 300mb fark Ekran kartı paylaşımlı olan yada ramı yetersiz olanlar için buyuk bir meblağdır.Home basicte renk değişimi yoktur.Pencere rengi olarak fix olan mavidir.Değiştirilemez.Home basicte tema desteği yoktur.Ayrıca microsoftun sitesinden indirdiğiniz temalarıda açamazsınız.Eğer bir laptobunuz varsa size tavsiyem home basic x64 kurup kullanmanız olucaktır.Fakat özellikleri güçlü bir masaustu pcniz var ise size tavsiyem home premium x64 kullanmanızdır.Birde bilgisayarınız ne olursa olsun Ekran kartınız aero için 4ten yukarı puan almıyorsa bence windows 7 home basici duşunmelisiniz derim ben...

Son Düzenleme: kirpikral123 ~ 26 Ocak 2010 01:04
yakreB90
26-01-2010, 18:41   |  #7  
OP Yeni Üye
33 mesaj

arkadaşlar benim bilgisayarım iyi ama öyle aeroydu temaydı renkti bunlarla işim yok. şu an windows xp kullanıyorum ve windows 98 teması kullanıyorum. zaten ben öyle renki gölgeli şekilli tema sevmem. aerodan başka fark yoksa sanırım tercihim home basicten yana olacak.

Süleyman.
26-01-2010, 19:12   |  #8  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Alıntı: yakreB90  
arkadaşlar benim bilgisayarım iyi ama öyle aeroydu temaydı renkti bunlarla işim yok. şu an windows xp kullanıyorum ve windows 98 teması kullanıyorum. zaten ben öyle renki gölgeli şekilli tema sevmem. aerodan başka fark yoksa sanırım tercihim home basicten yana olacak.
Size sürüm karşılaştırmalarını içeren bir link vermiştim, incelerseniz aradaki farkların neler olduğunu görebilirsiniz. Acaba "Aero"dan başka fark olmadığına dair kanaate nasıl vardınız? Mesela önemli farklardan bir tanesi de rem desteği. Daha epeyce de fark var. Zahmet edip linki incelerseniz, nelere ihtiyacınız olup nelere olmadığını da değerlendirerek kararınızı verebilirsiniz.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 26 Ocak 2010 19:15
özkan_oktay
26-01-2010, 23:40   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,356 mesaj

sadece aero özellği deil media center aero shake, aero peek,touch,küçük resim önizlemeleri vb..özellikler bnce en idael sürüm bir ev kullanıcısı için home premium dur ztn adında anlaşılacağı gibi...ev kullanıcıları için tasarlanmış..

kirpikral123
27-01-2010, 00:53   |  #10  
Yıllanmış Üye
772 mesaj

media center yoktur evet ben media centerıda hiç gerek duymuyorum zaten.Çünki tv kartım yk.TV kartı olmadan media center kullanmanın anlamı yoktur zaten.Aero shake demişsin buna hiç ihtiyacım olmadı eminim aynı anda bir çok pencere ile çalışan kullanıcılar dışında buna ihtiyacı olanda olmuyordur.Aero peek demişsin anlamadığım pencerelerin yok olarak masaüstünün gözükmesini ben kare bir alandan mouse çektiğimde tekrar pencerelerin ortaya çıkmasını ne yapıyım.Bence bu çok gereksiz bir özellik.Bu özellikteki amaç nedir anlamış değilim.Hani desem msnden biri bir şey yazdı sadece o açık kalıyor diğerleri bir sureliğine kayboluyor anlıcam fakat ölede değil...Bana göre gereksiz...Home basicte küçük resim ön izlemesi vardır.Sanırım bu surumu starter ile karıştırıyorsun...Aero tek eksiği bu surumun asıl.Birde aero olsaymış 10 numara olurmuş...Onun dışında gerekli herşey var.Birde senin yazdıklarına ek olarak ben diğer eksikleri listeliyim istersen : snipping tools yoktur.

