Windows 8 İçin İlk Detaylar < CHİP Online Özel >

Turkish Developer
20-09-2009, 15:34   |  #1  
Turkish Developer avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
671 mesaj

Bir türlü emektar olmayan Windows XP , büyük emek ve umutlar ile hazırlanan ( tabiri caiz'ile ) kullanıcı kitlesince ''hüsran'' olarak nitelendirilen Windows Vista ,ve çok başarılı şekilde derlemleri dahi stabil ve ''mükkkemmel'' bulunulan,22 Ekim de satışa sunulacak   Windows 7 .

Yazılımcı firma Microsoft oldukça başarılı eğilimleri kullanıcılarına  sunmak ve bu yönde hizmet gerçekleştirmek  için harıl harıl çalışıyor..İşte herkes Windows 7 yi şimdilerde konuşurken , Microsoft merkezinde Windows 8 in konuları ve planları program yazılımcıları tarafından dolaşmaya başladı bile.

İki kavram potansiyeli üzerine bir değerlendime yapmak gerekirse;

Windows 8 için görsellik yine ön planda olacak , ve bu görsel şablonlar başlı başına yaratılmış olacak.Bu planlama tahmin edilenlerinde ötesinde olabilir, bunu işleyişteki süreç gösterecektir.

Microsoft un üzerinde durduğu sık sık cereyan eden sorunlallık konusunda, bir program yönetici MS  yetkilisinin MSR konferansındaki Windows 8 düşüncelerinde önemli arz eden vurgulaması ; Güvenlik ve Sistemlerinde yönetim çok büyük hamleleri elinde bulunduruyor, ve bu teknolojinin geldiği şu anki noktasında bir odak noktasıdır. Bu odakta da Windows 8 üzerine düşeni sağlamaya çalışacaktır, ve bir diğer tabir ile ilginç yönetim anagramların işleneceğidir.

Windows 8 bir yol haritası çizgisinde aslında.Bu yol harita çizgisi farklı bir süreklilik getirmeyecek. Uygun görülebilecek zaman dilimi tahmin edildiği gibi 2012 .

Çok farklı bir gelişme süreci gösterebilir . Bu gelişme süresince Windows takımlarınca yarışada sebep olabilir. İtalyanca - İngilizce - özellikle Korece olarak çalışmaların farklı dillerde de  start verileceği haberi şaşırtıcı etken olmaması lazım.

Dünyanın en iyi grafiker ve geliştiricileri olan Hindistanlı program yazılımcıları , çok farklı detaylar üzerinde durduklarını kesinlikle söyleyebiliriz..Microsoft un sistem oluşturma çizgisinde ciddi bir değişim olacağı tahmin edilmiyor.Çünkü Yazılımcı firmanın kalıplaşmış bir standart çizelgesi var.  Firmanın işleyiş terminolojisinde bu dikkat edilen unsurdur. Ama ciddi bir değişimi bu işletim sisteminde gerçekleştirebileceğini söyleyebiliriz. Tabiki istisnalar bir kerede kaideyi bozabilir ve tarihi uzatmasına sebep olabilir. 2012 - rotasını  2013 sürükleyebilir.. Peki herşey belirginmi ? Hayır herşey belirgin değil. Bu sadece yeni çalışmaların başlayacağı süreçteki tartışılan konularla sınırlı olan detaylarıdır.

Microsoft
Turkish Developer
Chip Online
Alıntı  Link - Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz

OSMAN BAĞÇEVAN
21-09-2009, 01:59   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

daha windows 7 yeni çıkıyor..durum da yavaş biraz : )

d3niz
21-09-2009, 10:42   |  #3  
Taze Üye
17 mesaj

Microsoft son yıllarda hızlı çalışmaya başladı . Amacı ne ki ?Kaybetme korkusu mu var acaba? Ben masaüstümde hala xp kullanıyorum. Islık

a.ozcan
21-09-2009, 11:25   |  #4  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

Bende masaüstümde hala Xp kullanıyorum.512 RAM,256 Ekran kartı var.
Ama laptopumda Vista kurulu Windows 7'nin çıkmasını bekliyorm..

