Windows 7 yavaş açılıyor Lütfen Yardımcı Olun!!!!

MFB
28-01-2010, 15:45   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
36 mesaj

Merhaba arkadaşlar bilgisayarımda Windows 7 64 Ultimate Yüklü Özelliklerim bu işletim sistemini çok rahat bir şekilde destekliyor fakat açılırken windows başlatılıyor bölümüne 15 snde geliyor burada problem yok ama windows başlatılıyor bölümünden sonrası  40 snde açılıyor acaba neden böyle oluyor yardımcı olursanız sevinirim!!!!!!!!!! 

Mehmet KAPLAN
28-01-2010, 15:50   |  #2  
Yeni Üye
39 mesaj

Windows'unuz açılırken başlangıçta çalışan yazılımlara baktınız mı? (başlat \ çalıştır'a MSConfig yazıp, Başlatma bölümünden bakabilirsiniz. Bu arada unutmuşum; Windows 7'de çalıştır kısayolu yok. Windows tuşu + r'e basıp girebilirsiniz.)

Yazılımların 64 Bitle uyumsuz olma olasılığını da gözönünde bulundurun.

Eğer başlangıçta açılan yazılımlarla ilgili bir yoğuluk yoksa (varsa) taşınabilir disk ya da hafıza kartı vb'ni çıkartın. Eğer yoksa Kablosuz bağlantınızı ve Ethernet kartınızı devre dışı bırakıp deneyin.

Kolay gelsin.

Son Düzenleme: Mehmet KAPLAN ~ 28 Ocak 2010 15:59
MFB
28-01-2010, 15:54   |  #3  
OP Yeni Üye
36 mesaj

onların hepsini yaptım fakat yinede aydı 50 snde açılıyor :-(

WolfTurk
28-01-2010, 16:10   |  #4  
WolfTurk avatarı
Yıllanmış Üye
215 mesaj

Bilgisayara kurduğunuz programlardan başlangıçta çalışmaya ayarlı olan programlar yavaşlatıyordur muhtelen.
Yapmanız gerekenler Çalıştırı açıp(Kısayol:WindowsLogo+R) "msconfig" yazın.Ardından aşağıdaki işlemleri sırayla gerçekleştirin:
1.Önyükleme sekmesine gelin burada "Zaman aşımı" kısmını 5 e düşürün.Gelişmiş Seçeneklerden "İşlemci Sayısını aktif hale getirin ve burada çıkan en yüksek değeri seçin.Hemen yanındaki Bellek üst sınırınıda aktif edin ve Tamama tıklayın.
2.Başlatma Sekmesine gelin buradan başlangıçta gereksiz yere açılan programların yanındaki tiki kaldırın.Uygula ardındanda Tamama tıklayın.Çıkacak uyarı ekranında şimdi yeniden başlatı seçin bilgisayarınız yeniden açılırken biraz daha hızlanacaktır.

Ayrıca düzenli olarak disk birleştirme(defrag),disk temizleme vb. sistem temizlik araçları ile windowsunuza bakım yapmanız sisteminizi hızlandıracaktır.

OğuzxPc
28-01-2010, 16:19   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
661 mesaj

Dostum kayıt defterini temizle Ccleanerla

MFB
28-01-2010, 16:31   |  #6  
OP Yeni Üye
36 mesaj

tmm arkadaşlar saolun 30 snde açılıyor düzeldi!

OğuzxPc
28-01-2010, 16:53   |  #7  
Yıllanmış Üye
661 mesaj

30 Snde mi açılıyor xD :D

MFB
28-01-2010, 16:59   |  #8  
OP Yeni Üye
36 mesaj

ewet o cıvarlarda

MFB
28-01-2010, 17:01   |  #9  
OP Yeni Üye
36 mesaj

sizinki kaç snde açılıyor

OğuzxPc
28-01-2010, 17:07   |  #10  
Yıllanmış Üye
661 mesaj

5 sn

MFB
28-01-2010, 17:09   |  #11  
OP Yeni Üye
36 mesaj

nasıl oluyor o iş?