ergunis
27-01-2010, 11:47   |  #11  
Üye
55 mesaj

Home premiumdan şaşma derim ben

yakreB90
29-01-2010, 19:56   |  #12  
OP Yeni Üye
33 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Size sürüm karşılaştırmalarını içeren bir link vermiştim, incelerseniz aradaki farkların neler olduğunu görebilirsiniz. Acaba "Aero"dan başka fark olmadığına dair kanaate nasıl vardınız? Mesela önemli farklardan bir tanesi de rem desteği. Daha epeyce de fark var. Zahmet edip linki incelerseniz, nelere ihtiyacınız olup nelere olmadığını da değerlendirerek kararınızı verebilirsiniz.
verdiğiniz linke baktım. benim için elle tutulur tek fark aero olduğu için öyle yazdım. ayrıca verdiğiniz linkte ram desteği diye bir fark yok hepsinde 4gb (32 bit) olarak gözüküyor. ve bende burda 32 bit windows u kastediyordum. 64 bitle işim olmaz

yakreB90
29-01-2010, 20:01   |  #13  
OP Yeni Üye
33 mesaj
Alıntı: kirpikral123  
media center yoktur evet ben media centerıda hiç gerek duymuyorum zaten.Çünki tv kartım yk.TV kartı olmadan media center kullanmanın anlamı yoktur zaten.Aero shake demişsin buna hiç ihtiyacım olmadı eminim aynı anda bir çok pencere ile çalışan kullanıcılar dışında buna ihtiyacı olanda olmuyordur.Aero peek demişsin anlamadığım pencerelerin yok olarak masaüstünün gözükmesini ben kare bir alandan mouse çektiğimde tekrar pencerelerin ortaya çıkmasını ne yapıyım.Bence bu çok gereksiz bir özellik.Bu özellikteki amaç nedir anlamış değilim.Hani desem msnden biri bir şey yazdı sadece o açık kalıyor diğerleri bir sureliğine kayboluyor anlıcam fakat ölede değil...Bana göre gereksiz...Home basicte küçük resim ön izlemesi vardır.Sanırım bu surumu starter ile karıştırıyorsun...Aero tek eksiği bu surumun asıl.Birde aero olsaymış 10 numara olurmuş...Onun dışında gerekli herşey var.Birde senin yazdıklarına ek olarak ben diğer eksikleri listeliyim istersen : snipping tools yoktur.
kardeşim ağzına sağlık. bana kalırsa aeroda gereksiz bir özellik.

zaten windows 7 nin xp'den daha iyi olmasının çok az nedeni var bence. yoksa xp gül gibidir. xp ten üstünlükleri de 4gb ram desteği ve directx 11 olması. bunların dışında bana önemli bir fark yok gibi geliyor.

o aerolarmış, xp mode, yok media center bunların hepsi fasafiso arkadaşlar. gerçekten windowsta, xp'den sonra işe yarıyacak hiçbir gelişme olmadı. hep abuk subuk özellikler. güzel bi tema başka birşey yok.

yakreB90 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
farukdgn
30-01-2010, 14:29   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,219 mesaj

Home premium

Süleyman.
30-01-2010, 15:33   |  #15  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

1. 64-bit işletim sistemiyle neden işiniz olmadığını bilemeyeceğim ama bir süre sonra 64-bit işletim sistemine ihtiyacınız olabilir ve iki defa para ödemek durumunda kalabilirsiniz. Üstelik 64-bit, 32-bitle tam olarak uyumludur. Ayrıca 64-bit ile 32-bit arasında hiçbir fiyat farkı yok, hatta kutulu ürün alırsanız her ikisi birden veriliyor.

2. XP ile Windows 7, hatta Vista arasında dahi bir hayli fark bulunuyor. Gerek göz önünde, gerekse de kaput altındaki farklar bunlar. XP'nin ise esasen pek gül gibiliği kalmadı, soldu çoktan o gül...

verdiğiniz linke baktım. benim için elle tutulur tek fark aero olduğu için öyle yazdım. ayrıca verdiğiniz linkte ram desteği diye bir fark yok hepsinde 4gb (32 bit) olarak gözüküyor. (1)ve bende burda 32 bit windows u kastediyordum. 64 bitle işim olmaz
kardeşim ağzına sağlık. bana kalırsa aeroda gereksiz bir özellik.