ECHELON_
21-09-2009, 11:55   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

win 7 de avrupada biostan oem başka bir pc yi taklit edilecek şekilde cracklamayı başarlamışlar sanırım ben win 7 den çok crackını bekliyorum ve ms sanırım linuxun ha bire bir yerlerden çıkan yeni derlemelerinden esinlenmiş ki daha win7 satışa sunmadan win8 in projesine başlamış bence 7 güzel bir işletim sistemi ama win8 in 7 den çok büyük bir farkı olacağını sanmıyorum ancak win 7 nin esas sürümü olabilir

AkyüzCan
21-09-2009, 12:23   |  #6  
Yıllanmış Üye
278 mesaj
Alıntı: ECHELON_  
win 7 de avrupada biostan oem başka bir pc yi taklit edilecek şekilde cracklamayı başarlamışlar sanırım ben win 7 den çok crackını bekliyorum ve ms sanırım linuxun ha bire bir yerlerden çıkan yeni derlemelerinden esinlenmiş ki daha win7 satışa sunmadan win8 in projesine başlamış bence 7 güzel bir işletim sistemi ama win8 in 7 den çok büyük bir farkı olacağını sanmıyorum ancak win 7 nin esas sürümü
    O dediğiniz çok önce oldu da  microsoft  konu ile ilgili açıklama bile yaptı;Ben de şu an 64bit Windows 7 kullanıcısı olsamda 22 Ekim resmi satış tarihini bekliyorum söylediğin tekniklere çok yabancı olduğum için ya da  sokağa atacak param olduğu için de değil (o nedenle home premium)
  Bir KEZ daha yazıyorum ; Hadi  MİCROSOFT  Türkiye home premium family pack Türkiye satışı konusundaki resmi açıklamanı bekliyoruz... Bu ülke sizin bu kullanıcıda sizin seslendiğiniz hedef kitle elele birlikte ülkemizde  % 68-70 lerdeki korsan işletim sistemi kullanım oranını  bir nebze daha indirmeye, rüzgar sizden yana eserken,insanların onurla lisaslı windows 7 işletim sistemi kullanıyorum demelerini sağlamaya varmısınız..? Biliyoruz ki bireysel kullanıcı bazında işletim sistemi kopyasında ticari beklentiler olmadığı için larj tutulup reklam harcamalarında görülen crack ve oem kopyalı lisans anattarlarını ,çin işi japon işi hileleri hiç değilse çocuklarımıza aratma.Korsansız ,illegalsiz ;alınterine saygılı bir dünya öğretisinde yetişsinler...
    Hadi Microsoft  Türkiye tarihsel bir  fırsatı daha kaçırmayalım...

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 21 Eylül 2009 12:43
Turkish Developer
21-09-2009, 12:49   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
671 mesaj

Merhaba.
Dikkat ederseniz ; Büyük umutlarla hazırlanan Windows Vista  ''Kullanıcı Kitlesince'' ( bu ifadeye dikkat edin sunumda bu ifadeyer almaktadır) , memnuniyetlik bırakan bir işletim sistemi olma özelliği halini alamadı. Bu yazılımcı firma olarak ta bilinen bir gerçektir . Bu ayrıntıdaki Kullanıcı Kitlesi, Windows Vista paketlerini yasal yoldan ücret karşılığında temin edenleri kapsıyor, İllegal kullanım yoluyla bu işletim sistemini kullanmaya çalışan kitle üzerine değerlendirilme yapılmamıştır. Diğer bir ayrıntı; Başarılı bulunan , fakat yeterli bulunmayan Vista yı, Windows 7 tamamlıyor. Windows 7 şu an için XP den vazgeçemeyen kullanıcılar için de değişim için en büyük alternatif. Şu an için söylemek gerekirse ,ciddi sayılarda ön sipariş talebi , ilk defa Windows 7 için gösterilmiştir.Bu başarıyı aslında yazılımcı firma Windows Vista da yapmak istemişti, olmadı.... Bunu Windows 7 ile tamamlayan bir evre , yeni çalışmalarını Windows 8 için geliştirmeye başlayacaktır.

Konuya duyarlılık gösteren tüm arkadaşlara teşekkürler.

Sevgiler.

Son Düzenleme: Turkish Developer ~ 21 Eylül 2009 15:32
cimbomluberk
21-09-2009, 13:25   |  #8  
Üye
96 mesaj

bismillah win7 çıkmadı daha yha

Maykrosoft
21-09-2009, 13:37   |  #9  
Taze Üye
18 mesaj

yazının başlığı "windows 8 için ilk detaylar" olunca, insan haliyle detay bekliyor.. sadece çıkış tarihi ile ilgili aptal bi haber değil.. bir de "chip online özel" filan yazmayın bari.. komik olmayın

Turkish Developer
21-09-2009, 14:44   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
671 mesaj

Konunun özüne dayalı ve detaylı kaynaklı bilgilerinizin dışında, Kişisel görüşünüzün üzerine tartışmayalım.Farklı konular için tartışma gereği ne yazıkki gözlemlenmesi uygun değildir. Kişisel görüşünüzü , genel anlamdaki istatistiki bilgiler üzerine tezlere dayalı olarak  yansıtır ve ele alırsak, daha yararlı ve sağlıklı paylaşım olacağı kanaatindeyim.