MFB
28-01-2010, 17:11   |  #12  
OP Yeni Üye
36 mesaj

5 snde nasıl yani arkadaş

OğuzxPc
28-01-2010, 17:17   |  #13  
Yıllanmış Üye
661 mesaj

dostum ben şimdi senin bilgisayarın nasıl durumda nerden bileyim ki benim bilgisayar gibi normal bilgisayarlar 5 snde açılıyor.

farukdgn
28-01-2010, 17:40   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,219 mesaj

O bizdede öyle 30sn olurmu hiç :D

OğuzxPc
28-01-2010, 17:42   |  #15  
Yıllanmış Üye
661 mesaj
Alıntı: byMFB  
Merhaba arkadaşlar bilgisayarımda Windows 7 64 Ultimate Yüklü Özelliklerim bu işletim sistemini çok rahat bir şekilde destekliyor fakat açılırken windows başlatılıyor bölümüne 15 snde geliyor burada problem yok ama windows başlatılıyor bölümünden sonrası  40 snde açılıyor acaba neden böyle oluyor yardımcı olursanız sevinirim!!!!!!!!!! 
arkadaş böyle diyor

OSMAN BAĞÇEVAN
28-01-2010, 18:02   |  #16  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

sisteminizin normalden daha hızlı açılmasını sağlamak için , windows 7 manager yada bu tarz programlar yüklemelisiniz..
Ayarlarını düzgün yapılandırırsanız , gerçekten büyük bir fark oluyor..5 saniye kadar hızlı açılan sistemi yapabilirsiniz ama biraz uğraşacaksınız , herhangi bir işiniz yoksa da uğraşın...

Boşu boşuna system care , tune up gibi programlar piyasaya çıkmıyor..Kimine göre işe yaramasada , faydaları büyük..
Yanlız sistemde 8 gb rami olup  bu yorumumdan sonra , systemcare ve tune up v.s programlarını yükledikten sonra bana işe yaramadığını sölemeyin..

System Care yi öneririm , ingilizceniz varsa da tune up :

Windows 7 Manager programıda biraz ingilizce istiyor ama , google çeviri ile türkçe ye tek tek çevirirseniz işletim sisteminizde ki artışları da görürsünüz..
Yani yapıcağımız şey hızlı açılmasını sağlamak için , servisleri kapatmak ve gereksiz ne varsa yok etmek..Modifiyeli işletim sistemlerini de yapanlar , bunu yapıyor ve kullanıcaların tercih etmelerini sağlıyor..Sizde bir işletim sistemi yapabilirsiniz , kendinize özgü ama bu illegale giriyor orası başka :)

MFB
28-01-2010, 18:50   |  #17  
OP Yeni Üye
36 mesaj
Alıntı: ALMİ  
Microsoft bile 5 sn demiyor.20 sn diyor siz 5 :D Chip Online aslında çok kaliteli bir site ancak üyeleri yüzünden her zaman Shiftdelete'ten kötü.Seviyesiz üyeler.

Ya şimdi senin işletim sistemin orjinal mi yoksa crack mi?

Banned
28-01-2010, 19:13   |  #18  
Banlandı
47 mesaj
Alıntı: byMFB  

Ya şimdi senin işletim sistemin orjinal mi yoksa crack mi?
Bir :D akıllı üye daha :D Loader kullanan crackler sistemin açılışını yavaşlatır.Bilmeyen yok bunu herhalde:D
Loader cracklerin çalışma tarzı sistem açılmadan önce tekrar bilgileri yükleyerek sürekli etkin halde tutmaktır.Yani Windows Başlatılıyor ekranında önce bir işlem yapar ancak bu işlem 15 saniye farka yol açmaz.Denediğim tüm bilgisayarlarda 2 saniyeyi geçmedi.Fakat siz 5 saniyelerde bahsediyorsunuz gelgelim Microsoft bile 20 saniyelerden bahsediyor.Arkadaşlar sizle bir video paylaşmak istiyorum.SSD li bir sistemin açılışının kaç saniye sürdüğü ile alakalı.

Intel SSD boot Windows 7 Professional Retail!Intel SSD boot Windows 7 Professional Retail!
The Intel X-25M G2 Postville 80GB SSD with the final version of Windows 7, Professional x64.
Running on a Intel Core i7 920 overclocked to 3.5GHz, with 9GB of DDR3 ram in Tripple Channel mode.  The OS is installed on the SSD and I have some old fashioned 1TB drives for storage! Extremely fast setup, I will install some games on it and other programs to see what it can do.
Benchmarks on the end of the video!
Full system specs can be found on this link:

Here a great article on Anandtech:

And an article on xbitlabs:

Windows başlatılıyor ekranından itibaren 16 saniye sürüyor.

