windows 7 silme

net24
13-02-2009, 18:42   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,233 mesaj

Arkadaşlar C de Windows XP var.D de Windows 7 Windows 7 yi Nasıl Silerim. D yi nasıl Boşaltırım

ufuk_35
13-02-2009, 18:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
800 mesaj

Sağ tık biçimlendir.

net24
13-02-2009, 18:57   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,233 mesaj
Ufuk_35
Sağ tık biçimlendir.
o işlemi windows xp den yapınca silmiyor tam hala birçok bölüm dolu oluyor.

bwhiteb
13-02-2009, 19:00   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,354 mesaj

xp cd sini tak cd başlat bil. normal format atar gibi sonra disk bölümüne gelince d yi silersin sonra format atmadan kurulumdan çıkarsın windows 7 silinmiş olur.

tayartekin
13-02-2009, 19:07   |  #5  
Yıllanmış Üye
802 mesaj
e2008
xp cd sini tak cd başlat bil. normal format atar gibi sonra disk bölümüne gelince d yi silersin sonra format atmadan kurulumdan çıkarsın windows 7 silinmiş olur.
evet doğrusu böyle katılıyorum

NewAge24
13-02-2009, 19:36   |  #6  
NewAge24 avatarı
Yıllanmış Üye
140 mesaj

Norton Partition Magic ile Formatlamanı öneririm Çünkü Norton bu işlemleri windows Çalışırken yapmıyor. Gerekli Ayarlamaları yaptıktan sonra okeylediğin zaman. Pc restart atar ve Açılış esnasında Formatlamayı halleder.

LifeGame
14-02-2009, 09:34   |  #7  
Yıllanmış Üye
129 mesaj

Partition Magic bu işin üstadıdır. İnternette köşedeki markette bile bulabilirsin bu yazılımı. Yani D:\ yi formatlamak sorun değil. Bana sorarsan sorun D yi formatladıkdan sonra başlayacak :) Zira sen pc ni açtığın zaman sana bir boot ekranı geliyor ve o ekranda sen hangi işletim sistemini istersen onu seçiyosun ve sana bu özelliği sunan win7 :) Şayet win7 yi uçurursan boot ekranı tekrar karşına gelecekmi.. Açıkcası tam olarak ne olur bende bilemiyorum :)

Deneyip banada haber vermimisin :) Teşekkürler...

ifteri
15-02-2009, 13:35   |  #8  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
498 mesaj

epeyce uğraştığım için uğraştıklarımı paylaşmak istedim:sağ klik-biçimlendir-v7 yi siliyor.kurulum cd format lar gibi kurulan bölümü silip çıkıyorsun.v 7 siliniyor amma hala v 7 seçeneği açılışta ilk sırada duruyor.onuda başka bir yazılımla kaldırabiliyorsun.

Banned
15-02-2009, 16:38   |  #9  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Verilen cevaplar çok ilginç,sadece varsayımlarla bilgi verilmeye çalışılmış. Wista ve win7 HDD nin mbr sine kend kayıtlarını yazarlar ve değil kurulu oldukları bölümü komle hardiski biçimlerseniz dahi bu kayıt kalır, sizzden yinede işetim sistemi seçemenizi ister. Sorunun çözümü oldukça basit. İki yöntem vereyim.

1.) Kolay olanı. Netten easy bcd yazılımını indirip xp sisteminize kurun yazılımı çalıştırıp menage bootloder seçeneğinden  uninstal vista bootlder restore to xp seçeneği seçip write yi tıklayın, sistmemi yeniden başlatın.

2.) si sistemi xp cd ile başlatın. Cd den kurtarma konsoluna 8dos kipine ) geçip işletim sistemini seçip varsa yönetici parolanızı girdikten sonra fixmbr ve fiz boot komutlarını çalıştırın. Bu işlemden sonra xp de açılmayabilir endişelenmeyin. Eğer xp direk açılmazsa aynı şekilde kurtarma konsoluna geçip sırasıyla bootcfg /rebuild , e , xp pro,  fastdetect  ve exit komutlarını verin.

İşlem tamamdır. Açlışıta win7 omayacak ve xp direk açılacaktır. Artık disk yönetiminden win 7 nin olduğu diskisilip yeni bölüm oluşturabilirsiniz.

net24
15-02-2009, 17:20   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
1,233 mesaj

2 yol da yapılacakmı yoksa 1.yol yetermi programı indirdim

Banned
15-02-2009, 17:29   |  #11  
Banlandı
5,777 mesaj
net24
2 yol da yapılacakmı yoksa 1.yol yetermi programı
Sadece biriyle yapmanız yeterlidir. 1. veya 2. yol tercih size kalmış.

Terms
15-02-2009, 17:42   |  #12  
Yıllanmış Üye
180 mesaj

Arkadaşlar yeni konu açmak istemedim!

Ben lisanslı olarak Vista Ultimate 64 tr kullanıyorum
şuan sorunsuz sistemim.
bu vindows 7 betayı  iso olarak MC. tan indirdim kurulum lisansımda var
DVD yaptım tam kurmaya geçmeden danışmak isterim.
V7 Kurulumu sorunsuz olsa bile herhangi bir nedenle kaldırmak istersem sorunla karşılaşırmıyım.
çünki vista yok olacak kurulumda ve v7 yi kaldırıp vista kurmak istediğimde sorun yaşarmıyım?