Son Düzenleme: Turkish Developer ~ 21 Eylül 2009 15:34
Turkish Developer
21-09-2009, 14:53   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
671 mesaj
Alıntı: Maykrosoft  
yazının başlığı "windows 8 için ilk detaylar" olunca, insan haliyle detay bekliyor.. sadece çıkış tarihi ile ilgili aptal bi haber değil.. bir de "chip online özel" filan yazmayın bari.. komik olmayı

Varolan gerçek  detay ve bilgiler oldukça fazlaysa  ve mevcutsa  bunu sizden bekleriz.

Henüz yeni kayıt olmuş bir kullanıcının ilk mesaj sayısında yakışık olmayan ifadeyi kullanması , sizin ölçütlüğünüzü ortaya koyuyor. Bu yüzden Chip Online kullanıcıları size cevap verme gereksinimini ve zahmetini dahi çok gördüklerini devamında göreceklerini size şimdiden hatırlatmakta fayda var.

'' Maykrosoft '' Kullanıcı adınızdan, sizi çözümlemek ve bu rumuzdan sizin düşünce ihtimallerinizin tahmin edildiğinin dışında olduğuda ayrıca söylenemez.

Düşüncelerinizden uzak ve ötede olsa , Anlayışınız ve eleştirileriniz için yinede teşekkürler.

melen
21-09-2009, 15:11   |  #12  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Önceden de bir hsber gelmişti; normal yani.

AkyüzCan
21-09-2009, 15:21   |  #13  
Yıllanmış Üye
278 mesaj

Forumdaki bilimsel katılımlarını her zaman destekleyip;sunumlarını zevkle okuduğum "Turkish Developer" ile yazım dili konusunda farklı duyarlılık çizgisindeki yanlış anlaşılmadan kaynaklanan yanıt polimiklerine yol açan iki yanıtımıda tek taraflı olarak  bu bölümden siliyorum.
   Bu arada eleştirinin agresiflik ve argo dili üslubuyla karşılık olmadığını; dolayısıyla içinde bulunduğumuz forumun kalitesinin en azından kahve kültürü ya da kantin ağzı ile konuşma ile çok da örtüşemeyeceğini ve düşünce felsefemizin özünün konuyu açan sunumcuya saygı olduğunu bir kez daha anımsatmakta yarar görüyorum...

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 21 Eylül 2009 15:47
ECHELON_
21-09-2009, 16:26   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
yazının başlığı "windows 8 için ilk detaylar" olunca, insan haliyle detay bekliyor.. sadece çıkış tarihi ile ilgili aptal bi haber değil.. bir de "chip online özel" filan yazmayın bari.. komik olmayı
sanırım sen forumda yeni olduğundan Türkish Developerin daha önce forum da yazdıklarını görmediğin için biraz aşırıya kaçmışın yorumda ama emin ol o boşuna yazmaz

Kırık Çocuk
22-09-2009, 11:51   |  #15  
Yıllanmış Üye
473 mesaj

Microsoft bu, işini bilir.

dabbe1
22-09-2009, 22:18   |  #16  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
2,665 mesaj

insanlar windows'tan vazgeçecekken 8 ile ilgili haberler artık ms kaybadeceğini biliyor vista ile başlayan çöküş se7en ilede devam edecek belki 8 durdurur... benim kullandığım os bile Pardus 2009/Ubuntu 9.04 olduktan sonra kim bakar windows'a?

xXTaZXx
23-09-2009, 03:26   |  #17  
Üye
73 mesaj
Alıntı: AkyüzCan  
    O dediğiniz çok önce oldu da  microsoft  konu ile ilgili açıklama bile yaptı;Ben de şu an 64bit Windows 7 kullanıcısı olsamda 22 Ekim resmi satış tarihini bekliyorum söylediğin tekniklere çok yabancı olduğum için ya da  sokağa atacak param olduğu için de değil (o nedenle home premium)
  Bir KEZ daha yazıyorum ; Hadi  MİCROSOFT  Türkiye home premium family pack Türkiye satışı konusundaki resmi açıklamanı bekliyoruz... Bu ülke sizin bu kullanıcıda sizin seslendiğiniz hedef kitle elele birlikte ülkemizde  % 68-70 lerdeki korsan işletim sistemi kullanım oranını  bir nebze daha indirmeye, rüzgar sizden yana eserken,insanların onurla lisaslı windows 7 işletim sistemi kullanıyorum demelerini sağlamaya varmısınız..? Biliyoruz ki bireysel kullanıcı bazında işletim sistemi kopyasında ticari beklentiler olmadığı için larj tutulup reklam harcamalarında görülen crack ve oem kopyalı lisans anattarlarını ,çin işi japon işi hileleri hiç değilse çocuklarımıza aratma.Korsansız ,illegalsiz ;alınterine saygılı bir dünya öğretisinde yetişsinler...
    Hadi Microsoft  Türkiye tarihsel bir  fırsatı daha kaçırmayalım...
MS yağcısı arkadaşım 50-60TL olursa Windows 7'nin fiyatları o zaman göğsümü kabarta kabarta söylerim.Şimdi göğsümü kabarta kabarta Windows XP Professional KORSAN kullanıyorum diyorum...