Sistem ise;
Core i7 920
80 GB SSD(hangi bilmiyorum ama önemi yok)
9 GB DDR3 ram artık o seviyesiz üyeler öğrenmiş olur.
Ve biraz Chip yerine daha düzgün sitelere takılın.
Sitede biraz dolaşıp düşüncelerim doğrultusunda Windows bölümünün en bilgin üyesi(sadece Chip için) OSMAN BAĞÇEVAN galiba:D 
Ama kendileri benden bilgisiz sebebi ise Chip in bilgi seviyesinin düşük olması.Mantıksız bir site olmasına gerek yok.Biz Shiftdelete aile olarak sizden kaliteli olduğumuzu belirtiyorum....

Son Düzenleme: ALMİ ~ 28 Ocak 2010 19:14
OğuzxPc
28-01-2010, 19:18   |  #19  
Yıllanmış Üye
661 mesaj

ben loader kullanıyorum 5 snde açılıyor bilgin zayıf dostum ;)

OğuzxPc
28-01-2010, 19:28   |  #20  
Yıllanmış Üye
661 mesaj

Sistem profilde
Ayrıca hakaretmene gerek yok konu kilit arkadaşlar özel mesajla konuştum bitti mesele

alpagun
28-01-2010, 20:01   |  #21  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
492 mesaj

MSDN sürüm Orjinal Windows 7 kullanıyorum.
32 bit ve 64 bit olanları kurup denedim.
Bilgisayarın açma tuşuna bastığım andan itibâren, masa üstü gelene kadar yaklaşık 40-50 sn geçiyor.
Masa üstü geldikten sonra programların çalışması için da yaklaşık bir 20 sn geçiyor.
Formattan hemen sonra da aynı.
Üç-dört ay sonrsı da aynı.
Değişen bir şey yok.

Sözün özü; bilgisayarın açılıp, kullanıma hazır hâle gelmesi en az bir dk. alıyor.

Saatlerce bilgisayar başında oturup da, açılırken geçen bir dk. süreyi sorun yapmak nedendir, anlayabilmiş değilim.

Son Düzenleme: alpagun ~ 28 Ocak 2010 20:02
Kapalı Hesap (158332)
28-01-2010, 20:06   |  #22  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 2
268 mesaj

Öncelikle açılış hızını etkileyen en büyük faktörler. Hard disktir. Yani sizin sisteminizde harddiskiniz ne kadar fazlaysa ve saniyede mb kopyalama hızına göre değişir.

Bunu hızlandırmak için nette bir çok program var.Hatta Microsoft bile bi ara xp açılışını hızlandırmak için bir yazılım hazırlamıştı.

Bu programlar gerçektende kısa vadede işe yarıyor.Yaptıkları tek işlem siz biligisayarı kapatırken parçalanmış olan dosyaları çok hızlı bir biçimde düzene koyarak biligsayarın açılışında bu tür hardiskin hantallaşmasını gidererek 10-25 saniye arasında bir fark gösteriyor.

Videoda izlediğiniz gibi kişi bilgisayarımı açtığında biligsayarında bir çok harddisk vardı.Bu durumda açılış süresine etkisi büyük.

Tabi bu işleri yürüten sadece Harddisk değil bunda ram ve işlemci hızıda bu durumda oldukça önemli faktörler.

Tabi bunların hepsi geçici vadede ürünler siz harddiskinizi meşgul bir biçimde kapattığınız sürece bu gibi hatalar sürekli nüks edecektir.

Saygılar...