Daha önce xp de iken vista kurup birdaha kaldıramamıştım.
çareyi lisanslı vista almakta bulmuştum:)

net24
15-02-2009, 17:44   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
1,233 mesaj
khramn
Sadece biriyle yapmanız yeterlidir. 1. veya 2. yol tercih size kalmış.
1.yol bana yeter.çok saol irfan abi

resul1213
15-02-2009, 17:55   |  #14  
Üye
87 mesaj

valla bilmiyom kardeş ama bi benimkimede baksanız lenovo veriface yardım lütfen...

Banned
15-02-2009, 18:21   |  #15  
Banlandı
5,777 mesaj
seff
Arkadaşlar yeni konu açmak istemedim!

Ben lisanslı olarak Vista Ultimate 64 tr kullanıyorum
şuan sorunsuz sistemim.
bu vindows 7 betayı  iso olarak MC. tan indirdim kurulum lisansımda var
DVD yaptım tam kurmaya geçmeden danışmak isterim.
V7 Kurulumu sorunsuz olsa bile herhangi bir nedenle kaldırmak istersem sorunla karşılaşırmıyım.
çünki vista yok olacak kurulumda ve v7 yi kaldırıp vista kurmak istediğimde sorun yaşarmıyım?

Daha önce xp de iken vista kurup birdaha kaldıramamıştım.
çareyi lisanslı vista almakta bulmuştum:)

Vista ile win. 7 aynı boot yöneticisini kullanır ve bu nedenle birini kurarken (dvd ile disk seöim aşamasında) diğerini kaldırmak sorun olmaz. Aynı şekilde C ye vista D ye win7 şeklinde kurulum yapacak olsanız dahi easy bcd yazılımın add remove/ enteries seçeneğinden win.7 önyükleme kaydını silebilirsiniz. Sanırım siz vista üzerine win.7  kurmayı düşünüyorsunuz. Öyle ise disk seçim ekranından önce upgrade ( yükseltme) seçeneğini kullanarak vistadaki program ayar ve dosyalarınızın win7. akatarılmasını sağlayabilirsiniz. Aksi halde disk seçim ekranında disk seçeneklerinden C diskinizi biçimlendirip akabine kurulum yapın ki hem siztem tyemiz olsun hemde kurulumun ardından disk şişmiş (dolu)olarak açılmasın.

ifteri
15-02-2009, 18:29   |  #16  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
498 mesaj

sistemde xp-vista yüklüydü.v7 yi kurdum.çok iyi fakat bazı problemleri çözemedim ve kaldırdım.hiç bir sorun yaşamadım.v7 yi yeni bir bölüme kurmuştum.sanal kullanmak istedim çok ağırlaştı onuda sildim.yalnız bende kurulu olan ultimate idi(v7)kolay gelsin

ifteri
15-02-2009, 18:34   |  #17  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
498 mesaj

pardon daha önce yazmamışım.v 7 açılışı easyBCD ile kaldırdım hiç sorun yaşamadım.kurulu sistemlerim(xp-vista)hiç zarar görmedi.kolay gelsin

ozdemir08
26-11-2009, 14:23   |  #18  
Taze Üye
1 mesaj
Alıntı: khramn  
Verilen cevaplar çok ilginç,sadece varsayımlarla bilgi verilmeye çalışılmış. Wista ve win7 HDD nin mbr sine kend kayıtlarını yazarlar ve değil kurulu oldukları bölümü komle hardiski biçimlerseniz dahi bu kayıt kalır, sizzden yinede işetim sistemi seçemenizi ister. Sorunun çözümü oldukça basit. İki yöntem vereyim.

1.) Kolay olanı. Netten easy bcd yazılımını indirip xp sisteminize kurun yazılımı çalıştırıp menage bootloder seçeneğinden  uninstal vista bootlder restore to xp seçeneği seçip write yi tıklayın, sistmemi yeniden başlatın.

2.) si sistemi xp cd ile başlatın. Cd den kurtarma konsoluna 8dos kipine ) geçip işletim sistemini seçip varsa yönetici parolanızı girdikten sonra fixmbr ve fiz boot komutlarını çalıştırın. Bu işlemden sonra xp de açılmayabilir endişelenmeyin. Eğer xp direk açılmazsa aynı şekilde kurtarma konsoluna geçip sırasıyla bootcfg /rebuild , e , xp pro,  fastdetect  ve exit komutlarını verin.

İşlem tamamdır. Açlışıta win7 omayacak ve xp direk açılacaktır. Artık disk yönetiminden win 7 nin olduğu diskisilip yeni bölüm oluşturabilirsiniz.

Ben de uzun süredir silememiştim.
Easy bcd yi yükleyip çalıştırdım. Write kısmına basınca sanki olmamış gibime geldi. Bilgisayarı kapatıp açtım. Windows 7 silinmiş ama Ubuntum da gitmiş :D
Yine de çok teşekkürler