BwT
23-09-2009, 23:29   |  #18  
Yıllanmış Üye
720 mesaj

Görülen o ki 3-4 sene var daha.. Yalnız resimlerde anlayamadığım bir şey var. Windows 8 bir istemci işletim sistemidir. Ama resimlerdeki yol haritalarında hep sunucu sistemleri ile karşılaştırılmış ve Windows Server 2008'in sonraki sürümü olarak gösterilmiş. İlginç

sahinyildiz
25-09-2009, 13:41   |  #19  
Yeni Üye
41 mesaj

windows 7 nin beta sürümünü yaklaşık 7-8 aydır kullanıyorum.vista dan daha stabil oldugunu olduğunu söyleyebilirim.açılış süresi vistadan daha kısa.masaüstü oldukça görsel. Pardusunda kullandığı KDE4 masaüstünün en az win 7 kadar görsel oldugunu soylebilirim.windows 8 in çalışmalarına başlanmış olması muhtemel.bilgisayar kullanıcıları ilerleyen yıllarda açık kaynak kodlu programları ve işletim sistemlerini daha fazla kullanmaya başlayacaklar.windows 7nin satış fiyatlarına bakın 500 tl ortalama.insanlar bilinçlenince artık ücretsiz sistemlere yonelecekler.hepimiz office kullanıyoruz.windows un office si 90 dolarken openoffice kullaanırsanız ücretsiz.şuan windows yerine kurumlarımızda pardus kullansak milyar dolarımız boşa gitmez.örneğin bilgisayar alırken içinde windows olmadan alırsak 300-400 tl daha ucuza alırız.sizde bir bilgisayarı 1000 tl yerine 600 tl'ye almak istemezmisiniz.bunun kaç yıl içinde olacağını bilmiyorum ama  windows undan zamanla açık kaynak kodlu olacagına inanıyorum

dabbe1
28-09-2009, 12:23   |  #20  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
2,665 mesaj
Alıntı: sahinyildiz  
windows 7 nin beta sürümünü yaklaşık 7-8 aydır kullanıyorum.vista dan daha stabil oldugunu olduğunu söyleyebilirim.açılış süresi vistadan daha kısa.masaüstü oldukça görsel. Pardusunda kullandığı KDE4 masaüstünün en az win 7 kadar görsel oldugunu soylebilirim.windows 8 in çalışmalarına başlanmış olması muhtemel.bilgisayar kullanıcıları ilerleyen yıllarda açık kaynak kodlu programları ve işletim sistemlerini daha fazla kullanmaya başlayacaklar.windows 7nin satış fiyatlarına bakın 500 tl ortalama.insanlar bilinçlenince artık ücretsiz sistemlere yonelecekler.hepimiz office kullanıyoruz.windows un office si 90 dolarken openoffice kullaanırsanız ücretsiz.şuan windows yerine kurumlarımızda pardus kullansak milyar dolarımız boşa gitmez.örneğin bilgisayar alırken içinde windows olmadan alırsak 300-400 tl daha ucuza alırız.sizde bir bilgisayarı 1000 tl yerine 600 tl'ye almak istemezmisiniz.bunun kaç yıl içinde olacağını bilmiyorum ama  windows undan zamanla açık kaynak kodlu olacagına inanı
aslında Pardus ile satılan PC markaları var... http://www.ozgurlukicin.com/ adresinde bakın ve KDE4 aynen kopyalamışlar...

melen
28-09-2009, 18:40   |  #21  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

yazının başlığı "windows 8 için ilk detaylar" olunca, insan haliyle detay bekliyor.. sadece çıkış tarihi ile ilgili aptal bi haber değil.. bir de "chip online özel" filan yazmayın bari.. komik olmayın

****im seni tek mesajla millete lâf atma lan!

yasink
13-10-2009, 11:35   |  #22  
Taze Üye
13 mesaj

bu sefer istedikleri kitleye windows 7de ulasabilirler ama xp devri kapanacagini sanmiyorum bukadar hizla cikarilmasida cok saglikli deyil para kazanilacak diye daha cikmadan ustunden bir sene gecmeden hop cikacak haberi bu ne abarti bu ne hiz bilgisayarlarda oyle bir cikiyor ikinci bir hafta gecmeden yeni modeli cikiyor microsoft civitti resmen  biryere birsey yetistiriyor sanirsam

world_pc
13-10-2009, 17:45   |  #23  
world_pc avatarı
Yıllanmış Üye
3,359 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
daha windows 7 yeni çıkıyor..durum da yavaş biraz : )