OSMAN BAĞÇEVAN
28-01-2010, 23:29   |  #23  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj
Alıntı: ALMİ  
Bir :D akıllı üye daha :D Loader kullanan crackler sistemin açılışını yavaşlatır.Bilmeyen yok bunu herhalde:D
Loadercracklerin çalışma tarzı sistem açılmadan önce tekrar bilgileriyükleyerek sürekli etkin halde tutmaktır.Yani Windows Başlatılıyorekranında önce bir işlem yapar ancak bu işlem 15 saniye farka yolaçmaz.Denediğim tüm bilgisayarlarda 2 saniyeyi geçmedi.Fakat siz 5saniyelerde bahsediyorsunuz gelgelim Microsoft bile 20 saniyelerdenbahsediyor.Arkadaşlar sizle bir video paylaşmak istiyorum.SSD li birsistemin açılışının kaç saniye sürdüğü ile alakalı.
Windows başlatılıyor ekranından itibaren 16 saniye sürüyor.
Sistem ise;
Core i7 920
80 GB SSD(hangi bilmiyorum ama önemi yok)
9 GB DDR3 ram artık o seviyesiz üyeler öğrenmiş olur.
Ve biraz Chip yerine daha düzgün sitelere takılın.
Sitede biraz dolaşıp düşüncelerim doğrultusunda Windows bölümünün en bilgin üyesi(sadece Chip için) OSMAN BAĞÇEVAN galiba:D 
Amakendileri benden bilgisiz sebebi ise Chip in bilgi seviyesinin düşükolması.Mantıksız bir site olmasına gerek yok.Biz Shiftdelete aileolarak sizden kaliteli olduğumuzu belirtiyorum....
Burada en bilgili kişi ben değilim , onu bilecek kadar bilgiliyim..Siz de değilsiniz ,onuda biliyorum..
En azından bilgili bir kişi , biligli olduğunu sizin gibi iddaa etmez , doğru değil mi ? :)

Şimdi gelelim sölediklerinize..Chip sitesinin bilgi seviyesi düşükmü , shift delete ?
Chipsitesinin bilgi seviyesi düşük değil..Bu konuda da ilk sayfada bilecevap yazıyor , msconfig..Bu da etkilemiyor mu bilgisayarın açılışını ?
Çözümadına birşeyler üretilmesi , bir sitenin ne kadar kaliteli olduğunugösterir..Burada da kaliteli olduğumuzu diğer arkadaşlar göstermişzaten..En azından ''format at , düzelir '' düşüncesinin tamamenkalkması bile yeterli..
Shiftdelete ve Chip Online nin birliktekarşı karşıya getirirmesini ben sevmedim , heleki Chip online ninkalitesiz olduğunu hiç sevmedim..Bu kaliteli , kalitesiz yapmahakkınıda size kimin verdiğini anlamış değilim..Chip Online kalitesizbir site olsa ,bir sonraki sayfadaki yorumları nasıl sildilerse, sizin bu yorumunuzu silmez miydi  ?
Kısacası , kişisel yorumlarınızla forumu kirletmezseniz sevinirim..

Gelelim videoya..O sistem bende olacak(linkteki kadar iyi olmasada , tahminen benzeri..) , açılışını kapanışını sorun etmez, saniyesini ölçmek bile aklımın ucundan geçmezdi..Paşa Paşa kullanırım yani ,daha ne isteyim ki..
O sisteme bir de format atarsan Windows 7 64 biti yüklersen , 16 saniye sürmesini normal olarak karşılarsın.Hard disk falan bırak , sistem dört dörtlük  hard diski kötü olsa ne olcak ?
Ayrıca sistemin açılışında öncelik olarak yazılımsal sorunun olup olmadığına sonra donanımsal sorunun olup olmadığına bakılması gerekir..(Sürücüyü yanlış yüklediysen sistemin tabi geç açılır..Sistemde virüs varsa , niye geç açılıyor diye şikayet ediyorsun ?...)

Crackli ,orjinal yada deneme sürümü..İşletim sistemi bilgisayarın açılışına etki eder fakat işletim sisteminin crackli ,orjinal yada deneme sürümü olması açılış hızına etki etmez..2-3 saniyedende birşey olmaz..

He unutmadan şunu da söleyim :
Günde 8 saat uyuyorsam ,  7 saatte arkadaşlar,yemek,içmek v.s...9 saatte bilgisayar başındayım..Şimdi ben bilgisayarı 1 dk geç açsam ne farkedicek ?
Bu anca japonyada olur , dakikasını ve saniyesini ölçmek :)

Sertug
29-01-2010, 11:54   |  #24  
Sertug avatarı
Üye
62 mesaj

valla benim ki 7sn de feln açılıyor

berkearas
29-01-2010, 12:54   |  #25  
Yeni Üye
49 mesaj

açıldıktan sonraki başlangıç programlarının yüklenme süresi nedir?