(2)zaten windows 7 nin xp'den daha iyi olmasının çok az nedeni var bence. yoksa xp gül gibidir. xp ten üstünlükleri de 4gb ram desteği ve directx 11 olması. bunların dışında bana önemli bir fark yok gibi geliyor.

o aerolarmış, xp mode, yok media center bunların hepsi fasafiso arkadaşlar. gerçekten windowsta, xp'den sonra işe yarıyacak hiçbir gelişme olmadı. hep abuk subuk özellikler. güzel bi tema başka birşey yok.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 30 Ocak 2010 15:35
obesea
28-01-2011, 14:32   |  #16  
Taze Üye
3 mesaj

home basic işini fazlasıyla görür. aero olmasın, bir şey kaybetmezsin, kullanışlı ama gösteriş meraklılarına hitap eden bir özelliktir bence aero. home basic ile daha iyi bir performans sağlarsın.

mancukya
29-01-2011, 00:29   |  #17  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Klasik sacmaliklar sürekli Aero zaten ekran kartini kullanir ekran karti yetersiz gelirse zaten sistem ultimate bile olsa onu iptal ediyor Ramden falan yedigi yok.
2 si arasindaki farklar
Media center
Masa üstü resim degistirme tema  vs vs
Program limiti (Vistada 3 program olayi vardi ama bildigima kadariyla 7 de bunu kaldirdilar ama emin degilim)
Bazi kapatilmis servisler sistemden ram kullanimi azaltilmasi icin (Bazi ayarlarla acilabilirmi bilmem) 
Sanildigi kadar fark yok ama Pre sürümü normal kullanici icin makine güclü yada gücsüz ne olursa olsun en iyisidir

123olcan
28-03-2011, 13:06   |  #18  
123olcan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
279 mesaj

bencede küçük resim önizlemeside home premium ve üstünde var

Banned
29-03-2011, 17:30   |  #19  
Banlandı
188 mesaj
Alıntı: mancukya  
Klasik sacmaliklar sürekli Aero zaten ekran kartini kullanir ekran karti yetersiz gelirse zaten sistem ultimate bile olsa onu iptal ediyor Ramden falan yedigi yok.
2 si arasindaki farklar
Media center
Masa üstü resim degistirme tema  vs vs
Program limiti (Vistada 3 program olayi vardi ama bildigima kadariyla 7 de bunu kaldirdilar ama emin degilim)
Bazi kapatilmis servisler sistemden ram kullanimi azaltilmasi icin (Bazi ayarlarla acilabilirmi bilmem) 
Sanildigi kadar fark yok ama Pre sürümü normal kullanici icin makine güclü yada gücsüz ne olursa olsun en
Evet tema özelliği Homa Basıc 'de yok ama masaüstü arkaplanı değiştirme var, o kadar da değil, ayrıca benim Home Basıc 'de çalıştıramadığım hiçbir program yok ...

mancukya
30-03-2011, 13:59   |  #20  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Aero islemciyi kullanmaz gpu yani grafik kartini kullanir etkiside olmaz sisteme

hayatberbat
15-04-2011, 08:33   |  #21  
Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: kirpikral123  
ben laptobumda hp home basic x64 kullanıyorum.Home basic artıları aslında home premiuma göre fazla değildir.Mesela home basicte aero yotur. home premiumda aero açıkken 1gb ram kullanır home basic ise standart kullanımı  700mbdır.Aradaki 300mb fark Ekran kartı paylaşımlı olan yada ramı yetersiz olanlar için buyuk bir meblağdır.Home basicte renk değişimi yoktur.Pencere rengi olarak fix olan mavidir.Değiştirilemez.Home basicte tema desteği yoktur.Ayrıca microsoftun sitesinden indirdiğiniz temalarıda açamazsınız.Eğer bir laptobunuz varsa size tavsiyem home basic x64 kurup kullanmanız olucaktır.Fakat özellikleri güçlü bir masaustu pcniz var ise size tavsiyem home premium x64 kullanmanızdır.Birde bilgisayarınız ne olursa olsun Ekran kartınız aero için 4ten yukarı puan almıyorsa bence windows 7 home basici duşunmelisiniz derim ben...
sa bende home premium var ve dediğiniz gibi ram dan yana sıkıntı var neleri kapatarak bu sıkıntıyı çözebilirim aeroyu nasıl kapatabilirim birde
sistem boştayken 1 gb ram yiyor 2 gb ram kalıyor oda işimi görmüyor

