windows media center sorunu

61Evren61
08-12-2009, 21:40   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Merhabalar , Windows 7 kullanısıyım ve windows media center la ilgili bir sorunum var... Gom adlı dvd playerına codec yuklerken yanlışlıkla windows media playera codec atmısım ama sorun şu kı orda ne yaptıysam c:\ de nekadar dosya varsa uzantılarıda .exe olanlar dahil windows media centerda çalıstırmaya çalısıyor mesela internet exporer a masa ustunde tıkladığınızda direk olarak windows media center acılıyor kaldıkı hepsinin üstündeki resimlerde windows media centerın o yaşıl windows pencereli haline dönmüs durumda .... şuana kadar çözulmesi için yaptıklarım: redget çalıştırmaya çaliştim fakat çalıştr menusune adını yazdıhım gibi yine otomatik olarak window media center acıldı ...  cmd yi çalıştırıp içine assoc.exe=exefile yazmayı denedim ama cmd de redgit gibi aynı sonucu verdi tekrar windows media center acıldı bu sefer farklı bir method deneyım dedım ve notpadden olusturduhum dosyaya assoc.exe=exefile yazarak farklı kaydederek dosya uzantısını .bat yaptım simge değişti üstüne tıkladım cok kısa surelık pencere acılıp kapandı ama simgelşerde bir değişiklik olmadı rest attım düzelmedi bi arkadaşında böle bir sıkıntısı olmus ve arkadaşa .reg uzantılı biri dosya yapmasını önerilmişti aynen içindeki o kodlarla yapmayı denedim  fakat bu sefer de:

c:\users\bilgisayarım\deskop\a.reg öğesi alınamamıştır belirtilen dosya kayıt defteri komut dosyası değildir kayıt defteri düzenleyicisinden sadece ikili kayıt defteri dosyasını alabilirsiniz . ifadesi ile karşılaştım .....

bunlarla birlikte denetim masasından windows bileşenlerine tıkladıhımdada windos media center otomatikman açılıyor... yani ordan eklentileri kaldır yapamıyorum veya herhangi bir exe yi birlikte aç olmuyor... özellikle exe dosyalarında böle bir durum söz konusu değil ...veya dosya üzerine ctrl ile tıkladıhındada otomatikman windows media center açılmakta... başlat menusune sağ tıklayıp windows gezgininden de kitaplık belgelerim ve masa üstünde her ne var sa sildim buda bir çözüm olmadı ... suan
admin oturumunu kullanamadhım için bu sorun yüzünden ghost olarak önceden açmıs olduğum oturumdan interneti kullanmaktayım ... burda msn vs gibi dosyaları problemsız olarak kullanmaktayım ama admind oturumunda bu sorunlarla karşılaşıyorum ve ghostta program indirmeme rahmen hali yle bu programlarıda ghost oturumunda olduhum için kullanamamaktayım ayrıca  ghost oturumuna indirdiğim(kullanıcı değiştirerek ) programları adminde açmayı denediğimdede windows media center aktifleşerek bunları kulllanamama neden olmaktadır ...

uzun olarak yapmış olduklarımı yazdım yardımcı olursanız sevinirim ....

Hayalet 26
08-12-2009, 21:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,018 mesaj

Sistem geri yükleme yapın...
Sistemi kodek yüklediğiniz tarihten önceki bir tarihe geri yükleyin...

Son Düzenleme: Hayalet 26 ~ 08 Aralık 2009 21:48
61Evren61
08-12-2009, 21:49   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

hocam sistem diski oluşturmadığım için ... sistemi geri yükletemiyorum ayrıca onar seceneklerinide kullanamıyorum malisef :S

_eFeKenTLi_
08-12-2009, 22:09   |  #4  
_eFeKenTLi_ avatarı
Yıllanmış Üye
716 mesaj

kodek proramını kaldırmayı denedınmı . bıldıgım kadarı ıle gom playerda kodek programına gerek yok bırcok uzantıyı ıcınde barındırıyor bende kullandıgım ıcın .  kodek programını kaldır  bence .  hangı kodek programını yukledın  klıte mı

61Evren61
08-12-2009, 22:14   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

ne yukledıhımıde tam olarak bilmiyorum açıkcası dvd de filim açayım dedim codec istedi yukleyımmı diyede sordu yuklededim ondan sonra işler karıştı zaten ama sizin dediğinizi hemen bir deneyim ...

61Evren61
08-12-2009, 22:23   |  #6  
OP Taze Üye
5 mesaj

Tekrar dediğinizi denedim _eFeKenTLi_ x codec diye bir codecle beraber gom player ı da sildim rest attım değişen hiç bir şey yok ... Açılışta otomatik açılan bütün programlar bile windows media center la açılmaya çalısıyor S: teşşekkür ederim yorumunuza

61Evren61
09-12-2009, 00:02   |  #7  
OP Taze Üye
5 mesaj

daha önce arkadaş açıklamış fakat tam ayrıntılı olmadığı için sorunlarla karşılaştım ve es geçmek durumunda kaldım benden sonraki yine böle sorunlar cıkacaktır muhtemelen en azından ne yapthımı tam olarak soleyim dedim
metin dosyası aç not padde çalıştır ve aynen alttaki kısımı yaz ve .reg diye farklı kaydet dosyayı bu uzantıda olacak zaten simge direk değişiyor çift tıkla cıkan metine ok de tekrar pencere gelmesi lazım ona da ok dedikten sonra pc ye rest at açıldığında pc tekrar simgeler kalır ama tıkladığınızda windows media center çalışmaz... internet explorer a tıklarsanız o çalışır

Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe\UserChoice]

yukardeki kısımı windows registry editor yazısınıda ekleyerek alın eğer yanlışmı kodlama yaparsanız aynen su hata kodunu alacaksınız....

c:\users\bilgisayarım\deskop\a.reg öğesi alınamamıştır belirtilen dosya kayıt defteri komut dosyası değildir kayıt defteri düzenleyicisinden sadece ikili kayıt defteri dosyasını alabilirsiniz .

tekrar yanlışınızı kontrol edin ve aynen dediklerimi uygulayın ....Çok uğraştım inşAllah benden sonraki arkadaşlar benim kadar uğraşmaz ....

saygılarımla.....

dincherx
08-01-2010, 14:51   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

selam. aynı sorunu bende yaşadım. şu işlemleri yaptıktan sonra sorun kalmadı:

- yeni bir kullanıcı hesabı açıp yönetici olarak ayarladım. (bunu yapmazsak sistem hiçbir ayara izin vermiyor)
- yeni açtığım hesaptan '' denetim masası > programlar ve özellikleri > windows özelliklerini aç veya kapat '' çıkan listeden '' media features '' işaretini kaldırıp tamam dediğimde bir süre işlem yaptıktan sonra yeniden başlatmak isteyip istemediğimi sordu ve tamam dedim.
- yeniden başladığında eski hesabımdan girdim ve exe dosyaları artık eski haline dönmüştü.
- kullanıcı hesaplarından sonradan açtığım hesabı sildim ve sorun ortadan kalktı.

umarım sizdede işe yarar ama bence yarar 

brusque
18-01-2010, 13:27   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj
selam. aynı sorunu bende yaşadım. şu işlemleri yaptıktan sonra sorun kalmadı:

- yeni bir kullanıcı hesabı açıp yönetici olarak ayarladım. (bunu yapmazsak sistem hiçbir ayara izin vermiyor)
- yeni açtığım hesaptan '' denetim masası > programlar ve özellikleri > windows özelliklerini aç veya kapat '' çıkan listeden '' media features '' işaretini kaldırıp tamam dediğimde bir süre işlem yaptıktan sonra yeniden başlatmak isteyip istemediğimi sordu ve tamam dedim.
- yeniden başladığında eski hesabımdan girdim ve exe dosyaları artık eski haline dönmüştü.
- kullanıcı hesaplarından sonradan açtığım hesabı sildim ve sorun ortadan kalktı.

umarım sizdede işe yarar ama bence yarar 
EVET BU İŞLEMİ YAPINCA OLUYOR TSKLER :)

rapflzz
01-05-2010, 23:13   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

aynı sorun bendede var bilgisayarda hiçbir bprgramı çalıştıramıyorum.neye tıklarsam media center açılıyor. .reg uzantılı dosya oluşturup çalıştırıp yeniden başlattım fakat düzelmedi.  windows özelliklerini aç apa seçeneğine tıklıcaktım fakat onada tıklayınca media center açılıyor hiçbişey yapamıyorum.yardımlarınızı bekliyorum

coder.by.mert
19-01-2012, 18:38   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

yeni bi kullanıcı oluştur sonra otuumu kapat diger kullanıcıdan gir sistem geri yükleme yap bilgisayar kapanıp acıldıgında hersey düzelmis olcak ;)

yakupserdar
07-05-2012, 19:37   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

Aynı sorunu bende yaşadım takip ettiğim yol
( dincherx ve brusque nin mesajlarına bakarak )
başlat
Denetim masası
Kullanıcı hesapları ekle veya kaldır
Yeni hesap oluştur
( önemli:  yönetici bölümü işaretlenecek )
Bu yeni hesaptan sayfa açılacak   Yeni açılan hesaptan
Denetim masası
Programlar
Windows özelliklerini aç veya kapat
Medya özelliklerinde bulunan işaret kaldırılacak
Tamam
Yeniden başlata evet
Bilgisayar normale dönmüş ise açılmış olan hesap silinecek
Ben bu yolu takip ettim sorun çözüldü
 dincherx ve brusque ya da teşekkür ederim

Son Düzenleme: yakupserdar ~ 07 Mayıs 2012 20:36
thepatriotsorld
11-04-2013, 21:20   |  #13  
Taze Üye
8 mesaj

vereceğim lnkte anlatınlarla çözdüm sizede belki faydası olur
http://www.sorbilene.com/forum/K ... na-Kesin-Cozum.html

geniuss
11-04-2013, 21:28   |  #14  
Taze Üye
5 mesaj

beyler  anladığıma göre nereye tıklasınız media center açılıyor.Win 7 için : başlat düğmesine basın  oraya windows özelliklerini aç veya kapatı tıklayın  orada  MEDYA ÖZELLİKLERİ olacak oradan media center  in yanında ki tiki kaldırın TAMAM a tıklayın  pc yi kapatın açın  tamamdır başka biri vermişse cevabını affola  direk cevap yazdım iyi çalışmalar

Son Düzenleme: geniuss ~ 11 Nisan 2013 21:30