Son Düzenleme: hayatberbat ~ 15 Nisan 2011 08:39
atyaty
13-09-2011, 12:09   |  #22  
Taze Üye
2 mesaj

Arkadaşım incik boncuğu boş ver temel fark şu basci ile network'e bağlanamazsın sadece internette dolanırsın arkadaşınla dosya paylaşımı ortak oyun yada proje yürütemezsin iş yerinde diğer bişgisayar ve printerleri göremezsin. diğerleri zaten çok önemli değil.

denizmaran
27-01-2012, 19:14   |  #23  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
155 mesaj

home basic
Her gün yaptığınız işlemleri hızlandırır ve kolaylaştırırWindows 7 Home Basic, en sık kullandığınız programlara ve belgelere ulaşmanızı kolaylaştırır, böylece aramaya daha az, çalışmaya daha çok zaman harcayabilirsiniz. Windows 7 Home Basic ile her gün yaptığınız işlemleri daha hızlı ve kolay hale getirin.
Windows 7 sistem gereksinimleri | Ayrıntılı açıklamaları okuyun

En yeni teknolojiye sahiptir
  • Windows 7 en yeni donanım ve yazılımları destekler.

Ev ağı iletişimini kolay hale getirir
  • Windows 7 çalıştıran diğer kişisel bilgisayarlarla birlikte ev ağlarına katılmak kolay ve basittir.
  • Kablosuz ağlara bağlanmak hızlı ve kolaydır.
  • Internet Explorer 8 web tarama güvenliğini geliştirir.
    home premium
    Windows 7 Home Premium

Kişisel bilgisayarınızdaki en iyi eğlence deneyimiWindows 7 Home Premium bir ev ağı oluşturarak sevdiğiniz fotoğraflar, videolar ve müziğin tümünü paylaşmanızı kolaylaştırır. Dahası, TV izleyebilir, duraklatabilir, geri sarabilir ve kaydedebilirsiniz. Windows 7 Home Premium ile en iyi eğlence deneyimini yaşayın.
    Neden Windows 7 Home Premium satın almalıyım? | Windows 7 sistem gereksinimleri | Ayrıntılı açıklamaları okuyun

Daha kolay kullanım

• Kişisel bilgisayarınızı ShakeSıçrama Listeleri ve Snap gibi yeni gezinti özellikleriyle basitleştirin.
    • Temaları ve görev çubuğu programlarını değiştirerek Windows işletim sisteminizi istediğiniz gibi görünecek şekilde özelleştirin.
    • Ev ağı kurmak ve yazıcılar ile aygıtlara bağlanmak her zamankinden daha kolay.
    • Windows 7 Home Premium en yeni donanım ve yazılımları destekler.

Daha hızlıdır
    • Kişisel bilgisayarınızın uyku moduna daha hızlı geçmesini ve bu moddan çıkmasını sağlar.
    • 64 bit kişisel bilgisayar donanımının ve belleğinin tüm avantajlarından yararlanır.
    • Kablosuz ağlara bağlanmak hızlı ve kolaydır.

En iyi kişisel bilgisayar eğlence deneyimi
    • Windows Media Center ile TV izleyin, duraklatın, geri sarın ve kaydedin.
    • En beğendiğiniz DVD filmleri izleyin.
    • Tümleşik video ve Dolby ses codec bileşenleri içerir.

Son Düzenleme: denizmaran ~ 27 Ocak 2012 19:16